כיצד מבצע צוק איתן מעלה את הסיכון לסוכרת?

בעולם הרפואה מבינים כיום כי גם סטרס (דחק) עלול להיות גורם לסוכרת בקרב בעלי רקע גנטי לכך – שמספרם בישראל הוא רב. ואכן, רבים מחולי הסוכרת מדווחים כי מחלתם התגלתה בסמוך לאירוע סטרסוגני. בעקבות אירועי הקיץ האחרון, על הממשלה ומוסדות הבריאות להביא בחשבון את התפרצות המחלה כחלק מההשלכות הבריאותיות האפשריות

חוליו ויינשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוליו ויינשטיין

בעקבות מבצע צוק איתן, בשנה הקרובה עלולים להתגלות מחלות ונזקים בריאותיים שכרגע קשה לאמוד אותם, במיוחד בקרב תושבי הדרום. אחת ההשלכות הבריאותיות עשויה להיות עלייה במספר חולי הסוכרת.

מגפת הסוכרת העולמית פגעה כבר בכ-400 מיליון איש ומספרם הולך ועולה מדי שנה, גם במדינות שבהן משקיעים הון למיגורה. הגורמים למחלה הם גנטיים או סביבתיים. עלייה בלתי רצויה במשקל (עודף משקל או השמנת יתר), אורח חיים יושבני ופעילות גופנית מועטה הם השילוב שיוצר את הגורם הסביבתי העיקרי להתפרצות המחלה. בתוך רקמת הלבלב נמצאים תאי ביטא - התאים שמייצרים אינסולין, ההורמון שאחראי להכניס את הסוכר לתאי הגוף ולאזן את רמתו בדם. כאשר אדם לוקה בעודף משקל או השמנת יתר, תאי הביטא צריכים להתאמץ הרבה יותר על מנת לייצר את כמות האינסולין הדרושה. העומס עליהם עלול להוביל לבסוף לעייפות הלבלב ולחוסר יכולתו לייצר אינסולין, וכך הסוכר אינו נכנס לתאים ורמתו בדם עולה. כאשר אדם מבצע פעילות גופנית קבועה לעומת זאת, השרירים מנצלים את הסוכר לאנרגיה באמצעות קולטני סוכר, הוא מועבר אליהם מהדם וכך רמתו יורדת. בשנים האחרונות אנו מגלים כי גם סטרס (דחק), נפשי או גופני, חד או מתמשך, עלול להיות גורם סביבתי בקרב בעלי רקע גנטי לכך. כיום מעטים האנשים בישראל שאין אצלם סוכרת מסוג 2 באחד ממעגלי המשפחה, לכן הסבירות הגנטית למחלה גדולה יחסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ