להצליף בשוטים - מתעללים בחוסים

חינוך רפואי עשוי לסייע במניעת התעללות בפגועי נפש

לימור שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימור שריר

בספרו "תולדות השיגעון בעידן התבונה" מתאר מישל פוקו את ספינת השוטים, ספינה השאולה ממחזור הארגונאוטים הנושן במיתולוגיה היוונית. אנשי צוותה: גיבורים דמיוניים, טיפוסים חברתיים, היוצאים למסע סמלי גדול שאם עושר לא יביא להם, לפחות יביא להם את תמונת גורלם. ספינות אלו מזכירות את ספינות השוטים שסילקו בימי הביניים את חולי הנפש, אלה שהחברה הקיאה אותם מתוכה, מעיר לעיר. החשד להתעללות בחולי הנפש בבית החולים הפסיכיאטרי נווה יעקב, שנחשף לאחרונה, מעורר אסוציאציה הקשורה לכליאתם של פגועי הנפש במאות הקודמות בבתי האסורים, ומעיד שגם כיום החברה ממשיכה להקיא אותם מתוכה כשהם מאושפזים בבתי חולים פסיכיאטריים שבהם לא קיימות שקיפות ובקרה מספיקות.

הפתרונות המוצעים למניעת מקרים כגון אלה שעלו לכאורה בחקירה על המתרחש בנווה יעקב מציעים להגדיל את המשאבים ולהגביר את הפיקוח על המוסדות הפסיכיאטריים. מעבר לכך, אני רואה חשיבות רבה לחינוך הצוות הרפואי, רופאים ואנשי הצוות הסיעודי כאחד, שחייב להתחיל לדעתי כבר בשנים הפרה-קליניות.

הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב מעודדת ביוזמת הדיקן הטמעת תכנים הומניסטיים במסגרת החינוך הרפואי של הסטודנטים. קורס ספרות ורפואה שתוכנן על ידי עבור הסטודנטים לרפואה בשנים הפרה-קליניות, שמשתתפים בו גם סטודנטים למקצועות הבריאות, מתמחים ותלמידים מחוגים אחרים, מתבסס על גישה חינוכית המדגישה את הגירוי האינטלקטואלי לצד זה החווייתי.

אחד הנושאים החשובים שנידונים בקורס הוא יחסי מטפל-מטופל בפסיכיאטריה - בספרות לעומת המציאות. סופרים, פילוסופים ורופאים בכירים מתארים לסטודנטים את יחסי המטפל-מטופל מנקודת מבטם ומתייחסים ליצירותיהם ומחקריהם.

פשיטה משטרתית על מוסד נווה יעקבצילום: ניר קידר

בתחילת השיעור בנושא הקריא שחקן קטע מהסיפור "תעודת הצטיינות" מתוך קובץ הסיפורים "דיונות הזהב והכסף" פרי עטי. הסיפור עוסק באונס של מטופלת על ידי אח שהוכר כמצטיין בית החולים הפסיכיאטרי שבו עבד, אולם לא ראה בחולים אלא "אוסף מגוון של מפלצות אנושיות, יצורים עלובי נפש ומחוקים הנתונים לחסדיו ולשליטתו הבלעדית. כאלה שבעיניו הם כבר מתו מזמן, בלי להיות מודעים לכך".

פרופ' משה קוטלר, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש ומנהל בית החולים הפסיכיאטרי נס ציונה ובאר יעקב, המשמש משנה לדיקן בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב בנושא חינוך רפואי, ניתח יחד עמי ובהשתתפות הסטודנטים את אופיו של אח בית החולים המתעלל המופיע בסיפור, בהדגישו שהתעללות הנעשית בחלשים ובחסרי הישע בכל רובד שהוא, ובכלל זה גם התעללות מינית, נובעת מבעיות קשות של המתעלל עצמו, כגון חוסר יכולת לתקשר בצורה רגילה, בעיות בדימוי העצמי, תחושת נחיתות קשה המניעה אותו להפגין תחושת עליונות וכוחניות תוך בחירה בדרך מעוותת להגיע לפורקן מיני.

פעמים רבות, הסביר פרופ' קוטלר, קשה להבחין באנשי הצוות המתעללים במאושפזים כיוון שהם עצמם עוטים הגנות של הגיוניות, מסירות, דייקנות - מסכות של המין האנושי - ממש כאותו גיבור עלילה ב"תעודת הצטיינות". לכן חשוב להשגיח הן על החולים והן על אנשי הצוות.

פרופ' רון מרגולין, ראש החוג לפילוסופיה יהודית מודרנית באוניברסיטת תל אביב וראש תוכנית אופקים להכשרת סטודנטים מצטיינים להוראה בתיכונים, דן בסוגיות ביואתיות כמניע לכתיבה ספרותית על רפואה, והתעכב על יחסם של אנשי הצוות הרפואי לחולים ובשאלת "הרופא כאלוהים". הסופרת מירה מגן, אחות במקצועה, סיפרה לסטודנטים על תובנותיה המתבססות על ניסיונה כאחות בבית החולים הדסה הר-הצופים ועל אנקדוטות הקשורות לנושא נפש האדם המופיעות בספריה. בהמשך נערך דיון ער, והסטודנטים העלו שאלות על הנעשה בבתי החולים הפסיכיאטריים, על אשפוז בכפייה, קריטריונים לאשפוז החולים, סכנה של פגיעות פיזיות והתעללות מינית בחולים ואם עלולים להתבצע ניסיונות בחולים חסרי ישע במסווה של טיפול הכרחי.

לדעתי, העמקת החינוך הרפואי-הומניסטי של הצוות הרפואי, רופאים וצוות סיעודי כאחד, כבר בשנים הפרה-קליניות, בשילוב הגדלת המשאבים והגברת הבקרה, תמנע את חזרתן של "ספינות השוטים".

ד"ר לימור שריר היא רופאה וסופרת, מרכזת קורס ספרות ורפואה בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ