מחקר: סרטן הלבלב הוא ארבע מחלות שונות

חוקרים זיהו ארבעה תתי־סוגים של אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר, שמקורם בפגמים ב־32 גנים בלבד, מה שעשוי לתרום לאבחון מוקדם יותר שלו ולפיתוח טיפולים ממוקדים

אילן סמיש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן סמיש

הוא אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר; זאת מכיוון שהוא אגרסיבי, מתקדם בקצב מהיר ונותר שקט די הרבה זמן. לכן לרוב הוא מאובחן בשלב מאוחר — כשהוא כבר מפושט לעבר כלי דם גדולים או איברים אחרים וקשה להסירו בניתוח — ואז רק חמישה אחוזים מהחולים שורדים חמש שנים מרגע אבחון המחלה.

כיום ידוע כי רוב הגידולים בלבלב מקורם בצינוריות (Ductal Adenocarcinoma) שבו המעבירות את תוצריו (אנזימים המפרקים את המזון) לתריסריון וממנו למערכת העיכול. זאת מכיוון שהתאים המרכיבים את הצינוריות האלו, תאי קשקש (אפיתל), שהם תאי ציפוי — בדומה למה שקורה להם באיברים רבים ומוביל לגידולים סרטניים נוספים — מתחלקים ומתחדשים בתדירות גבוהה, כחלק מהדרישה הפיזיולוגית של צינוריות שעובר דרכן נוזל. דבר זה גורם להצטברות של טעויות בהעתקת הדנ"א (החומר התורשתי בתא) מתא אחד לתאים החדשים שהתחלקו ממנו. כלומר, מצטברים יותר פגמים גנטיים, ובהם מוטציות - שינוי בגנים (גן נחשב לחלק מהדנ"א), הכפלת גנים או היעלמותם. וכאשר נפגמים גנים שמעורבים בבקרה על חלוקה תאית — נוצרת חלוקה אין־סופית של התאים המובילה לגידול סרטני. כלומר, נוצר מעין מעגל קסמים שבו חלוקה תאית מוגברת מובילה למצבור טעויות בדנ"א, מה שמוביל לחלוקה אין־סופית של תאים ולגידול סרטני.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ