100% טבעי או עם תוספת של חומר הדברה החשוד כמסרטן?

תביעה הוגשה נגד חברת קוואקר בארה"ב כיוון שבמוצרי שיבולת השועל שלה התגלו שאריות חומר הדברה מסוג גלייפוסט, שמדורג כ"כנראה מסרטן", בניגוד לשיווקם כ"100% טבעי"

סטפני סטרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוואקר
סטפני סטרום

תביעה משפטית, שמגישיה שואפים שתירשם כתביעה ייצוגית, הוגשה בשם צרכנים בניו יורק ובקליפורניה נגד הבעלים של Quaker Oats ("קוואקר"), יצרנית מוצרי שיבולת השועל הוותיקה, אחרי שבבדיקת תוצרתם התגלו סימנים של גלייפוסט - החומר הפעיל בחומר ההדברה הידוע ראונדאפ. לפני כשנה העלתה הסוכנות הבין-לאומית לחקר הסרטן (IARC) את דירוגו של הגלייפוסט לרמת "כנראה מסרטן". בתביעה נאמר כי כמות הגלייפוסט שהתגלתה במוצרים היתה אמנם מתחת לרמה המינימלית המותרת לצריכת בני אדם, כפי שקבעו הרשויות הפדרליות, אך היצרנים שיווקו אותם כ"100% טבעי" ובכך הונו את הציבור.

חברת Quaker Oats, השייכת לחברת המשקאות והמזון פפסיקו, טוענת באתר שלה כי שיבולת השועל במוצריה מגודלת בצורה אחראית בכל הנוגע לאיכות הסביבה: "מאחר שלגידול שיבולת שועל דרושים פחות חומרי הדברה מאשר דגנים אחרים, סכנת הזיהום פחותה מהרגיל". בתביעה, שהוגשה בבתי משפט פדרליים מחוזיים בניו יורק ובקליפורניה, נטען שהקביעות האלה אינן נכונות ומטעות. "אין שום דבר בלתי חוקי בשיטות הגידול והעיבוד של Quaker Oats", נאמר בתביעה. "מה שמנוגד לחוק הוא הטענה הכוזבת של החברה לגבי מהות המוצר שלה. זאת, כדי למלא את דרישת הצרכנים הגוברת למוצרים טבעיים ובריאים". חברת Quaker Oats פרסמה הודעה שבה נאמר שלא הוסיפה גלייפוסט בשום שלב של תהליך העיבוד, אך ייתכן שהמגדלים השתמשו בו לפני הקציר. החברה גם טענה ששיבולת השועל שהיא מעבדת עוברת תהליך של ניקוי וטיהור וכי "הגלייפוסט שאולי נשאר הוא רק בכמויות מזעריות, שפחותות בהרבה מהרמה שקבעה הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב (EPA) כבטוחה לבני אדם".

בבדיקה שנערכה בעבור פרקליטי התובעים בדוגמית של אינסטנט קוואקר (Quick 1-minute oats) נמצא גלייפוסט בכמות של 1.18 חלקים למיליון - כ–4% מה-30 חלקים למיליון שמתירה EPA במוצרי דגנים. מעבדה עצמאית בקליפורניה ביצעה את הבדיקה בספקטרומטר מסה - מתקן שבו משתמשים בהיקף נרחב במחקר פרמצבטי ובמעבדות רפואיות וכימיות. על אף שהבדיקה בוצעה רק באינסטנט קוואקר, התביעה מתייחסת למוצרי קוואקר נוספים.

לאחרונה דווח במחקר בכתב העת Environmental Sciences Europe כי ראונדאפ הוא חומר ההדברה הנפוץ בעולם. הוא החל להיות משווק בשנות ה–70, אך תפוצתו גברה בעקבות הופעת יבולים מהונדסים גנטית כ–20 שנה לאחר מכן. באמצעות הנדסה גנטית ניתן להכניס לצמחים גנים שהופכים אותם עמידים לראונדאפ, וכך ניתן לרסס בכמויות גדולות את השטח ולחסל את כל הצמחים מלבד אלו המהונדסים גנטית – שנחוצים לחקלאים. כיום יבולים רבים בארה"ב, כגון סויה, תירס, סלק סוכר וקנולה, מהונדסים גנטית. שיבולת שועל איננה כזו, אך כיום משתמשים בראונדאפ ביבולים שכמותה כ"חומר ייבוש", כדי לייבשם ולזרז את קצירתם. משתמשים בו גם בגינות פרטיות, במגרשי גולף ובמקומות נוספים. מאז דירוגו של הגלייפוסט כ"כנראה מסרטן", החלו ארגונים למען איכות הסביבה וארגוני צרכנים למקד את מאמציהם נגדו והופיעו דיווחים רבים על הימצאותו במזונות שונים. בתחילת השנה הודיע מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) על תוכניתו להתחיל לבדוק הימצאות גלייפוסט במזונות מסוימים.

תעשיית הביוטכנולוגיה וחברות מזון טוענות שכמויות הגלייפוסט שנמצאו במוצרים הן הרבה מתחת לרמה המותרת. האיחוד האירופי קבע כי רמת הגלייפוסט היומית הממוצעת המותרת לצריכה היא 0.3 מ"ג לק"ג, ואילו EPA קבעה כי היא 1.75 מ"ג לק"ג. קים ריצ'מן, עורך הדין הראשי בחברה שמייצגת את התובעים, אמר כי התביעה אינה מתייחסת לכמות הגלייפוסט. "נושא התביעה הוא העובדה ש- Quaker Oats מפרסמת את המוצרים האלה כטבעיים 100%, וגלייפוסט איננו טבעי בשום אופן". התביעה הוגשה בסוף  חודש שעבר בניו יורק ובקליפורניה וריצ'מן אמר שבהמשך תוגש במדינות נוספות בארה"ב. התובעים מבקשים להחזיר את כספם ודורשים שהחברה תשנה את נוסחת המוצרים או שתחשוף את העובדה שיש בהם גלייפוסט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ