לא רק הפוליטיקאים נכנסים ללחץ בבחירות

חוקרים ישראלים מצאו כי הורמון הדחק קורטיזול, עולה אצל הבוחרים ביום הבחירות לכנסת. וגם: באילו מפלגות נרשמו רמות סטרס גבוהות במיוחד?

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

יום הבחירות לכנסת, מעבר להיותו יום שבתון לאומי, הוא גם יום גורלי לעתידה של המדינה. כעת מתברר כי הלחץ הנובע מההחלטה הגורלית המתקבלת משפיע ישירות גם על הגוף עצמו. כך הראתה קבוצת חוקרים ישראלים מאוניברסיטאות חיפה ובן-גוריון.

במחקר שנערך ביישוב עומר שבדרום בבחירות הקודמות לכנסת ה-18 בפברואר 2009, הציבו החוקרים דלפק בכניסה לאחת הקלפיות וגייסו נבדקים שהסכימו למסור דגימת רוק לצורך המחקר. ניתוח ממצאי הבדיקות שנאספו מ-113 בוחרים העלה כי יום הבחירות מתאפיין בפעילות הורמונלית חריגה, לפחות בכל הקשור להורמון קורטיזול, המוכר כ"הורמון הדחק", שבמצבי לחץ משפיע על קצב חילוף החומרים בגוף וגורם לעלייה ברמות הגלוקוז בדם ובלחץ הדם.

צילום: טס שפלן

בניגוד להפרשה תקינה של קורטיזול, המצויה בשיא בשעות הבוקר ויורדת בהדרגה לאורך היום, המחקר זיהה כי רמות הקורטיזול בקרב הנבדקים דווקא עלו במשך היום. בהשוואה לקבוצת ביקורת שעברה בדיקות לרמות הקורטיזול יום לאחר הבחירות, נמצא כי במועד ההגעה לקלפי של הנבדקים, שבו מסרו את דגימות הרוק, רמת הקורטיזול הממוצעת שאובחנה (18.96 יחידות מדידה) היתה גבוהה פי 2.8 מהרמה המתקבלת בימים כתיקונם (6.69 יחידות). בהשוואה לקבוצת ביקורת נוספת אובחנו ביום הבחירות רמות קורטיזול הגבוהות עד פי חמישה מהנורמה.

עוד התברר כי מצביעים למפלגות קדימה והעבודה, שהיו אותה שעה בקואליציה והסקרים חזו שיאבדו את השלטון כפי שאכן היה, תועדו עם רמות קורטיזול (20.06) הגבוהות ב-38% מהרמות שתועדו בקרב המצביעים למפלגות שהבחירות חזו להן ניצחון, דהיינו הליכוד וישראל ביתנו (14.44 יחידות). הממצאים התפרסמו בנובמבר בכתב העת European Neuropsychopharmacology.

החוקרים, בראשות ד"ר ישראל ויסמל-מנור מבית הספר למדע המדינה באוניברסיטת חיפה, מבהירים כי המחקר מדגיש את החשיבות בשיתוף פעולה בין חוקרי מדע המדינה לחוקרים מתחום מדעי המוח. "המחקר מראה שהבחירות הן אירוע מרגש ומלחיץ הן ברמה הפסיכולוגית והן ברמה הפיזיולוגית", מסכמים החוקרים וקוראים לבצע מחקרי המשך כדי לבחון אם העלייה בהורמון הדחק משפיעה על דפוסי ההצבעה בבחירות.

ובשבילכם, הבחירות הן יום חג, או דיכאון?

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ