מהי הדרך הבריאה ביותר לנקות את מוצץ התינוק?

מחקר שוודי חדש מצא כי ניקוי מוצץ התינוק בפי ההורה עשוי למנוע התפתחות אלרגיות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

אחת המחויבויות של הורים לתינוקות הנבחנות מבחינה חברתית היא הדרך שבה הם מתייחסים למוצץ שנפל לרצפה: האם ימהרו לחטאו בשלל תכשירים או ישטפוהו במים זורמים בטרם יגישו אותו חזרה לתינוק? או שמא ינגבו אותו בחופזה על בגדיהם או אפילו יימנעו מלנקות אותו?
חוקרים מאוניברסיטת גטבורג בשוודיה מצאו כי לשיטה שבה משתמשים ההורים כדי לנקות את המוצץ יש תפקיד חשוב בהתפתחות אלרגיות בילדות. במחקר שנערך בקרב 184 פעוטות נבחנו אלרגיות למזונות בגילי שנה וחצי ושלוש, וכן תועדו בקרב הוריהם השיטות לניקוי המוצצים החל מגיל חצי שנה.

נמצא כי תינוקות שהוריהם נהגו לנקות את המוצץ בפיהם, 65 במספר, היו בסיכון נמוך ב-88% לפתח אסתמה ובסיכון נמוך ב-63% לפתח רגישויות בעור (אקזמה) בגיל שנה וחצי בתגובה למחוללי אלרגיות, לרבות צמחים כגון עץ הליבנה, דשא ולענה מצויה; כלבים, חתולים, סוסים; וכן מזונות כגון חלב, ביצים, סויה, דגים ובוטנים. זאת בהשוואה ל-58 תינוקות שהוריהם לא נקטו בשיטת ניקוי זו. ההשפעה המגנה מפני רגישויות בעור נותרה גם בגיל שלוש, אז ירד הסיכון לאלרגיות ב-49% בקרב תינוקות שהוריהם ניקו מוצצים בפיהם. הממצאים מתפרסמים החודש בכתב העת Pediatrics.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ