הניתוח שמאפשר להחזיר איברים לתפקוד מלא לאחר פגיעה בעצב

לעצבים יש יכולת מופלאה להתחדש ולחזור לתפקוד מלא. ניתוחי העברת עצבים משתמשים ביכולת הזו בשביל לקחת עצב ממקום אחד לאחר ולשנות את תפקידו בגופם של המטופלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניתוח כף יד

תפקידם של העצבים בגופנו הוא להעביר אותות חשמליים מהמוח דרך חוט השדרה אל איברי המטרה ובחזרה. ישנם עצבים תחושתיים המעבירים אותות הקשורים לתחושה ועצבים מוטוריים הנושאים אותות לצורך הפעלת שרירים. כך למשל, המח יכול להורות לשריר בזרוע להתכווץ ולכופף את המרפק על ידי שליחת אות חשמלי דרך חוט השדרה ודרך העצב היוצא ממנו עד לשריר. בדומה לכך, איברי חישה הממוקמים בעור מעבירים למוח אותות הקשורים לחישה כגון טמפרטורה, לחץ ומגע.

עצב שנחבל אינו מעביר אותות חשמליים לכן השריר לא יכול להתכווץ ואי אפשר לחוש באזורים המעוצבבים על ידיו. עם זאת, לעצב יש יכולת התחדשות – החלק הפגוע מסוגל להתחדש ולצמוח לתוך תעלת העצב עד שהוא מגיע אל איבר המטרה. זהו תהליך אטי שהתנאי לקיומו הוא שלמות מעטפות העצב או שחזור ניתוחי של העצב.

למרות יכולת התחדשות העצב, כשהפגיעות העצביות רחוקות מאיברי המטרה התפקוד צפוי להיות לקוי בשל הזמן הארוך שנדרש לו להתחדש. לאחר הפגיעה בו, מתרחשים שינויים בלתי הפיכים באיברי המטרה ומביאים לניוון של השריר או של איברי החישה. ישנו חלון זמן מסוים שאפשר לנצל על מנת להחזיר את התפקוד, ואם זמן זה ארוך מכמה חודשים התוצאה התפקודית תהיה לקויה.

פתרון אפשרי לפגיעות עצביות במצבים אלה הוא החזרת התפקוד על ידי העברת עצבים (Nerve Transfer). בשיטה זו מסיטים ממסלולו עצב בריא (עצב תורם), שאפשר לותר על תפקודו, ומחברים אותו אל העצב הפגוע או ישירות לאיבר המטרה. העצב התורם הוא כזה שאפשר לוותר עליו או שהסטתו אינה גורמת לחסר תפקודי משמעותי. למשל, אפשר להעביר עצב האחראי על חלק מכיפוף שורש כף היד ולחברו לעצב פגוע שאחראי על כיפוף המרפק. עוד דוגמה היא עצב בריא שנותן עצבוב תחושתי לקמיצה שאפשר להעביר אותו לעצב תחושתי פגוע המעצבב את האגודל, שהתחושה בו חשובה יותר לתפקוד.  

ניתוחים להעברות עצבים משמשים גם בטיפול לאחר פגיעה בחוט השדרה. במקרה זה, העצבים שנמצאים מעל אזור הפגיעה בחוט השדרה מתפקדים בעוד שהעצבים שמתחת לאזור הפגיעה בחוט השדרה אינם מתפקדים. למשל, לאחר פגיעה בחוט השדרה בגובה חוליית הצוואר C6-7 אפשר להעביר עצבים היוצאים מעל לגובה הפציעה, שאחראים על חלק מתנועות הכתף הזרוע והאמה, ולחברם לעצבים פגועים היוצאים מתחת לאזור הפגיעה ואחראים על תנועת המרפק או האצבעות.

בשנים האחרונות נבחנות דרכים חדשות להעברות עצבים לאחר פגיעה בחוט השדרה, ומחקרים מראים את התוצאות התפקודיות במספר מצומצם של מטופלים. באחרונה פורסם בכתב העת Journal of Hand Surgery מחקר בגופות שבחן כמה אפשרויות להעברות עצבים בחוט השדרה. במחקר אחר הוצג מטופל בן 18 עם פגיעה בחוט השדרה בגובה c6-7. הוא עבר ניתוח שבמהלכו נעשו ארבע העברות עצבים בכל אחת מהגפיים העליונות. לאחר 18 חודשים המטופל היה מסוגל לאחוז חפצים קטנים, לאכול בעזרת כף ולכתוב.

בצד ההבטחה שבטיפול להעברות עצבים קיימות שאלות שנותרו פתוחות. יש צורך במחקר נוסף כדי להבין מהם עצב תורם ועצב מקבל אידיאליים, ונדרש מחקר השוואתי עם שיטות טיפול ניתוחיות אחרות. נוסף על כך, התוצאה התפקודית של המטופל קשורה במידה מסוימת גם ל"גמישות" ברמת המוח. הכוונה היא לכך שהמוח, שידע להפעיל שריר מסוים על ידי שליחת אות חשמלי דרך העצב, נדרש להפעיל שריר אחר באמצעות אותו המסלול, מה שדורש זמן הסתגלות ואימון ארוכים. עם זאת, למרות מגבלות אלה הניתוחים להעברות עצבים תופסים בשנים האחרונות מקום מרכזי ומבטיח בטיפול לאחר פגיעות עצביות.

ד"ר עמיר ערמי הוא רופא מנתח במחלקת כירורגיה של היד וביחידה למיקרוכירורגיה בבית החולים שיבא בתל השומר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ