פסימיות וביטחון עצמי נמוך משפיעים לרעה על העור

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מוכיחים את ההשפעות הדו כיווניות של המוח והעור ואת התרומה של טיפולים פסיכולוגיים בהקלה על תסמינים של מחלות עור

עמי רוקח
עמי רוקח

המוח והעור משפיעים באופן הדדי אחד על משנהו. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הוכיחו שגירויים בעור יכולים להשפיע על ה, האנדוקרינית ומערכת העצבים. אך גם המוח יכול להשפיע ולשנות מצבים דלקתיים בעור.

מחקר שהתפרסם החודש ב-Actas Dermosifiliogr עוסק גם הוא בסוגיה זו. פרופ' מרטין ברופאו וצוותו מאוניברסיטאות מובילות בספרד, חקרו את השפעת המגדר ו על מחלות עור. המחקר כלל למעלה מ-100 גברים ונשים הסובלים מהמחלה העורית–LSCי(Lichen Simplex Cronicus), הגורמת להתעבות העור שנעשה קשקשי, ובעטיה נגרם גרד עז. המשתתפים ענו על שאלוני אישיות וכן על שאלונים בהם התבקשו לתאר את רגשותיהם, התנהגותם ותגובתם למחלה. המחקר השווה בין גברים לנשים, וההבדלים המשמעותיים שנמצאו העלו שנשים שתוארו כפסימיות, מנסות לעזור ולרצות אחרים ובעלות בטחון עצמי נמוך, סבלו יותר מגברים מהמחלה, ובניגוד לגברים גרדו את עורן ביתר שאת. המחקר הראה שככל שהנשים דווחו על מתח הולך וגובר, כך הפריחה שעל עורם הציקה להם יותר, ותגובתם היתה גרוד עז יותר שכתוצאה ממנו רמת המתח עלתה. החוקרים דווחו שבמיוחד נשים עם LSC שהתמודדו עם בעיות מלחיצות נטו להיות מושפעות יותר מרגשותיהן ומהמתח שחשו, כלומר מתמונת המצב שהן יצרו לעצמן, ופחות מהמצב האובייקטיבי. הווה אומר, שמצבן הרגשי של אותן נשים השפיע על בריאותן ומחלתן העורית בצורה משמעותית, ממצא שנמצא מובהק סטטיסטית כשנשים אלו הושוו לנשים שלא חלו במחלת העור הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ