ה-FDA הכריז על החומר הפעיל באקסטזי כטיפול פורץ דרך לנפגעי פוסט־טראומה

בצעד שמגדיר מחדש את יחס הממסד הרפואי לחומרים פסיכדליים, נמצא MDMA כמועיל לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית. בשנה הבאה ייערך ניסוי קליני נרחב בכמה מדינות, בהן ישראל

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה
צילום: בלומברג
עידו אפרתי
עידו אפרתי

הסם הפסיכדלי MDMA, שמהווה את החומר הפעיל בכדורי האקסטזי, הוכרז על ידי מִנהל המזון ותרופות האמריקאי (FDA) כ"טיפול פורץ דרך" בטיפול בנפגעי הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). הגדרת ה-FDA מעלה את החומר על המסלול המהיר לאישור כטיפול רשמי בנפגעי פוסט טראומה, כחלק מטיפול פסיכולוגי ייעודי שנבנה במיוחד עבורם באמצעות MDMA.

על פי התוכנית, כבר בשנה הבאה יחל ניסוי קליני נרחב (שלב 3) בכמה מדינות בעולם, בהן גם ישראל — ובו ישתתפו כ-200 עד 300 מטופלים שסובלים מסימפטומים קשים על רקע אירועים טראומטיים. את הניסוי, שעלותו כ-25 מיליון דולר, ילוו גם מומחים מטעם ה-FDA וכך, בין השאר, יגברו המאמצים לזרז את אישור הטיפול.

ההכרזה על טיפול ה-MDMA כפריצת דרך היא אבן דרך חשובה בטיפול הקליני בסובלים מפוסט טראומה. מדי שנה מצטרפים למעגל הסובלים מההפרעה כשמונה מיליון בני אדם ברחבי העולם, ברמות חומרה שונות. במבט רחב יותר, ניתן לראות בהכרזת ה-FDA נקודת ציון היסטורית בתנועה שעושים החומרים הפסיכדליים מהשוליים הצרים והסהרוריים של התרבות והחברה המערבית, אל הממסד הרפואי.

בזמן שה-FDA מחבק את החומר, שמשמש במקביל סם מסיבות פופולארי, נמצאים גם חומרים פכיכו־אקטיביים אחרים בשלבי מחקר מתקדמים במטופלים. כך למשל, נמצא כי הפסילוסיבין, שמקורו בפטריות הזיה, כיעיל לטיפול בחרדה ודיכאון קשים אצל חולי סרטן בניסוי קליני מתקדם בארה"ב.

טיפול בסם אצל חולת תסמונת דחק פוסט טראומטית, בטלוויזיה האמריקאית

מי שמוביל את המחקרים הללו הוא גוף ללא מטרות רווח, שנוסד בשנות השמונים, בשם ההתאחדות הבינתחומית למחקר פסיכדלי (MAPS). מטרתו קידום מחקר טיפולי, על פי סטנדרטיים מדעיים מקובלים, בחומרים משני תודעה. עד כה גייס הארגון 12.5 מיליון דולר - כמחצית מהסכום הנדרש לביצוע הניסוי הגדול ב-MDMA, שמתוכנן להתקיים בשלושה חלקים, שהראשון שבהם יחל, כאמור, בשנה הבאה.

תכנית הטיפול ב-MDMA פותחה על ידי קבוצה קטנה של חוקרי פסיכדלייה – קהילה אקדמית וטיפולית קטנה למדי אך אדוקה, שזכתה לאורך השנים לתגובות של בוז, ספקנות ומחסור במימון. קבלת מעמד של "טיפול פורץ דרך" מה–FDA היה דבר בלתי מתקבל על הדעת, שבמשך שנים היה דמיוני לגמרי.

אבל ממצאי השלב השני של המחקר האחרון העלה ממצאים יוצאי דופן. הוא כלל 107 משתתפים עם PTSD והתקיים ב–13 מרכזים רפואיים בארה"ב, קנדה, שוויץ וישראל, ובמהלכו נפגשו המשתתפים כ-12 פעמים עם צמד פסיכולוגים, כאשר רק בשני מפגשים — הרביעי והשמיני — ניתן למטופלים MDMA בזמן המפגש הטיפולי. על פי ראש המחקר, שנה לאחר סיום הטיפול, 68% מהמטופלים חוו ירידה דרמטית בסימפטומים, עד שחלקם לא חוו סימפטומים כלל, והם לא נחשבו עוד כלוקים ב–PTSD.

המשתתפים במחקר, עשרה מהם מישראל, סבלו לפני המחקר מתסמינים קשים בעקבות אירועים טראומטיים שחוו, שפגעו באופן אנוש באיכות חייהם, וכל צליל, מראה או ריח טמן בחובו שחזור של אותו אירוע טראומטי.

הסבר על פעילות הסם על החולים

הפופולאריות של אקסטזי ו–MDMA במסיבות טבע נעוצה ביכולות שלו להציף את המשתמש ברגשות עזים של אופוריה, בתחושה של אהבה וקבלה של עצמו ושל אחרים, שלפחות בעיני חלק מהמטפלים מהווים מצע מושלם לטיפול בטראומה.

"השימוש ב–MDMA פותח איזה שער אל הטראומה, מציף דברים ומאפשר, בסיוע המטפל, לעבד את הטראומה. זה דורש מטפלים מתאימים שהוכשרו לכך, וכן התכוונות (SET) ומרחב פיזי מתאים (SETTING) (שני מושג מפתח בטיפול הפסיכדלי – ע"א)", מסבירה ד"ר קרן צרפתי, מעורכי המחקר בישראל, שהתקיים במרכז בריאות הנפש "באר יעקב".

לדבריה, ההקשר הטיפולי הוא קריטי, ולכן הכרזת ה-FDA מתייחסת למעשה לטיפול פסיכולוגי מבוסס MDMA ולא מתייחס אל החומר עצמו כתרופה: "אם אתה לוקח את החומרים הללו במסיבה, השער אל האירוע הטראומטי עשוי להיפתח, אלא שהדברים עולים בהקשר אחר וללא סביבה מתאימה ותומכת", היא מפרטת, ומוסיפה כי העדר התנאים להבנת ועיבוד הטראומה הוא הסיבה שחוויה כזאת עלולה להפוך מחוויה טובה לחוויה טראומטית בעצמה.

תמיכת ה-FDA בשימוש ב-MDMA במקרה של הפרעת דחק פוסט-טראומטית אינה קשורה רק בממצאי המחקר, כי אם בהיצע הכלים הדל נוכח שכיחות התופעה. אירועים טראומטיים אישיים יכולים להתרחש על רקע תקיפה או התעללות מינית, תאונות דרכים ועוד, אבל בניגוד להפרעות נפשיות אחרות, PTSD נחשבת במובן מסוים כהפרעה שיש בבסיסה אחריות לאומית, שכן היא מזוהה עם אירועים משדה הקרב ונפגעי פעולות טרור. בארה"ב, המלחמות האחרונות העלו את שכיחות ה–PTSD לרמות גבוהות במיוחד, שיש המשווים אותה למגיפה. מומחים מעריכים כי כ–11%–20% מהחיילים ששירתו בעיראק ובאפגניסטן סובלים מ–PTSD.

ההתרגשות שהציתה הכרזת ה–FDA מתנגשת עם הדימוי של השימוש בסמים פסיכדליים בארה"ב. מומחים מתחום בריאות הנפש, ששירתו בעבר בצבא האמריקאי, מספרים בדיווחים בכלי התקשורת כי הם מצויים במצב מוזר - בו מצד אחד ישנו טיפול שנראה מבטיח, אולם מהצד השני, בשל הסטיגמה, רבים עדיין מהססים לאמץ אותו.

אל מול אלה נמצא הצורך הדחוף לפתח טיפולים יעילים בנפגעי PTSD ועל כן התחום זוכה למשאבים רבים. חלק מהפיתוחים המדעיים כוללים סוגים שונים של "אימוני מוח" באמצעים ממוחשבים מתקדמים, כשלצדם הרפואה לא יכולה להרשות לעצמה לפסוח על שימוש בקנאביס רפואי ובחומרים משני תודעה אחרים, שמתגלים כיעילים.

בניסוי הגדול ב-MDMA, שבו, על פי הערכות, ישתתפו גם עשרות ישראלים, יעברו המטופלים 15 מפגשי טיפול, כאשר מתוכם שלושה תחת השפעת החומר. "למרות החשש והסטיגמה, החומרים הללו יכולים ללמד אותנו לעבוד עם המקומות הפגועים שלנו באופן שכיום הפסיכיאטריה מוגבלת, אבל במקביל להתייחס את האדם כמכלול שמאפשר העמקה ועבודה גם על החלקים הבריאים, הנבונים והיצירתיים", אומרת צרפתי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ