מדוע נשים חוששות משחזור השד מיד לאחר כריתתו?

מחקר מצא כי נשים רבות שחלו בסרטן השד נמנעות מלעבור שחזור שד בשל תפיסות מוטעות. מדוע בכל זאת כדאי לבצעו, בייחוד מיד לאחר הכריתה

חיים קפלן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים קפלן

האם נשים שחלו בסרטן השד ונאלצות לעבור כריתה נידונו לחיות את חייהן ללא שד? התשובה היא בהחלט לא. רצוי מאוד שיעברו שחזור שד, ואף מיד לאחר הכריתה. בכריתה משמרת, עור השד ולעתים עור הפטמה נשמרים וכך ניתן להשתמש בהם מיד לשחזור – כלומר, לבניית תבנית השד שבה מושתלים שתל סיליקון אנטומי או רקמות גוף.   

במחקר שפורסם בדצמבר 2014 בכתב העת Journal of the American College of Surgeons נמצא כי נשים רבות נמנעות מלעבור שחזור שד, מידי או לא מידי (מתוך 16,000 כריתות בארה"ב בשנה – 37% עברו שחזור), ייתכן בשל תפיסות מוטעות בנושא. החשש הגדול ביותר של המטופלות הוא ששתל הסיליקון יקשה למשש גידול חדש אם יופיע וגם ימסך עליו בבדיקות ההדמיה. אך מחקרים שנעשו ב-20 השנים האחרונות מראים כי השתל לא עיכב את אבחון המקרים שבהם הגידול חזר מכיוון שרוב הגידולים החוזרים מופיעים מעליו וקל לזהותם, ובנוסף אין כל בעיה לבצע הדמיית MRI או אולטרסאונד עם השתל. כמו כן לא נמצאה שכיחות גבוהה יותר של גידולים חוזרים בקרב נשים שעברו שחזור. בנוסף, נמצא כי מטופלות מסוימות נמנעות משחזור בשל החשש שהוא ידחה את הטיפול האונקולוגי הנדרש לעתים קרובות לאחר הכריתה כדי למגר סופית את הגידול וגרורותיו, הכולל הקרנות וכימותרפיה. הדחייה עלולה להיגרם בשל זמן הריפוי הנדרש לפצע לאחר הכריתה והשחזור לעומת הזמן הנדרש לאחר כריתה בלבד .לפני כמה שנים השחזור אכן עלול היה לעכב יותר את הטיפול האונקולוגי, אך עם הקדמה והשימוש הגובר בכריתות משמרות עור השד והפטמה ניתן לרוב להשלים את השחזור בניתוח אחד (במקום שניים בעבר) ולהשוות את זמן הריפוי לכריתת שד סטנדרטית. נמצא גם כי נשים רבות מעדיפות להימנע משחזור שד מידי משום שהן עדיין שקועות בהתמודדות עם מחלת הסרטן ובאותם רגעים לא פנויות מנטלית לפרוצדורה אסתטית כשחזור. זאת ועוד, לעתים נשים אינן מודעות לשחזור המידי מאחר שחלק מהכירורגים אינם משתפים אותן באפשרות זו, ייתכן גם כן בשל אותן תפיסות מוטעות, או שאינם מפנים אותן לייעוץ פלסטי לפני הכריתה. אך כיום החקיקה מחייבת אותם לעשות זאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ