הצמיד שיזהיר אתכם מחשיפה מסוכנת לשמש

חוקרים הציגו צמיד נייר שעליו דיו רגיש לאור המשנה את צבעו בתגובה לחשיפה לקרינת השמש בכמות שעלולה להזיק

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צמיד מזהה קרינת UV מסוכנת
דיו מיוחד לזיהוי קרינת שמש מסוכנת. אפשר לייצר צמיד, שעון או שרשרת בעלות נמוכה במיוחד צילום: Kiralee Greenhalgh/RMIT

צוות חוקרים מאוניברסיטת RMIT במלבורן שבאוסטרליה הציג פיתוח פשוט, זול וקל לשימוש שיגלה למשתמש מתי הוא נחשף לקרינת שמש ברמה מסוכנת. החוקרים יצרו דיו מיוחד שאפשר להדפיס באמצעותו על כל מוצר עשוי נייר או חומר דמוי נייר. אחרי שהודפס, אפשר ליצור ממנו צמיד (כפי שהחוקרים בחרו לעשות), שרשרת או מדבקה. הדיו משנה את צבעו לפי רמת החשיפה לשמש ומתריע מפני חשיפה מוגזמת הרבה לפני שהיא מתבטאת בכוויות שמש, בשלפוחיות ובעור אדמומי.

הדיו חסר הצבע מבוסס על התרכובת הכימית Polyoxometalate והוא נעשה כחול בחשיפה לחומצה לקטית ולקרינה בתדר העל-סגול (UV). החוקרים מצאו שהצבעו של הדיו משתנה במהירות רבה יותר בנוכחות קרינת UVB, שהיא המסוכנת יותר לבני אדם וגורמת כוויות שמש שמעלות את הסיכון ללקות בסרטן העור ובקטרקט. פירוש הדבר הוא שאם המשתמש נחשף לקרינת UVB רבה יותר מאשר קרינת UVA, הגורמת לקמטים ולהזדקנות מואצת של העור, הוא יקבל התראה על כך גם אם קרינת ה-UVA לא הגיעה לרמה מסוכנת עבורו.

הדיו המיוחד שימש לייצורו של צמיד עשוי ארבעה עיגולים שעל כל אחד מהם מודפס סמיילי שפניו משתנות ממחייכות לעצובות ככל שהחשיפה גדלה. על גבי הדיו הונחו מסננים הרגישים לקרינת UV ברמות שונות, העשויים מהחומר שמשמש לייצור שקפים. עונדי הצמיד מקבלים ארבע התראות של פנים כחולות: כשהם מגיעים ל-25% מהחשיפה המרבית המומלצת, 50% מהחשיפה, 75% ולבסוף 100% מהחשיפה המומלצת לשמש.

הוספה ושינוי של המסננים שעל גבי הצמיד הביאו לכך שהוא מתאים לשישה גוני עור שונים: "באוסטרליה מצוינת רמת הקרינה העל-סגולה בכל מהדורת חדשות, אך הנתונים מתאימים לבעלי העור הבהיר ביותר ואינם נותנים מענה לבעלי גוני עור אחרים", אומר לגרדיאן פרופ' ויפול בנזל (Bansal) מהמחלקה לכימיה יישומית ומדעי הסביבה באוניברסיטת RMIT, העומד בראש צוות המחקר. עוד הוא מוסיף: "חשיפה לשמש מדאיגה אותנו בשני מקרים. אחד מהם הוא חשיפת יתר שגורמת סרטן, קטרקט והזדקנות מהירה של העור, והאחר הוא חשיפת חסר שמובילה לצניחה ברמת ויטמין D. הפיתוח שלנו יכול לעזור לכל אדם להגיע לחשיפה מדויקת ומומלצת אישית לכל משתמש".

החוקרים מסבירים שהמוצר נחוץ לא רק במדינות שטופות שמש ומוכות סרטן עור, כמו אוסטרליה מולדתם, אלא גם במדינות קרות שבהן המודעות לחשיפה מסוכנת נמוכה יותר. עוד שימוש שהציעו הוא לגופים שמשתמשים במכשירים הפולטים קרינת UVC, שהיא הקרינה המסוכנת ביותר שגורמת נזק לדנ"א של כל יצור חי, כמו בתי חולים ומעבדות שבהם יש מכשירים שפולטים קרינה כזו על מנת להשמיד חיידקים.

הצמיד נוסה עד כה בתנאי מעבדה וכעת עוסקים אנשי הצוות שפיתחו אותו בהפיכתו למוצר מסחרי ובכך לסלול את דרכו לשימוש נפוץ ויומיומי. עלותוהמשוערת תהיה דולר אוסטרלי אחד (כ-2.5 שקלים) ואפשר גם לכסות את הנייר המודפס בלמינציה כך שהוא עמיד בפני מים וזיעה, מה שמגדיל את סיכוייו להפוך למוצר נפוץ.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מצהיר שבכל שנה מתגלים 132 אלף מקרים של סרטן עור מסוג מלנומה ובין שניים לשלושה מיליון מקרים של סוגי סרטן העור שאינו מלנומה. החוקרים מסבירים שבאזורים כמו אוסטרליה, שבהם שכבת האוזון המגינה מפני קרינת השמש דקה, שניים מכל שלושה בני אדם יפתחו סוג כלשהו של סרטן עור שהגורם לו הוא חשיפה מסוכנת לשמש. מת'יו גאס מהאיגוד הבריטי של רופאי העור התייחס לפיתוח החדש ואמר ל"גרדיאן" שהצמיד יכול לעזור לאנשים להימנע מחשיפה מוגזמת לשמש אבל זה אינו תחליף לצמצום החשיפה בשעות מסוכנות, לשימוש בלבוש מגן ולמריחת קרם הגנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ