בדרך לתרופה לכל סרקומה

אחרי שנים של קיפאון בשורת הרפואה המותאמת אישית מגיעה אל חולי סרטני הסרקומה והיא תאפשר להם לקבל טיפול מיטבי למחלתם

דניאלה כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידול סרקומה בברך
דניאלה כץ

בין מאות סוגים ואלפי תת סוגים של גידולים סרטניים ישנה גם משפחת גידולים מגוונת אך פחות מוכרת ומפורסמת: הסרקומות. אלה הם גידולים שמתגלים אצל חולים בכל גיל ושמקורם בעצמות השלד, בשרירים וברקמות אחרות התומכות בעצמות או מחברות אותן. אין זה עוד סוג של סרטן, אלא קבוצת גידולים בעייתית משום שכל אחת מהסרקומות היא סרטן בפני עצמו שיש לו מהלך מחלה אופייני ורגישות טיפוסית לתרופות ולטיפולי קרינה, ושנדרשות לו שיטות אבחון ייחודיות. למרות העובדה שישנם כ-70 סוגים שונים של סרקומות, מדובר עדיין בגידולים נדירים מאוד.

עד השנים האחרונות הטיפול בסרקומות גרורתיות, להוציא סוגי גידולים בודדים (שמקורם בעצם, בסחוס או במערכת העיכול), היה זהה וכלל כימותרפיה מבוססת שתי תרופות: דוקסורוביצין ואיפוספמיד. אחרי שנים רבות שבהן הטיפול במרבית הסרקומות דשדש מאחור ונשען על טיפולים כימותרפיים, מסתמן שינוי תפיסתי בטיפול. בזכות הבנה מעמיקה של תהליכים ביולוגיים וגנטיים באונקולוגיה בכלל ובסרקומה בפרט, הטיפולים היום נסמכים על זיהוי מדוקדק של סוג הסרקומה מבין 70 הסוגים והתאמת טיפול וגישה.

בעשור האחרון חלו תמורות גדולות באונקולוגיה. שתי פריצות דרך הובילו את התחום למחוזות חדשים: האימונותרפיה, שהיא טיפול המעודד את מערכת החיסון של החולה להילחם בגידול, וטיפולים מדויקים מכווני מטרה (תרופות ביולוגיות) המעכבים באופן סלקטיבי פעילות חלבונים בגידול בלי לפגוע ברקמות הבריאות. טיפולים אלה משיגים שיפור מרשים בתוחלת החיים של החולים, ויש להם פרופיל תופעות לוואי שונה לגמרי מזה של כימותרפיה.

בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (ASCO) שהתקיים ביוני האחרון בשיקגו, כנס בינלאומי שבו משתתפים מדי שנה כ-40 אלף אונקולוגים מרחבי העולם, היה מושב מיוחד שכותרתו "גישות טיפול חדשות בסרקומות: התפתחות רפואה מדויקת מתואמת אישית". הגישה של התייחסות לכל סוג סרקומה בנפרד עברה כחוט השני בהרצאות השונות שהתמקדו במקרי הסרקומה שבהם טיפולי אימונותרפיה, טיפולים ביולוגיים וכימותרפיה נתנו תוצאות טובות.

מחקרים עדכניים שהוצגו בכנס כבר מתייחסים לסוגים שונים של גידולי סרקומה כאל מחלות שונות ולא כאל מחלה כללית, כפי שנהוג היה עד כה. למשל, בשני מחקרים שונים נבחנו שתי תרופות לליפוסרקומה (Dedifferentiated liposarcoma), גידולים שמקורם ברקמות שומן. במחקרים נמצא ששתי תרופות ביולוגיות מאפשרות הפוגה מטיפולים כימותרפיים, אחת מהן היא התרופה הביולוגית פלבוציקליב, שכיום מאושרת לטיפול בסרטן שד גרורתי, המספקת אצל 60% מהחולים התייצבות של שלושה חודשים לפחות שבמהלכם הם לא מקבלים טיפולים כימותרפיים. התרופה השנייה היא סלינקסור, שבמחקר שלב שני בארצות הברית נמצא שהיא סיפקה הפוגה במחלה של 5.6 חודשים לעומת 1.8 חודשים בקבוצת הפלצבו.

בסרקומה מסוג גיסט (GIST), שמופיעה במערכת העיכול, שינה הטיפול הביולוגי Imatinib (מוכר בשם גליבק) את גורל החולים עם מחלה בלתי נתיחה. ממחלה עמידה לטיפול כימותרפי, שהושמטה מאז שנת 2000 ממחקרים קליניים שבחנו כימותרפיה, היא נעשתה למחלה נשלטת עם תגובות מצוינות וארוכות טווח לטיפול. כעת מצויות בשלבי מחקר מתקדמים שתי תרופות חדשות המיועדות לחולים עם גיסט נדיר שעמיד ל-Imatinib.

סוג נוסף של סרקומה מתפתח במפרק בודד ופוגע בו קשות בלי לשלוח גרורות (Tenosynovial Giant Cell Tumor). הגידול מאופיין בכמות עצומה של תאי דלקת ומספר קטן יחסית של תאי גידול. שני טיפולים ביולוגים שנמצאים בשלבי ניסויים קליניים מונעים את כניסת תאי הדלקת לסביבת תאי הגידול שגורם למחלה. הטיפולים החדשים מייצרים נסיגה מלאה של הגידול אצל כ-10% מהחולים, והיתר ייהנו מהקטנה בממדיו או מהתייצבות בגודלו.

דוגמה נוספת היא טיפול חדשני לגידולי אנגיוסרקומה, שהם גידולים מרובי כלי דם המופיעים באופן ספונטני, או שלעתים נדירות מתפתחים בחלקי גוף שטופלו בהקרנות שנים רבות קודם לכן. טיפול חדש, שכולל נוגדן בשם TRC105 נגד חלבון הקשור לשגשוג ולהתפתחות כלי דם. הטיפול הוכיח יעילות יוצאת דופן, במיוחד בשילוב עם פזופניב, תרופה ביולוגית המאושרת לטיפול בסרקומות ממקור רקמה רכה. המחלה נעלמה כליל אצל שניים מבין 18 החולים שטופלו במשלב התרופות האלה, וחציון ההישרדות (הזמן שעבר מאז אבחון המחלה, או מאז הטיפול האחרון עד שחצי מהחולים נותרו בחיים) ללא התקדמות היה 7.8 חודשים. הרשימה ארוכה, והיא כוללת עוד אפיונים גנטיים וטיפולים ניסיוניים חדשים של גידולי הסרקומה השונים.

חשוב להדגיש שלא כל הסרקומות מגיבות לטיפולים אימונותרפיים. מהניסיון המצטבר עולה שישנם מאפיינים המנבאים סיכויי הצלחה טובים יותר להצלחה כמו ריבוי שינויים בגנום (מוטציות) וביטוי גבוה של גנים שקשורים בתגובה חיסונית. למעשה, לרוב סוגי הסרקומה אין את המאפיינים המוכרים לרופאים ככאלה שבזכותם הגידולים יגיבו היטב לטיפול אימונותרפי, למעט סרקומה מסוגUndifferentiated Pleomorphic Liposarcoma או בקיצור UPS. הטיפול בה עדיין ניסיוני אך זו הסרקומה עם הפוטנציאל הגבוה ביותר להצלחת האימונותרפיה.

 כדי להעלות את שיעורי התגובה של שאר הסרקומות משתמשים במחקרים העכשוויים באסטרטגיות משולבות שכוללות סוגי טיפולים שונים. זו יכולה להיות כימותרפיה בשילוב תרופות אימונותרפיות, או טיפול בקרינה יחד עם הזרקה תרופתית ישירה לגידול עצמו. מטרת השילובים הללו כפולה: לעורר תגובה חיסונית באמצעות חלבונים תוך תאיים הנחשפים לראשונה לתאי מערכת החיסון כשהתא הסרטני מת ותוכנו יוצא החוצה, ולדכא את הפעילות של תאי מערכת חיסון שתפקידם לעכב את התגובה החיסונית.

בנקודת זמן זו, רפואת הסרטן מביאה בשורות טובות לחלק מחולי הסרקומה. ההבנה של המכניזם הביולוגי והפרופיל הגנטי של הגידולים מאפשרים רפואה מותאמת אישית שנמצאת עדיין בראשית דרכה אולם כבר מניבה פירות, ומספקת אופטימיות לגבי העתיד. הטיפולים החדשים הם תוספת מבורכת לארגז הכלים הטיפולי והרופאים משתמשים בהם תוך כדי התנהלות המחלה לצד או הטיפולים הקיימים או כתחליף עבורם.

ד"ר דניאלה כץ היא מנהלת שירות ממאירות שד וסרקומה במכון האונקולוגי במרכז הרפואי שמיר - אסף הרופא. הנחתה והרצתה במושב שעסק בגידולי סרקומה בכנס ASCO

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ