למנוע סיבוכים וסבל מחולות בסרטן רירית הרחם

כדי לבדוק אם גידול ברירית הרחם שלח גרורות, אין צורך לכרות את כל בלוטות הלימפה באגן אלא רק את בלוטת הזקיף – הראשונה במסלול הסרטן במערכת החיסון

עפר גמר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת המין הנשית
עפר גמר

סרטן רירית הרחם הוא הסרטן הגינקולוגי השכיח ביותר אשר פוגע ב-600 נשים בישראל בשנה, בנות 60 בממוצע. הסוג שפוגע ברוב הנשים אינו אגרסיבי (טייפ 1) וגורם הסיכון העיקרי שלו הוא חשיפה מוגברת וממושכת להורמון הנשי אסטרוגן וחשיפה פחותה להורמון הנשי פרוגסטרון במהלך החיים. מצב זה אופייני לנשים שקיבלו וסת בגיל צעיר מהממוצע, או שהפסיקו לקבל וסת בגיל מבוגר מהממוצע (מעל 51), וכן נשים עם שחלות פוליציסטיות שאין להן ביוץ סדיר וכך אינן חשופות דיין לפרוגסטרון. גורמים שמפחיתים את הסיכון לסרטן זה הם הריונות וגלולות, שמעלים את החשיפה לפרוגסטרון. אסטרוגן בכמות מוגברת גורם לשגשוג תאי רירית הרחם, באופן שעלול להוביל לחלוקתם ללא בקרה — מה שגורם להתפתחות סרטן. פרוגסטרון לעומת זאת עוצר את התהליך הזה של שגשוג הרירית כיוון שתאיה מכילים קולטנים אליו.

התסמין העיקרי שעשוי להעיד על המחלה הוא דימומים מהנרתיק שמקורם בגידול ברירית הרחם. לכן על נשים בגיל המעבר ומעלה שסובלות מדימומים לגשת לבדיקה לדגימת הרירית. כך גם על נשים צעירות יותר שמופיע אצלן דמם בין-וסתי.

המחלה מתחילה בגידול ברירית הרחם, בתוך חלל הרחם, ועם התקדמותה חודר הגידול לדופן הרחם. בשלבים המתקדמים הוא שולח גרורות, בדרך כלל לבלוטות הלימפה (צברים קטנים של תאי דם לבנים, השייכים למערכת החיסון) באגן. בשל הדימומים, נשים ניגשות להיבדק, וכך ברוב המקרים המחלה מתגלה מוקדם, כאשר הגידול עדיין מוגבל לרחם. כיצד מטפלים? בנשים צעירות, שהן קבוצה קטנה ביותר מכלל החולות בסרטן זה, כשהגידול מוגבל לרירית הרחם, ניתן לטפל בפרוגסטרון במינונים גבוהים. אך ברוב המקרים הטיפול הוא ניתוח - כריתה של הרחם, וגם של השחלות כדי להסיר גרורות אפשריות. כיום מקובל לכרות את הרחם והשחלות בגישה זעיר-פולשנית, לפרוסקופית, ללא פתיחה בטנית, כך שההחלמה קלה ומהירה. טיפול זה לבדו תורם לריפוי של יותר מ-90% מהנשים עם גידול שהתגלה בשלב מוקדם. אם מדובר במחלה מתקדמת יותר – כאשר הגידול חודר עמוק לדופן הרחם, כשסוג הגידול הוא אגרסיבי (טייפ 2) או כשיש גרורות בבלוטות הלימפה - נדרש לאחר הניתוח גם טיפול קרינתי ולעתים גם כימותרפי.

אצל חלק מהנשים, אלו שהגידול חדר אצלן עמוק לדופן הרחם או אלו שלקו בטייפ 2, מתווספת לכריתת הרחם והשחלות גם כריתה חלקית או מלאה של בלוטות הלימפה באגן. זאת מכיוון שברוב המקרים הן כאמור היעד הראשון לגרורות. אך נראה כי כדי לדעת זאת, אין צורך לכרות אותן ומספיק לכרות רק את בלוטת הזקיף שבאגן - בלוטת הלימפה הראשונה במסלול סרטן רירית הרחם במערכת הלימפה (חלק ממערכת החיסון); כריתתה ודגימתה מאפשרות לראות אם היא נגועה וכך ניתן לאבחן אם הסרטן התפשט לשאר בלוטות הלימפה באגן. טכניקה זו היתה פורצת דרך כשהחלו לטפל בה לפני שנים בסרטן השד ומלנומה. לאחרונה היא נכנסה גם לתחום סרטן רירית הרחם. גישה זאת מאפשרת למנוע את הסיבוכים שעלולים להיגרם מכריתת כל הבלוטות; כגון היווצרות בצקות חמורות ברגליים או ציסטות במערכת הלימפה באגן בשל הפגיעה במנגנון הניקוז שלה. ציסטות אלו עלולות להזדהם ולגרום לכאבים ולחסימת השופכן המעביר את השתן שמיוצר בכליות לשלפוחית השתן או לחסימת הוורידים באגן, מה שיצריך התערבויות רפואיות.

כריתת בלוטת הזקיף באגן החלה להיות מיושמת בעיקר בזכות מחקר שהתפרסם בכתב העת Gynecologic Oncology ב-2016. נמצא כי נשים עם סרטן בשלב 1, המוגבל לרחם, שעברו כריתת רחם וכריתה של בלוטת הזקיף בלבד שרדו באופן דומה לנשים שעברו כריתה של כלל בלוטות הלימפה (שיעור הישרדות של מעל 90% לחמש שנים). כריתת בלוטת הזקיף באגן החלה להיות מיושמת גם בשל שיפור טכנולוגי מתקדם שמאפשר לזהותה ביתר קלות ביחס לשיטות עבר. לפני כריתת הרחם מוזרק לצוואר הרחם צבע שבאמצעותו ובאמצעות מצלמת אינפרא אדום ניתן לאתרה באגן בעת הניתוח. הצבע מסמן את בלוטת הזקיף ובדיקתה הפתולוגית לאחר מכן מאפשרת לראות אם היא נגועה בגרורות. אם היא נגועה – אזי המחלה התפשטה לאגן, ואז נדרשות הקרנות וכימותרפיה. אם לא – נחסכה מהחולות כריתה נרחבת של כל בלוטות הלימפה באגן לצורך זיהוי גרורות, וכך נחסכים מהן גם סיבוכים וסבל. וזאת, מבלי לפגוע בשרידותן.

פרופ' עפר גמר הוא מנהל אגף גינקולוגיה במרכז הרפואי ברזילי, יו"ר שותף של החברה הישראלית לגינקולוגיה אונקולוגית, ופרופ' מן המניין בפקולטה לרפואה
באוניברסיטת בן גוריון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"