עבודה, קניות, מין ואינטרנט - כך תדעו אם אתם מכורים

בשל עלייה בשכיחות התלונות על התנהגויות כפייתיות, העולם הפסיכיאטרי מנסה לבדוק מתי הן דומות להתמכרות לחומרים וחושש מהרחבת ההגדרה כך שרבים יאובחנו כ"פתולוגיים"

שאולי לב-רן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאולי לב-רן

אשה בת כ-50 קונה בכל שבוע ארבעה זוגות נעליים; מתבגר בן 16 גולש באינטרנט 12 שעות ביממה; גבר בן כ-40 מפסיד עשרות אלפי שקלים בהימורים על משחקי כדורגל מדי שבוע. כל אלו דוגמאות למקרים המובאים בשנים האחרונות לפסיכיאטרים העוסקים בהתמכרויות. נשאלת השאלה: מתי מדובר בהתמכרות? מבחינה רפואית ומדעית, עד לפני שנים בודדות השימוש במושג "מכור" היה שמור למצבים של תלות גופנית ופסיכולוגית בחומרים ממכרים. בשנים האחרונות, בשל עלייה בשכיחות התלונות על התנהגויות כפייתיות (שנובעת בעיקר בשל זמינות גוברת של הגורמים שאליהם מתמכרים, כגון קניות, אינטרנט ופורנוגרפיה, ועלייה במודעות לכך), עולה השאלה מתי התנהגויות אלו (שהעולם המדעי מכנה אותן "התנהגויות התמכרותיות") יכולות להשתייך לתחום ההתמכרות המסורתי.

תחילה חשוב להכיר את המאפיינים הביולוגיים־מוחיים (נוירו־ביולוגיים) של ההפרעה הפסיכיאטרית ששמה "התמכרות". במוחו של כל אדם מתקיימים יחסי גומלין בין שתי מערכות בסיסיות: מערכת ההפעלה (Go system) ומערכת הוויסות (Stop system). מערכת ההפעלה היא למעשה מערכת גמול הנמצאת באזורי מוח עמוקים ומטרתה האבולוציונית היא לשדר כי בוצעה פעולה חיובית שיש לחזור עליה. בטבע, הפעולות הבסיסיות המפעילות את מערכת ההפעלה הן אוכל ומין — שני התנאים הבסיסיים לקיום והתרבות. אולם, גם התנהגויות מסוימות וחומרים ממכרים מפעילים אותה, ורבים מהם בעוצמה רבה יותר. המוליך העצבי העיקרי הפועל במערכת ההפעלה הוא דופמין. כאשר אנו מבצעים פעולה יומיומית רצויה, כגון אכילה ומין, רמות הדופמין באזור מערכת זו יעלו עד פי שניים. מכאן נבין שביצענו פעולה "רצויה" ומאוחר יותר נחזור עליה. תפקידה של מערכת הוויסות לעומת זאת, מערכת רציונלית שעיקרה באונות המצחיות במוח, הוא לווסת את הדחפים הטבעיים שלנו באמצעות תהליכי למידה, התבוננות וזיכרון, כך שלא נחזור על הפעולות הרצויות יתר על המידה.

קניות כפייתיות - התמכרות או הפרעת שליטה על דחפים? מתוך "סקס והעיר הגדולה" צילום: Hector Vallenilla

התמכרות היא הפרעה שבבסיסה לקות במערכת ההפעלה לצד לקות במערכת הוויסות. מקורה של הלקות במערכת ההפעלה הוא ככל הנראה בשני מרכיבים. האחד: השערה כי מופרשת רמה נמוכה יחסית של דופמין בעקבות גירויים יומיומיים ולכן לא ניתן להסתפק בפעולות יומיומיות על מנת לחוש תחושת גמול וסיפוק, ונדרשים גירויים חזקים יותר שיעלו את רמת הדופמין; והשני: ככל שהאדם חווה יותר גירויים המפרישים דופמין, הוא מתרגל לרמת דופמין בסיסית גבוהה יותר ומקיים מרדף מתמיד אחריו. כך, מוחו לא מפסיק לדרוש גירויים מתמשכים חזקים יותר בדמות התנהגויות או חומרים ממכרים. מבחינת מערכת הוויסות: עיקר הפגיעה היא ביכולות קוגניטיביות כגון קבלת החלטות, בייחוד בתנאי דחק ולחץ, שמקשה לשלוט בדחפים. כיום מניחים כי כ־60%-40% מהנטייה לפתח התמכרות היא גנטית. מדובר בגנים שיוצרים בין השאר תכונות כגון אימפולסיביות, קשיי ויסות רגשיים וחיפוש אחר ריגושים. תכונות כגון אלו מעלות את הסיכון להתמכרות. מרכיבים נוספים המעלים משמעותית את הסיכון הם סביבתיים והבולט שבהם הוא טראומות קשות בילדות. אם כן, מבחינה נוירו־ביולוגית, ככל שהתנהגות כפייתית מסוימת מתאפיינת בפעילות מוחית דומה לזו המאפיינת התמכרות לחומרים, כך נראה מתאים יותר להגדירה כהתמכרות. דוגמה לכך היא מחקרים מן השנים האחרונות שבחנו פעילות מוחית בעת משחקי מחשב. ב־2005 למשל פורסם בכתב העת Nature כי בעת משחקים שכאלו מופרש דופמין במוח ומערכת ההפעלה מופעלת. וכאשר להשפעה מוחית זו מתווספות השפעות חברתיות, עלולה להתפתח התנהגות חסרת שליטה. דוגמה לכך ניתן לראות בסרט התיעודי "לכודים ברשת" המתאר נערים סינים אשר הוריהם שלחו אותם למוסד גמילה מאינטרנט במחנה צבאי, שאליו הובאו בכפייה. התמכרות לאינטרנט הוגדרה שם כשימוש של למעלה משש שעות ביום שלא לצורכי לימודים או עבודה.

בנוסף לפן הנוירו־ביולוגי ישנם שלושה מישורים כלליים להתמכרות: המישור הראשון הוא גופני וקשור בהתרגלותן של מערכות גופניות ומוחיות לפעילות הממכרת. התרגלות זו יכולה להתבטא בצורך להגביר את הפעילות עם הזמן (לדוגמה, מעבר הדרגתי מהימורים בתדירות של פעם בשבוע לתדירות יומיומית, או מהימורים בעשרות שקלים לאלפי שקלים) או בהופעת תסמיני גמילה (כגון שינויים במצב רוח והפרעות בשינה) כאשר מנסים להפסיק את הפעילות. המישור השני הוא קוגניטיבי־התנהגותי וקשור בהשתוקקות מתמדת לעסוק בפעילות הממכרת וקושי לשלוט בה (לדוגמה קושי להניח לטלפון הנייד גם בעת פגישות או בשירותים). המישור השלישי הוא הנזקים הנלווים והזנחת פעילויות יומיומיות אחרות בשל הפעילות הממכרת. אם שלושת המאפיינים האלו קיימים ניתן לקבוע כי קיים דמיון רב להתמכרות וכי יש מקום לשקול התערבויות טיפוליות דומות לאלו שהוכחו כיעילות בהתמכרות לחומרים.

בנוסף לכך, ככל שאדם עם התנהגות כפייתית סובל גם מהפרעות פסיכיאטריות המאפיינות את אלו הסובלים מהתמכרות לחומרים — כגון דיכאון, חרדה והפרעת קשב וריכוז — כך נראה מתאים יותר לקבוע כי אכן מדובר בהתמכרות. ככל הנראה יש קשר נוירו־ביולוגי שמנגנוניו לא ברורים בין הפרעות פסיכיאטריות מסוימות לבין התמכרות. מכאן נשאלת השאלה אם קיים דמיון בין המאפיינים הפסיכיאטריים של אלו המכורים לקניות, אינטרנט והימורים למשל לשל אלו המכורים לחומרים. במקרה של הימורים כפייתיים — נמצא שאכן המאפיינים דומים. באחד המחקרים המקיפים בתחום, שנערך על יותר מ־40,000 אמריקאים ופורסם ב־2005 בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry, גילו כי מבין אלו המכורים להימורים, 40% סבלו מחרדה, 50% סבלו מהפרעת מצב רוח ו־60% סבלו מהפרעת אישיות. שכיחויות אלו דומות לאלו שניתן לראות אצל אנשים הסובלים מהתמכרות לסמים או אלכוהול. לעתים קרובות טיפול בהפרעות הפסיכיאטריות הנלוות הוא אבן יסוד בטיפול בהתנהגות ההתמכרותית, שכן פעמים רבות אדם שמפתח התנהגות שכזו עושה זאת כמעין "טיפול עצמי" בבעיה הפסיכיאטרית (לדוגמה, הופך כפייתי לאינטרנט כי הוא סובל מחרדה חברתית).

במערך האבחון הפסיכיאטרי (ה־DSM5, ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי) קיימות כיום התלבטויות רבות בנוגע להגדרתן של התנהגויות שונות כהתמכרות. מחד קיים חשש מהרחבת גבולות ההגדרה כך שרבים באוכלוסייה יוגדרו "פתולוגיים" וסובלים מהתמכרות. בנוסף, לא ברור עדיין מתי "התנהגויות טובות" כגון כושר גופני או עבודה מתחילות להיות כפייתיות ולגבות מחירים כבדים בדומה להתמכרויות. מאידך, אחת ממטרות מערך האבחון הפסיכיאטרי היא לאפשר טיפול נאות כאשר התנהגות מסוימת מזכירה התמכרות לפי הקריטריונים והמאפיינים הרשמיים. נכון להיום, מבין כל ההתנהגויות שאינן שימוש בחומרים כימיים, רק הימורים כפייתיים נחשבים להתמכרות לפי הגדרת ה־DSM5. משחקי מחשב למשל נכללים בקטגוריה ייעודית ששמה "דרוש מחקר נוסף". שאר ההתנהגויות ההתמכרותיות שייכות לקטגוריה רחבה שנקראת "הפרעות שליטה על דחפים (לא מסווגות)", הכוללת דחף לקניות, מין ופורנוגרפיה.

עם זאת, בפועל, גם מבלי שההתנהגויות ההתמכרותיות נמצאות רשמית תחת ההגדרה התמכרות, קיימים כיום כלים ייעודיים לאיתורן ואבחונן. דוגמאות מהזמן האחרון הן סולם ששמו Bergen Shopping Addiction Scale להערכת התמכרות לקניות שפותח בנורווגיה ופורסם השנה בכתב העת Frontiers in Psychology; וסולם Problematic Pornography Use Scale להערכת התמכרות לפורנוגרפיה שפיתחו חוקרים מישראל וארה"ב ופורסם ב-2014 בכתב העת Addictive Behaviors. סולמות אלו כוללים שאלות על מאפייני ההתנהגות, על איבוד שליטה ומצב רוח וציון־סף לקביעת התנהגות כהתמכרותית.  

הטיפול המיטבי בהתנהגויות ההתמכרותיות מלווה בהתלבטויות רבות. לעומת חומרים או התנהגויות אשר ניתן להתנזר מהם לאחר תהליך גמילה, הרי שבעבור התנהגויות רבות יעד זה אינו ריאלי. לדוגמה, כיום לא סביר שאדם יימנע לחלוטין משימוש במחשב או מקניות גם אם הוא כפייתי בנוגע אליהם. סוגיה זו, של ויסות ההתנהגות ההתמכרותית ללא אפשרות להתנזרות מוחלטת, היא חדשה בתחום ומעלה שאלות על הטיפול המיטבי. נראה כיום כי שיטות הטיפול המקובלות בהתמכרות לחומרים מתאימות ברובן גם להתנהגויות התמכרותיות. לדוגמה, קבוצות תמיכה אנונימיות, טיפול תרופתי להפרעה הפסיכיאטרית הנלווית ולהקטנת הדחפים וטיפול קוגניטיבי־התנהגותי. במקביל, כיום מתקיים מחקר ענף הבוחן התערבויות ותרופות ייעודיות להתנהגויות התמכרותיות. ככל שהוא יתרחב, סביר כי ניתן יהיה להכריע אם אכן מתאים להגדיר התנהגויות התמכרותיות שונות כהתמכרות, וכך לנסות להעניק מזור רב יותר לסבלם של רבבות.

ד"ר שאולי לב־רן הוא מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות ותחלואה כפולה במערך הפסיכיאטרי במרכז הרפואי שיבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ