למה חשוב לשים לב בהפסקת טיפול בתרופות לאוסטיאופורוזיס

חלק מהתרופות שוקעות בעצם והשפעתן נמשכת גם אחרי שמפסיקים ליטול אותן. לתרופות אחרות אין השפעה לטווח ארוך ועם הפסקת הטיפול החולים שנטלו אותן נשארים ללא הגנה מפני שברים

פנינה רוטמן-פיקלני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצם עם שברים אוסטיאופורוטיים
פנינה רוטמן-פיקלני

אוסטיאופורוזיס היא מחלה מתעתעת: מבחוץ האדם נראה שלם, אך עצמותיו פריכות והן נשברות בקלות גם בעקבות טראומה חיצונית קלה, שאינה גורמת שברים אצל אנשים בריאים וגם ללא טראומה כלל. למחלה כרונית זו אין סימנים מקדימים ואפשר לגלות אותה רק באמצעות בדיקת צפיפות עצם או כשמופיע שבר אוסטיאופורוטי. מעבר להחלמה הראשונית של השבר, הבעיה המשמעותית הנוספת היא שהופעתו מלמדת על סיכון גבוה להופעת שברים נוספים.

העצם היא רקמה חיה ודינמית שמתקיימים בה תהליכי בנייה והרס מתמידים, כלומר, רקמת עצם ישנה נהרסת ובמקומה נוצרת חדשה. מנגנון הבקרה ותיקון הנזקים קרוי שחלוף העצם, ובעוד שבמינון בריא תהליך זה חיוני, הרי שבמינון מוגבר - כמו במחלת האוסטיאופורוזיס - הוא עלול לגרום להידלדלות העצם ולהיחלשותה.

כל התרופות לאוסטיאופורוזיס מפחיתות שברים אוסטיאופורוטיים באמצעות השפעה על מאזן ההרס והבנייה. רובן מפחיתות את הרס העצם ורק אחת מעודדת בנייה: אלה המצמצמות את הריסת רקמת העצם הן אביסטה (רלוקסיפן) ופרוליה (דנוסומאב), וכן תרופות מקבוצת הביספוספונטים שבה נמצאות פוסלן (אלנדרונאט, מקסיבון), אקטונל (ריזדרונאט, ריבון) ואקלסטה (זונלדרונאט). התרופה המעודדת בניית עצם היא פורטיאו (טריפרטייד).

התרופות מסוג ביספוספונטים הן הוותיקות ביותר בשוק. הן שוקעות בעצם וממשיכות להשפיע על השחלוף מעבר לזמן המתן שלהן בפועל, כלומר, פוסלן שניתנת במשך חמש שנים תמשיך להשפיע כמה שנים נוספות לאחר שהחולה מפסיק להשתמש בה. תכונה זו קיימת בכל התרופות ממשפחת הביספוספונטים במידה כזו או אחרת. לעומת זאת, התרופה פרוליה, שמפחיתה גם היא ספיגת עצם,  אינה נשארת בעצם זמן רב והשפעתה נמשכת רק כל עוד היא ניתנת לחולים.

תרופות לאוסטיאופורוזיס ומשך פעילותן בגוףצילום: אינפוגרפיקה: הארץ

הביספוספונטים יעילים מאוד בחמש-שש השנים הראשונות לאחר שהחולים מתחילים להשתמש בהן, ולאחר מכן יעילותם פוחתת. אלא שתרופות ממשפחה זאת מצטברות בעצם וממשיכות להשתחרר מתוכה באטיות (שחרור מושהה). לכן אפשר להשתמש בהן כמה שנים ברציפות ואז להפסיק את השימוש לכמה שנים. ההפסקה בטיפול האקטיבי מכונה חופשה טיפולית.

אופן טיפול זה מתאים לביספוספונטים בלבד, בשל מנגנון הפעולה שלהן. כלומר, המטופלים באביסטה, בפרוליה ובפורטיאו אינם יכולים להפסיק את הטיפול מכיוון שעם הפסקתו השפעתו נעלמת לחלוטין והם נותרים ללא כל הגנה בפני שברים אוסטיאופורוטיים.

באחרונה למדנו שבעת הפסקת הטיפול בפרוליה לא זו בלבד שהשפעתה נעלמת לחלוטין, אלא גם שנצפית תופעת איבוד עצם מואצת, מעין הדף (ריבאונד). זוהי תופעה נדירה מאוד, ובכל זאת דווחו בעיתונות הרפואית מקרים שבהם היא הסתיימה בהופעתם של שברי חוליות מרובים.

תופעת ההדף מתרחשת רק לאחר הפסקת נטילת פרוליה ולא לאחר הפסקת הטיפול בתרופות ממשפחת הביספוספונטים, לכן לא השתנה דבר לגבי מתן חופשה טיפולית לאחר כמה שנות טיפול בהם. הפסקת טיפול בפרוליה דורשת התייחסות שונה: הכי חשוב שהחולים יקבלו את הטיפול בפרוליה אחת לחצי שנה, כדי שפעילותה תהיה מיטבית בשבילם. כשנדרשת הפסקת טיפול, למשל לצורך טיפול שיניים, הרופאים ישקלו מתן תרופה מעכבת שחלוף עצם (ביספוספונטים או אביסטה) למשך כמה חודשים עד שנה לאחר ההפסקה על מנת למזער את תופעת ההדף. הקהילה הרפואית עדיין לומדת את התופעה ומנסה לאתר קבוצות החשופות לכך יותר מאחרות.

התרופות לאוסטיאופורוזיס מפחיתות היארעות שברים וניתנות למטופלים שנמצאים בסיכון גבוה להופעתם. הן שונות זו מזו בכמה פרמטרים, בין היתר באורך החיים שלהן בעצם וכפועל יוצא מכך במשך פעולתן גם אחרי הפסקת נטילתן. מבין התרופות היעילות השגורות כיום לטיפול באוסטיאופורוזיס,  הפסקת הטיפול בפרוליה עלולה לגרום לתופעת לוואי נדירה של הדף. בשנים הקרובות נלמד כיצד לשלב בין הטיפולים השונים למחלה על מנת לקבל יעילות מרבית עם תופעות לוואי מזעריות.

ד"ר פנינה רוטמן-פיקלני היא מומחית ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, מנהלת שירות מחלות עצם מטבוליות במכון האנדוקריני במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ