שיטה חדשה מנבאת את הסיכון לאוטם שריר הלב

חוקרים הציגו שיטה חדשה שנעזרת בסריקת CT כדי לחזות מי מהחולים ילקה בהתקף לב בטווח של שנים מזמן הבדיקה

רוית קלימר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סריקת CT של הלב
תמונה תל ממדית של הלב. סריקות CT מאפשרות לראות את הצטברות הפלאק בעורקיםצילום: RALPH ORLOWSKI/רויטרס
רוית קלימר

מחלות לב ושבץ הם שניים מהגורמים העיקריים למוות בעולם, והמחקר בתחומים אלה מתמקד במניעתם. באחרונה הציגו חוקרים שיטה חדשה שבעזרתה אפשר יהיה לחזות אילו חולים ילקו באוטם שריר הלב, הידוע כהתקף לב, שנים לפני שהאירוע מתרחש. שיטה זו מבוססת על ניתוח ממוחשב של סריקות CT (טומוגרפיה ממוחשבת) של העורקים הכליליים בלב.

החוקרים מאוניברסיטת אוקספורד, ששיתפו פעולה עם צוותים מאוניברסיטת ארלנגן-נירנברג שבגרמניה ומ-Cleveland Clinic שבארצות הברית, מדווחים שבחנו את סריקות ה-CT באמצעות אלגוריתם מתמטי. בסריקות נראה השומן המקיף את העורקים הכליליים המובילים דם מהלב לאזורים אחרים בגוף. תהליך דלקתי גורם לדלדול תכולת השומן בתאים, והוא מעיד על סיכוי גדול יותר לאירוע לבבי בטווח של כמה שנים מיום הבדיקה. הבדיקה הלא פולשנית הזו יכולה להניב אזהרה מוקדמת ל-30% ממקרי אוטם שריר הלב, מסבירים החוקרים במאמר שהתפרסם בכתב העת הרפואי The Lancet.

צנתור לב. השיטה החדשה לא פולשנית ומאפשרת לחזות בעיות לבביות זמן רב לפני שהן קורותצילום: RALPH ORLOWSKI/רויטרס

רוב מקרי האוטם נגרמים מהצטברות של פלאק, שהוא משקעים שומניים בעורק. כשהשומנים מצטברים הם יכולים להצר את כלי הדם ולחסום את זרימת הדם בתוכו. בסריקות CT נעשה שימוש בקרני רנטגן ובמחשב בשביל ליצור תמונה תלת ממדית של עצמות, איברים ורקמות אחרות. כיום אפשר לגלות באמצעותן היצרות עורקים רק אחרי שהיא מתרחשת. הטכנולוגיה החדשה מוצאת את סימני הדלקת בשלב מוקדם ואמורה לחזות באילו עורקים יכולה להצטבר שכבת פלאק שעלולה לסכן את החולים. הרופאים השוו את ממצאי הסריקות לנתוני החולים שלקו באוטם שריר הלב והם מדווחים על הצלחה בניבוי התקפי לב חמש שנים לפני שהם מתרחשים.

החוקרים שהציגו את השיטה החדשה מקווים שהיא תקבל אישור רגולטורי לשימוש בכל העולם כבר בתוך שנה. "אם אתה יכול לזהות דלקת בעורקי הלב, תוכל לדעת באיזה עורק בדיוק יהיה אוטם שריר הלב", אומר לסוכנות הידיעות רויטרס פרופ' שרלמבוס אנטוניאדס (Charalambos Antoniades), מומחה לרפואת לב וכלי דם באוניברסיטת אוקספורד. "עם הטכנולוגיה החדשה שבידינו נוכל להסיק את זה מניתוח של סריקות CT, טכנולוגיה שכבר משתמשים בה היום. אנחנו יכולים לומר לחולים שיש להם דלקת בעורקים ושבעוד חמש שנים תתפתח היצרות שלהם. ייתכן שנוכל לנקוט פעולות שימנעו את היווצרות הפלאק", מסביר אנטוניאדס. "במחקר הזה לא הערכנו את מספרם המדויק של מקרי אוטם שריר הלב שנוכל למנוע, ובכל זאת אנחנו יכולים לומר שיש פוטנציאל לזיהוי של 30%-20% מהאנשים שבסיכון לאוטם עתידי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ