לראשונה מזה שני עשורים: ה-FDA מאשר לשימוש תרופה חדשה נגד שפעת

תרופה במנגנון חדש שמאפשר לטפל בחולי בשפעת באמצעות כדור אחד בלבד אושרה בארצות הברית ותיכנס לשימוש שם כבר בחורף הקרוב

בן הורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר מצונן
צילום: Getty Images IL

לא בכל יום מאושרת לשיווק ולשימוש תרופה חדשה לשפעת בארצות הברית. למעשה, הפעם האחרונה שאושרה תרופה לשפעת הייתה לפני כשני עשורים, כך שאפשר להבין את ההתרגשות מהאישור הנוכחי. התרופה, ששמה המסחרי Xofluza והיא מיוצרת על ידי חברת Shionogi & Co, אושרה לשימוש לראשונה ביפן בפברואר האחרון. הרגולטור היפני נחשב איכותי, אבל תו התקן שמוצמד לתרופה עם אישור השימוש בה בארה"ב והשוק האמריקאי הגדול מעלים את קרנה, בהנחה שהיא תוכיח את יעילותה בעונות הקרובות.

שפעת היא מחלה קשה מאוד. המרכז לבקרת מחלות האמריקאי (ה-CDC) מעריך שבשנה האחרונה, אחת הקטלניות בעשורים האחרונים, כ-900,000 בני אדם אושפזו וכ-80,000 מתו בארה"ב בגלל השפעת וסיבוכיה. השנה גם מצוינות 100 שנים למגיפת השפעת הספרדית, שההערכות מדברות על כך שהדביקה כרבע מאוכלוסיית העולם וגרמה למותם של 100-50 מיליון בני אדם. החשש ממגיפה דומה ומספרם העצום של האנשים שנפגעים משפעת מסבירים גם הם מדוע הכלי הנוסף למלחמה במחלה הזו פותח מהדורות חדשות בחו"ל. על פי נתוני משרד הבריאות, בישראל מתים בכל שנה מאות אנשים משפעת, גם כאלה ללא מחלות רקע ושהיו בריאים לפני שנדבקו במחלה. על רקע נתוני התחלואה הקשים, הודיע מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) בחודש יוני שהוא מתכוון לאשר את התרופה החדשה עד חג המולד (לפני שיא עונת השפעת), וכך באמת היה.

אנטיביוטיקה משמשת לטיפול במחלות בקטריאליות, כלומר כאלה המתפרצות בעקבות זיהום חיידקי, אבל שפעת היא מחלה שהגורם לה הוא נגיף. עד כה הייתה בסט הכלים לטיפול בשפעת רק תרופה אחת בשם "טמיפלו", שהשימוש בה נועד להקל על הסימפטומים של החולים ולקצר את משך המחלה. התרופה החדשה פועלת במנגנון שונה לגמרי המצריך מתן של כדור אחד בלבד.

נגיף השפעת. משתלט על התא וגורם לו לשכפל עותקים נוספים של הנגיף שמתפזרים בגוףצילום: NIAID

חשוב להדגיש שאף תרופה לשפעת, גם לא זו החדשה, אינה כדור קסמים. את Xofluza צריך ליטול בהוראת רופא ובתוך 48 שעות מתחילת הסימפטומים, טווח זמנים קצר שיקשה על השימוש בה בעולם האמיתי. היא מיועדת לחולים מעל גיל 12 ולכאלה שחלו בשפעת ללא סיבוכים. לתרופה החדשה יש תופעות לוואי שהשכיחות שבהן הן שלשולים וברונכיטיס. היא נבדקה מבחינת בטיחות ויעילות בניסויים קליניים שבהם השתתפו יותר מ-1,800 נסיינים שקיבלו אותה, פלצבו או טמיפלו.

למה פיתוח התרופה נמשך כ-20 שנים? התשובה נעוצה בגילוי חלק במנגנון השכפול של נגיף השפעת בתוך התאים. כשנגיף השפעת מדביק תא הוא מחדיר לתוכו רנ"א - בדומה לזה שמשועתק מהדנ"א שלנו כדי ליצור חלבונים. הנגיף משתמש במנגנוני התא כדי לייצר עוד עותקים של עצמו, ובסופו של דבר הם פורצים מתוך התא ומדביקים תאים נוספים.

בקצהו של הרנ"א של התא ישנו "מכסה" (cap) שנועד להגן עליו מפני פירוק וכדי לסמן לתא היכן ההתחלה שלו, כמו סימן "התחל כאן" במונופול. לרנ"א של הנגיף אין את המכסה הזה, וכדי להשתמש במנגנוני התא הוא גונב את המכסה של הרנ"א התאי ומצמיד אותו לרנ"א הנגיפי, ובאופן הזה מתחפש לרנ"א של התא שנדבק (בתהליך שנקרא cap snatching, או חטיפת הכיסוי) כדי שהתא ישתמש בו בלי לדעת שלמעשה הוא יוצר עוד נגיפים.

חיסון לשפעת בצרפת, אוקטובר 2018. אמצעי המניעה יעיל ביותר נגד התפרצות מגיפהצילום: ERIC GAILLARD/רויטרס

התרופה Xofluza מפריעה לתהליך הזה בדיוק: היא מעכבת את המנגנון שבאמצעותו הנגיף חוטף את הכיסוי מהרנ"א של התא שנדבק ובאופן הזה פוגעת ביכולתו של הנגיף לגרום לתא לייצר עוד עותקים ויראליים. טמיפלו פועלת כך שהיא מונעת מעותקים חדשים שנוצרו מהנגיף לצאת מהתא שנדבק, ואילו התרופה החדשה פועלת בשלב מוקדם יותר - כשהנגיף עדיין מנסה לגרום לתא לייצר עוד עותקים שלו. זהו הבדל חשוב מכיוון שבאמצעות מנגנון הפעולה המוקדם יותר מתאפשרת עצירת ההתרבות של הנגיף בצורה רחבה יותר וספציפית פחות, ותיאורטית (ולפי הניסיון במעבדה של החברה המפתחת) התרופה תוכל להיות יעילה נגד מגוון רחב יותר של זני שפעת מאלו שטמיפלו מסוגלת לטפל בהם כיום.

מה שחשוב לזכור הוא שלמרות החדשות המשמחות והאישור האמריקאי שניתן לתרופה חדשה נגד שפעת, הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני המחלה היא להתחסן מפניה. אמנם החיסון מגן מפני מספר מצומצם של זני שפעת, אך הוא מסייע להקטין את הסיכוי לתחלואה וכתוצאה מכך מקטין את הסבירות להדבקת סביבתם של החולים. החיסון גם מסייע במניעת סיבוכים של שפעת, בהקטנת הסיכון לאשפוזים ובצמצום התמותה מהמחלה, כך שאם טרם התחסנתם כדאי מאוד לעשות זאת בהקדם.

בן הורוביץ הוא ד"ר לביולוגיה, המנהל המקצועי של עמותת מדעת - למען בריאות מושכלת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ