המיזמים שישפרו את איכות חייהם של בני הגיל שלישי

איתור מידע רפואי אמין ברשת, מניעת נפילות וזיהוי אלצהיימר בשלב מוקדם הם רק חלק מהמיזמים שפיתחו טכנולוגיות לבני הגיל השלישי והגיעו לגמר תחרות ISRAEL AGING 2.0

יעל בנבנישתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מציאות מדומה
יעל בנבנישתי

העולם הולך ומזדקן. בעוד כעשרים שנה מספר האזרחים הוותיקים צפוי להכפיל את עצמו וכל אדם חמישי שנראה ברחוב יהיה מעל גיל 65. שינויים אלו צפויים להשפיע על כל אספקט בחיים שלנו. כדי לאפשר לאוכלוסייה ההולכת ומתבגרת לחיות חיים פעילים, עצמאיים, בביטחון ובבטיחות עם ידיעה שכאשר נדרשת התערבות – היא תגיע בזמן, וגם לעמוד כלכלית בהתחייבות לספק לכולם את השירותים הנדרשים להם, חייבים להשתמש באמצעים טכנולוגיים חסכוניים.

השילובים בין התחומים הטכנולוגיים - IOT (אינטרנט של הדברים), ביג דאטה, ננוטכנולוגיה, מדפסות תלת מימד, רובוטיקה, חיישנים, מציאות מדומה ורבודה, רחפנים ואוטומיזציה, הם אלו היוצרים את הפוטנציאל האינסופי ליצירת מיזמים טכנולוגיים לטובת איכות החיים של בני הגיל המבוגר. ואמנם, בשנים האחרונות יותר ויותר יזמים, קובעי מדיניות, משקיעים ואנשי אקדמיה גילו את הפוטנציאל הלא ממומש של הפיתוחים הטכנולוגים בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי ומה שנותר הוא לזהות את האתגרים והצרכים שמציבה לנו מגמת הזדקנות האוכלוסייה.

על רקע זה החליטו בחוג לטכנולוגיות לגיל השלישי בהתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה יחד עם מנכ"ל ארגון AGING 2.0 בישראל, דב שוגרמן, להיות למובילי תחום הפיתוח הטכנולוגי למען הגיל השלישי וליצור פלטפורמה לחיבור בין המפתחים והיזמים הטכנולוגיים לבין אלה העובדים בשטח עם האוכלוסייה המבוגרת.

בכל שנה ארגון AGING 2.0 העולמי עורך תחרות המתקיימת ב-40 ערים ברחבי העולם כדי לחפש אחר המיזם המוביל שייצג את המדינה בתחרות הבינלאומית. השנה ניגשו לתחרות בישראל 24מיזמים תוצרת "כחול לבן". הנה ששת המיזמים הנבחרים שפיתחו טכנולוגיות שמטרתם לסייע לבני הגיל השלישי במגוון תחומים ושהגיעו לתחרות הגמר לשנת 2017.

טיפול ביציבה בעזרת מציאות מדומה

בעיות שיווי משקל הן תופעה שכיחה בקרב בני הגיל השלישי שעלולה להפריע לפעילות ולתפקוד התקין - אובדן שיווי משקל עלול לגרום לנפילות והחשש מנפילה גורם לרבים מבני הגיל השלישי להימנע מלצאת מהבית ולצמצם את מעגל הפעילויות והמעורבות בחיי הקהילה. חברת LIBRA@HOME משתמשת בטכנולוגיית המציאות המדומה כאמצעי טיפול ושיקום למערכת היציבה והיציבות של האדם על-ידי תרגילי שווי משקל. המערכת משלבת טיפול במסגרת המרפאה, שם פיזיותרפיסט מוסמך מתאים את רמת התרגילים למתרגל, מעביר את התרגילים לטלפון הנייד שלו ושולח אותו לביתו להמשיך את התרגול. הנתונים על כמות, איכות ורמת הקושי של התרגילים נאספים במערכת ומועברים באופן רציף לפיזיותרפיסט המטפל למעקב.

LIBRA@HOME נמצאה כפלטפורמה יעילה לא רק כאמצעי להגברת ההנאה של האדם מתהליך השיקום, השימור והתרגול של תרגילי שווי המשקל, אלא גם כמזרזת את טווח הזמן עד שהמטופל מדווח שהוא מרגיש תחושת יציבות.

בינה מלאכותית שחוזה את הסיכון לאשפוז

תופעות לוואי ואינטראקציות בין תרופות נמצאו לפי ה-FDA כסיבת המוות הרביעית בשכיחותה בארה"ב. עלויות הטיפול באנשים שסובלים מתופעות לוואי חמורות מתרופות, מסתכמות במאות מיליארדי דולרים בכל שנה, כאשר אחוז גבוה מהאשפוזים בגלל התופעות הוא בקרב בני 65 פלוס. MYDIMED מפתחת מנוע בינה מלאכותית שמטרתו לחזות את סיכון לאשפוז בעקבות תופעות לוואי מתרופות. המנוע מנפק "ציון סיכון" לתופעות לוואי ואינטראקציות תרופתיות ו"מסמן" את אלו הנמצאים בסיכון ואשר נדרשת התערבות רפואית עבורם. התערבות פשוטה של רופא המשפחה, שינוי התרופה, המינון שלה או המלצות על תזונה נכונה, יכולים למנוע אשפוזים מיותרים.

חברת MYDIMED עובדת מול קופות חולים ובתי חולים במטרה לחסוך עשרות מיליוני דולרים בכל שנה על הוצאות אשפוז, עוגמת נפש ופגיעה באיכות חיי האדם ותפקודו.

זיהוי אלצהיימרבשלב מוקדם

מחלת אלצהיימר היא מחלה ניוונית מתקדמת של המוח, המתאפיינת במוות של תאי מוח. התוצאה הנראית הינה פגיעה בזיכרון, בחשיבה ובהתנהגות האדם. המספר המשוער של הסובלים ממחלת האלצהיימר וממחלות דמנציה דומות הוא כ-5 מיליון אנשים בארה"ב וכ- 100,000 בישראל. מכיוון שאוכלוסיית העולם מזדקנת, צפוי כי התחלואה מהמחלה תגדל. חברת RetiSpec פיתחה טכנולוגיית סריקה לא פולשנית של רשתית העין, המאפשרת זיהוי סימנים ביולוגים של מחלת האלצהיימר, שנים לפני התפתחות הסימפטומים. כיום, המחלה מאובחנת בשלבים מאוחרים יחסית, לאחר שנראים סימני פגיעה בזיכרון, או בהתנהגות. הזיהוי המאוחר מקשה לא רק על הטיפול וההתמודדות עם המחלה, אלא גם על פיתוח תרופות.

הטכנולוגיה של חברת RetiSpec מטרתה לאפשר זיהוי מהיר, פשוט וחסכוני ולתת לצוות הרפואי מידע על התפתחות מחלת האלצהיימר בשלבים מוקדמים, דבר אשר יפתח חלון להתערבות טיפולית ושיפור חיי החולים, עצמאותם ושילובם בחיי הקהילה. החברה פועלת במקביל בישראל, בוסטון וטורנטו.

איתור מידע רפואי אמין ברשת

באינטרנט יש שפע עצום של מידע רפואי אך לעיתים המידע חוזר על עצמו, אנחנו לא בטוחים לגבי הרלוונטיות שלו למקרה שלנו, או לגבי העדכניות והמהימנות שלו. פעמים רבות, גם כאשר נמצא המאמר הרלוונטי הוא כתוב בשפה מקצועית וקשה להבינו. Medivizor שהוקמה על ידי יזמים ישראלים ואמריקאים, מציעה שירות טכנולוגי מהפכני הסורק באופן שוטף, את מקורות המידע הרפואי, החדשני והעדכני ביותר ומאתר רק את המידע האמין והחשוב עבור המחפש. המידע שאותר, מסוכם ומוגש בשפה פשוטה ומובנת. Medivizor ממשיכה לעדכן את המחפש בכל מידע חדש ורלוונטי עבורו. השירות ניתן ללא עלות ומספק מידע על מאות מצבים רפואיים. השירות בשימוש האגודה למלחמה בסרטן, בית חולים סורוקה, ועשרות ארגוני בריאות ועמותות בעולם. בשלב זה, המידע ניתן באנגלית פשוטה וקריאה.חשוב לציין שאין לעשות שימוש עצמאי במידע ללא התייעצות עם רופא.

פטנט לניקוישעוות האוזן

שעוות האוזן היא חומר טבעי אותו מפריש העור בתעלת השמע החיצונית. השעווה נועדה להגן על תעלת השמע בפני זיהומים, מים ופגיעה של גופים זרים. במצב תקין השעווה מופרשת החוצה. הבעיה נוצרת כאשר יש הצטברות חריגה של שעווה שחוסמת את תעלת השמע וגורמת לתסמינים שונים כדוגמת ירידה בשמיעה, כאבי אוזניים, תחושת חוסר יציבות ושמיעת רעשים. מעבר לכך, יעילותם והתאמתם של מכשירי שמיעה עלולה להיפגע כאשר תעלת האוזן חסומה.

חסימת תעלת האוזן על-ידי פקק שעווה הינה תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה בכלל ובפרט בקרב בני הגיל השלישי. ניקוי באמצעות מקלוני צמר גפן אינו מומלץ על-ידי הרופאים בגלל הנטייה לדחוף את השעווה לחלקים הפנימיים יותר של תעלת השמע. חברת WonderTip Medical פיתחה פטנט שיכול לסייע לנקות את שעוות האוזן בצורה בטוחה. המקלון המצויד בקצה ספירלי, מאפשר למשתמש לתפוס את השעווה ולשלוף אותה בקלות וביעילות. טכנולוגיה זו מאומצת בימים אלו בעולם.

פלטפורמה המנגישה "דיור מוגן" בבית

חברת UNIPER-CARE TECHNOLOGIES פיתחה פלטפורמה שמסייעת לאזרחים ותיקים להישאר בביטחון בביתם ולהיות פעילים בקהילה. החברה פיתחה ממיר המתחבר לכל טלוויזיה והופך אותה למכשיר המספק שירותים מונגשים. הפלטפורמה מאפשרת למשתמש לקבל הודעות על פעילויות בקהילה, לתקשר עם המשפחה, לשמוע הרצאות פנאי אונליין המועברות למסך הטלוויזיה, לקבל תזכורות לאירועים וזמני לקיחת תרופות, וכן להזמין מגוון שירותים לבית (כדוגמת שירותי כביסה וארוחות חמות שיסופקו מנותני שירותים אשר נבחרו מראש על-ידי האדם ומשפחתו), שמיעת ראיונות ותכנים מעניינים בלחיצת כפתור, גלישה מונגשת באינטרנט ועוד. המיזם זכה בתחרות שהתקיימה ב–26 באפריל.

ד"ר יעל בנבנישתי היא ד"ר לגרונטולוגיה, יו"ר חוג טכנולוגיות לגיל השלישי בהתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה ויו"ר משותף בתחרות AGING2.0 Israel

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ