האם הימורים כפייתיים משפרים סיכויי הזכייה?

חוקרים ישראלים זיהו כי מהמרים כפייתיים על משחקי כדורגל אינם מרוויחים מהניסיון שצברו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

האם הימורים כפייתיים על תוצאות משחקי כדורגל, ככל שהם מתמשכים, משפרים את סיכוייו של המהמר להצליח? מחקר ישראלי חדש קובע כי ניסיון שצובר מהמר כפייתי בענף לא בהכרח מתבטא בשטח.

במחקר שמפרסמים החודש (ינואר) בכתב העת Psychopathology חוקרים מבית החולים הפסיכיאטרי באר יעקב בראשות ד"ר רונן הוברפלד ופרופ' פנחס דנון, השתתפו 165 נבדקים: 53 מהמרי ספורט כפייתיים (52 גברים ואשה אחת), 34 "חובבים" של הימורי ספורט ו-78 אנשים שאינם מתעניינים בהימורים בספורט ונתבקשו להמר על תוצאות משחקי כדורגל באחד המחזורים בליגה האירופית.

אוהדים במגרש. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: שרון בוקוב

לאחר ניתוח סטטיסטי לא נמצא שינוי מובהק ביכולתם של משתתפי הקבוצות לחזות את הניצחונות או ההפסדים של הקבוצות, ללא קשר לידע המוקדם שרכשו. החוקרים מסיקים כי "אשליית השליטה" של מהמרים פתולוגיים, שלפיה לידע שצברו במשחקי כדורגל יש יתרון בהימור הבא, איננה מתבטאת במציאות. החוקרים ממליצים לבצע מחקרים דומים במדינות שבהן קיים עניין רב בכדורגל, לרבות ספרד, צרפת, אטליה ובריטניה.

הימורים כפייתיים מוכרים כבעיה עולמית שהיקפה מוערך בארה"ב ב-1%-3.4% מהאוכלוסייה הבוגרת. המחלה מוגדרת כהפרעה פסיכיאטרית מוכרת, בעיקר על רקע פגיעה קשה באורח החיים המתבטאת במעמסה כלכלית, חוסר יציבות בקריירה והרס פוטנציאלי של מבנה המשפחה ובהמשך של האדם עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ