מהם הסיכונים הבריאותיים כתוצאה מההתחממות הגוברת?

על אף שהן אינן מוצקות דיין, הולכות ומצטברות ראיות להשלכות הבריאותיות של שינויי האקלים. החום הגובר מעלה בין היתר את הסיכון לאלרגיות ולהתפשטות חרקים וטפילים ומחלות זיהומיות שבעבר היו מנת חלקם של אזורים טרופיים בלבד

סברינה טברניז
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סברינה טברניז
ניו יורק טיימס

האם נשקף איום ממשי לבריאותנו בעקבות שינויי האקלים? ההיגיון הפשוט אומר שכן. ממשל אובמה מסתמך על טיעון זה בבואו לגייס תמיכה למאמציו של הנשיא להפוך את שינויי האקלים – שעיקרם ההתחממות העולמית - לסוגיה המרכזית שתידון בתקופה האחרונה לכהונתו.

הטמפרטורה הממוצעת על פני השטח של כדור הארץ עלתה באופן ניכר ב-100 השנים האחרונות. פליטות גזי החממה כתוצאה מפעילות האדם, שגדלו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, הן אלו שתורמות להתחממות כדור הארץ ולזיהום אוויר, כך טוענים רוב המדענים. הראיות להשפעת שינויי האקלים על הבריאות הולכות ומצטברות ויש על כך הסכמה.

ב-2014 פרסם הבית הלבן דו"ח המפרט את הסכנות הגוברות של שינויי האקלים ("THE HEALTH IMPACTS OF CLIMATE CHANGE ON AMERICANS"). בין השאר הוא מציין כי בשל תכיפות גוברת של גלי חום כבדים יעלה מספר מקרי המוות כתוצאה מחום (לפי הדו"ח, בין 1999 ל-2009 מתו מכך יותר מ-7,800 איש בארה"ב). לפי הדו"ח, חום קיצוני מגביר פניות לאשפוז בשל מחלות קרדיווסקולריות, נשימתיות ועוד, ומעלה את מספר מקרי המוות כתוצאה ממכת חום ומגורמים נוספים הקשורים בו; זאת ועוד, הדו"ח מציין כי כתוצאה מהחום יעלה מספרם של חרקים וטפילים נושאי מחלות, שאותם ניתן היה למצוא בעבר רק באזורים הטרופיים, טווח הנדידה שלהם יתרחב, וכך יעלה הסיכון למחלות זיהומיות ומידבקות; שכן, חרקים וטפילים אינם יכולים לווסת את טמפרטורת הגוף שלהם ולכן התרבותם, תזונתם ומחזור החיים שלהם מושפעים במידה רבה מהטמפרטורה. כלומר, קצב התפתחותם מואץ עם עליית הטמפרטורה. ואולם ראשי הפרקים בדו"ח הבית הלבן נכתבו בנימת ודאות שעדיין אינה מוצדקת, כך סבורים מדענים רבים. לדעתם, שינויי האקלים הם רק חלק ממערכת עצומה ומורכבת של גורמים המשפיעים על הבריאות, כגון התגברות הסחר והתנועה האנושית העולמיים.

הטמפרטורות אולי עולות, אבל מספר מקרי המוות כתוצאה מחום לא עלה, בין היתר משום שהקדמה מסייעת לציבור להסתגל לתנאי חום – עלה השימוש במזגנים והשתכלל הטיפול במחלות קרדיווסקולריות (גורם סיכון מרכזי למוות עקב תנאי חום קשים). "יש ראיות רבות לכך שתנאי מזג אוויר קיצוניים יכולים לפגוע בבני אדם, אבל איננו יודעים אם התופעה מתגברת", אומר ד"ר פטריק קיני, ראש התוכנית לאקלים ובריאות באוניברסיטת קולומביה. לדבריו, עדיין לא הצטברו נתונים ארוכי טווח שיקבעו אם שינויי האקלים משפיעים על הבריאות. עם זאת, ייתכן כי שינויי האקלים הם גורם מסייע לפגיעה בבריאות. שינויים אלו גרמו למשל למשך פריחתו של הצמח אמברוסיה – שאבקניו גורמים לאלרגיה - להתארך בשבועיים-שלושה ביחס לעשורים הקודמים. כך, הציבור האלרגי סובל מגודש באף ומתופעות אלרגיות נוספות גם בסתיו, מציין מחקר שפרסם צוות בראשותו של ד"ר לואיס זיסקה, בוטנאי במשרד החקלאות האמריקאי (USDA).

קרצייה. טמפרטורות גבוהות מסייעות לה לשרוד

עוד דוגמה היא של יתוש הנמר האסיאתי (אדס מפוספס), שהגיע לדרום ארה"ב מיפן בשנות ה-80, כפי הנראה במשלוח של צמיגים משומשים, והתפשט צפונה עד לקונטיקט. לדברי דינה פונסקה, פרופ' לאנטומולוגיה (חקר החרקים) באוניברסיטת ראטגרס, מדענים סבורים שהגורם לכך הוא העלייה בטמפרטורות. ד"ר מרי היידן, חוקרת במרכז הלאומי לחקר האטמוספרה (NCAR) בבולדר שבקולורדו, מומחית לאקלים ולבריאות, מציינת כי ייתכן שהתפשטות קדחת דנגי, מחלה טרופית שמועברת בעקיצת יתושים ממשפחת אדס, החמירה בגלל שינויי האקלים. עם זאת, ציינה, לא ניתן לקבוע קשר סיבתי בין השניים. "הדברים מורכבים יותר", אמרה. המחקר בתחום עדיין בחיתוליו. לעתים קרובות אין די נתונים על חרקים, רמות האבקנים באוויר ומחלות במדינות המתפתחות. ממחקרים רבים עולה כי תופעות מתקיימות לעתים קרובות בו-זמנית, אבל לא ידוע אם יש קשר ביניהן. לדברי מומחים, מצב המחקר על שינויי אקלים ובריאות דומה לזה של המחקר על עישון וסרטן הריאות בתחילתו.

ואולם הראיות הולכות ומצטברות. בהערכת האקלים הלאומית (National Climate Assessment) - פרסום של הממשל האמריקאי המציג את הנתונים האמינים ביותר על שינויי האקלים - אשר התפרסמה בשנת 2000, כלל החלק המוקדש לבריאות 21 עמודים בלבד. לעומתה הערכת האקלים האחרונה מ-2014 כללה חלק מיוחד על בריאות שהשתרע על פני יותר מ-400 עמודים. שני כתבי עת בריטיים, Philosophical Transactions B ו-Lancet, הקדישו השנה עמודים רבים לנושא. באירופה, שבה נושא שינויי האקלים אינו שנוי במחלוקת פוליטית כבארה"ב, נוטים יותר לפרשנות חד-משמעית של הנתונים. "אנחנו חשים עכשיו יותר ודאות", אמר אחד מכותבי מאמר שהתפרסם ב-Lancet, ניק ווטס מהמרכז לבריאות עולמית (IGH) ביוניברסיטי קולג' בלונדון, "אנחנו יכולים להתבטא בביטחון רב יותר בנוגע להשפעה הישירה של שינויי האקלים על הבריאות".

השפעת האקלים על הבריאות מורגשת פחות במדינות עשירות יותר, דוגמת ארה"ב, שתושביהן יכולים להתגונן טוב יותר מאיתני הטבע. לדוגמה, ממחקר שהתפרסם בכתב העת Emerging Infectious Diseases ב-2003, שהשווה את התפשטות קדחת דנגי בלרידו שבטקסס להתפשטותה בעיר השוכנת לא הרחק, מעבר לגבול עם מקסיקו, עולה כי התגלו מקרים רבים יותר במקסיקו, אף על פי שמספר היתושים הנושאים את הנגיף היה גדול יותר בטקסס. החוקרים מייחסים את ההבדל לפערים כלכליים - בטקסס יש מזגנים בבתים וניתן להשאיר את החלונות סגורים - ולא לאקלים. ואולם גם במדינות המפותחות משפיעים שינויי האקלים על הבריאות. בקנדה אוכלוסיית הקרציות עלתה על גדותיה בשנים האחרונות. כיום קרציות חיות ומתרבות ב-13 אזורים במדינה, לעומת שני אזורים בלבד ב-1997. זאת מכיוון שכמה אזורים התחממו והפכו נוחים יותר לקרציות. כאמור, טמפרטורות גבוהות יותר מאפשרות לקרציות צעירות רבות יותר לשרוד ולהתפתח וכך אוכלוסייתן גדלה. "האזורים המתאימים להיווצרות מושבות של קרציות משתנים", אומר ד"ר פטריק לייטון, עוזר מרצה לאפידמיולוגיה וטרינרית באוניברסיטת מונטריאול.

אין זה מפליא אם כן כי בקנדה נדבקים מדי שנה כ-700 בני אדם בליים (Lyme), מחלה שנגרמת מחיידקים שנושאות קרציות, לעומת כ-40 בשנה לפני 15 שנה. בעבר נדבקו כמעט כל החולים במחלה מחוץ לגבולות המדינה, ואילו עכשיו כמעט רובם נדבקים בתחומה. "מחלת ליים הפכה אצלנו מתיאוריה למציאות", אומר ד"ר ניק אוגדן, מדען בכיר בסוכנות לבריאות הציבור של קנדה (PHAC), "עכשיו הקרציות מכות בנו בכל הכוח". מחלת ליים היא דוגמה לקושי בהסקת מסקנות מקיפות לגבי השפעת האקלים על הבריאות. ככלל, השפעת שינויי הטמפרטורה על הקרציות משמעותית הרבה יותר באזורים הצפוניים, אך המחלה מתפשטת גם לדרום - אזורים גדולים בווירג'יניה ובצפון קרוליינה מוצפים בקרציות שמעבירות את המחלה. עם זאת, לדברי ד"ר בן בירד, סגן המנהל לענייני שינויי האקלים במרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), הייעור מחדש במזרח ארה"ב והגידול באוכלוסיית האיילים (שהקרציות חיות עליהם) ובני האדם הם בין הגורמים לתופעה. "שינויי האקלים אינם הגורם להתפשטות המחלה דרומה", אמר.

באחרונה מתו מאות בני אדם בפקיסטאן בגלל גלי חום כבדים, מרביתם קשישים ואנשים השוהים פרקי זמן ארוכים בחוץ, דוגמת חסרי בית. חוקרים אומרים שאי אפשר לקשור שינוי מקומי במזג האוויר לשינויי אקלים, אבל הם מאשרים ברמת ודאות גבוהה יותר שהטמפרטורות במגמת עלייה. עם זאת, בסקירה שפורסמה בכתב העת Environmental Health Perspectives לפני כשנה התגלה ששיעור מקרי המוות מסיבות הקשורות לחום בארה"ב ירד ביותר מחצי בשנים 1987-2005. החוקרים הסיקו מהנתונים שאוכלוסיית ארה"ב פיתחה עמידות מסוימת לחום במשך השנים, בגלל ריבוי אזהרות הרשויות נגד סכנות החום וגם שיפור הטיפול הרפואי בתנאים המעלים את הסיכון לתמותה מחום. ביולי התפרסם ב- Lancetניתוח של 74 מיליון מקרי מוות בשנים 1985-2012 בעשר ארצות שונות ובהן ארה"ב. מהמחקר עולה שכ-8% ממקרי המוות נגרמו בשל טמפרטורות חריגות. עם זאת שיעור מקרי המוות שנגרמו בשל קור - יותר מ-7% - גבוה משמעותית משיעור מקרי המוות בשל חום: 0.42%. ייתכן כי הסכנות הנשקפות לבריאות כתוצאה משינויי האקלים הן מקומיות. הסכנה הנשקפת מחום בניו דלהי גדולה מזו הנשקפת בניו יורק, לא רק משום שחם שם יותר, אלא משום שפחות אוכלוסייה נהנית מאספקת חשמל, מבידוד בבתים ומשירותי בריאות מודרניים. לכן אין להסיק מסקנות גורפות. ואולם אין פירוש הדבר שהסכנות הבריאותיות בשל שינויי האקלים אינן קיימות. כפי שציין ד"ר קיני, "אם נחכה עד שהראיות יהיו מוצקות, ייתכן שנאחר את המועד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ