מקרי חירום נוירולוגיים

מכאב ראש עד דלקת קרום המוח: כל הסיבות לנוכחותו של נוירולוג בחדרי המיון של בתי החולים

תומר תלמי
תומר תלמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר מיון
חדר מיון. ברוב חדרי המיון בארץ עובד רופא נוירולוג גם בשעות הלילה כדי לקבל את המקרים שדורשים אבחון נוירולוגיצילום: רמי שלוש
תומר תלמי
תומר תלמי

השעה מאוחרת, ובחדר המיון כבר מתחילים להרגיש שגל העומס הלילי חלף ושיש תקווה לכמה שעות שינה. אבל צליל פתיחת הדלתות החשמליות שובר את הפסקול האופייני של צפצופי מכונות הניטור, וצוות מד"א מוביל לרחבת המיון גבר קשיש עם שפה שמוטה וחולשה בפלג גופו השמאלי. מרגע זה, כל צוות המיון ממתין להגעתו של הרופא עם אות הזיהוי האופייני – פטיש הרפלקסים שבכיס החלוק הלבן. זהו הנוירולוג התורן, שממהר להפעיל את "פרוטוקול השבץ" שכן כל דקה מתפרשת כאובדן של נוירונים רבים במוחו של המטופל.

בספרות הרפואית מתקיים דיון ארוך שנים הנוגע לשיבוץ נוירולוג בחדר המיון במשך כל שעות היממה. בעיני רופאים רבים, נוירולוגיה נתפסת כתחום התמקצעות דל באקשן ורווי בדיקות דקדקניות, מעקב וטיפול ארוך טווח בחולים. ייתכן שהתפיסה הזו נובעת מאופיין של חלק גדול מהמחלות הנוירולוגיות, שבהן ישנה התקדמות איטית וארוכת שנים עם גלים של החמרה כדוגמת מחלת הפרקינסון או טרשת נפוצה. אלא שבמחקרים נמצא שחמישה אחוזים מהפניות למיון נובעים מתסמינים נוירולוגיים, ושחלק ממקרים אלה מחייב ערנות וקבלת החלטות מהירה על מנת להציל את חיי המטופל, או לפחות את איברו החשוב ביותר, המוח. לכן במרבית בתי החולים בישראל עובדים נוירולוגים בשעות הקטנות של הלילה, והם מטפלים במקרי החירום הנוירולוגים, שמצריכים טיפול מידי ולעתים אחראים לדרמות הגדולות ביותר הנראות בחדר המיון.

בחשד לשבץ, המרוץ נגד הזמן מתחיל בתשאול החולים ובבדיקה נוירולוגית מצומצמת שאחריהם מעבירים אותם במהירות לחדר ה-CT או ה-MRI לבדיקת דימות שמטרתה חשיפת פיסת מידע בודדת – אם זהו שבץ איסכמי (חסימת כלי דם במוח) או המורגי (דימום מוחי). העיקרון המוביל את האבחנה והטיפול הזריז הוא "Time is Brain", כלומר ככל שהטיפול הוא מהיר יותר, כך עולה הסיכוי להציל כמה שיותר רקמת מוח מנזקי השבץ. חשיבותה של מהירות האבחנה מודגשת בדף ההנחיות האחרון שפורסם על ידי איגוד הלב האמריקאי (AHA) שקורא לכל מרכז רפואי להטמיע נוהלי טיפול מסודרים בשבץ ולעשות בדיקת דימות למרבית החולים עם חשד לשבץ בתוך 20 דקות מהגעתם לבית החולים.

אלא ששבץ מוחי הוא רק חלק ממקרי החירום הנוירולוגיים. יש כמה מצבים אחרים שמחייבים דריכות מצד הנוירולוג בכל שעות היממה. אחד מהם הוא סטטוס אפילפטיקוס, המוגדר כפרכוס שנמשך יותר משלושים דקות. הגורמים לכך רבים, בהם שבץ, דימום מוחי, רעלנים, שינוי או הפסקה של תרופות באנשים עם אפילפסיה וגידולים במוח. זהו מצב חירום מסכן חיים שמחייב טיפול מיידי. הנזק האפשרי נובע מצריכה אנרגטית גבוה מאוד של המוח ושל השרירים שיכולה להוביל לכשל רב מערכתי ולמוות. הטיפול הראשוני כולל פתיחת נתיב האוויר של החולה ומתן תרופות להפסקת הפרכוס, ואז הרופאים מבררים מה מקור הבעיה ומטפלים בהתאם.

דלקת קרום המוח גם היא מצב חירום המחייב ערנות וטיפול מוקדם. דלקת קרום המוח, בעיקר זו הנגרמת על ידי חיידקים, עלולה תוך זמן קצר להפוך למחלה סוערת עם שיעור גבוה של סיבוכים ואף תמותה. האבחנה נעשית לרוב באמצעות דיקור מותני, בדיקה שבה כמות קטנה של נוזל שדרה (CSF) נשלחת לבדיקות מעבדה במטרה לזהות חיידקים או תאים דלקתיים המעידים על תהליך זיהומי. הערכה מהירה והחלטה על טיפול באנטיביוטיקה יכולות להציל את חייו של המטופל.

תלונה נפוצה מאוד של אנשים שמגיעים לחדר המיון היא כאב ראש, שהם כשני אחוזים מכלל הפניות. האבחנה שעומדת מאחורי כאב הראש נעה בין מצבים זניחים לחלוטין לבין מצבי חירום אמיתיים, בין היתר דימום תוך מוחי, שבו הדם מצטבר בין הרווחים של רקמת המוח, או תת-עכבישי (Subarachnoid), שבו יש הצטברות בחלל התת עכבישי. זה יכול לקרות גם בגלל עלייה בלחץ התוך מוחי, שהגורם לה יכול להיות גידול או דימום. כל אלה מחייבים אבחנה מהירה, ולעתים קרובות פנייה לנוירוכירורג לצורך התערבות מיידית באמצעות צנתור או ניתוח.

מצב נוסף המחייב ערנות גבוהה הוא תסמונת גיליאן-ברה, המתאפיינת בפגיעה של נוגדנים עצמיים בתאי העצב של מערכת העצבים ההיקפית. התלונות הראשונות המעידות על התסמונת הן נימול בגפיים או חולשה שלהן. כרבע מהלוקים במחלה זו מפתחים אי ספיקה נשימתית בשל פגיעה בשרירי הלוע או הנשימה, ונדרשת להם השגחה קפדנית ולפעמים צנרור של הקנה והנשמה מלאכותית.

הדחיפות של מצבי חירום נוירולוגיים מחייבת כל רופא או פרמדיק שעוסק ברפואה דחופה לדעת לאתר ולהתריע לגבי המצבים הללו, והופכת את נוכחותם של הרופאים הנוירולוגים בחדר המיון לחשובה וחיונית. הטמעת נוהלי עבודה ייעודיים בחדר המיון נועדה לפשט את התהליך האבחנתי ולקצר את זמני הטיפול. מובילי התחום מלאים תקווה בנוגע להתקדמות ביכולת הדימות, שצפויה לשפר עוד את האבחון ולהקל את ניהול הטיפול במצבי חירום נוירולוגיים.

תומר תלמי הוא סטאז'ר לרפואה במרכז הרפואי זיו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ