מהו הליקוי שמעכב את הקריירה של הסטודנטים למשחק?

חוקרים ישראלים גילו ממצאים חריגים במיתרי הקול של מחצית מהסטודנטים למשחק; החוקרים טוענים כי זו נקודת פתיחה בעייתית לקריירה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

"אין תפקידים קטנים, יש רק שחקנים קטנים", מהדהדת אמרתו של הבמאי הרוסי סטניסלבסקי בבתי הספר למשחק. אך לא רק על התפקיד הבא צריכים שחקנים לעתיד לעמול. ברשימת הדרישות לקריירת משחק מודגשת לאחרונה גם חשיבותו של הקול, החשוף כך נראה לליקויים מעצם ההתנסויות במשחקי תפקידים בעת הלימודים.

שחקנים זקוקים ליכולות קוליות גבוהות ככלי מרכזי בעבודתם, וייחוד זה הופך אותם לאוכלוסייה בסיכון גבוה לפתח בעיות קול. מחקר ישראלי חדש מעלה כי הסכנה מפני הפרעות בקול עלולה להתפתח כבר בשלבים מוקדמים ביותר, במהלך לימודי המשחק.
במחקר שביצע צוות חוקרים בראשות ד"ר תמי קושניר מהחוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב, ובשיתוף חוקרים ממחלקת אף-אוזן-גרון ומכון השמיעה והדיבור במרכז הרפואי שיבא, השתתפו 79 סטודנטים למשחק (55 נשים ו-24 גברים) שעברו הערכה קולית מקיפה, לרבות בדיקה רפואית למיתרי הקול.

ממצאי המחקר שדווחו בחודש שעבר בכנס האגודה הישראלית של קלינאי התקשורת העלו כי מחציתם סובלים מממצאים חריגים במיתרי הקול. המחקר זיהה הבדלים באיכות הקול בין הסטודנטים שאובחנו אצלם ליקויים במיתרי הקול לבין אלו עם מיתרי קול תקינים. ההבדלים התמקדו בין השאר בתכונות של יציבות הקול ושביעות הרצון העצמית ממנו. המחקר התקבל לאחרונה לפרסום בכתב העת Journal of Voice.
לאור הממצאים מסכמים החוקרים כי "בשל נקודת פתיחה בעייתית זו לקריירה בתחום הדיבור והקול, צריך מערך הדרכה מניעתי והכשרה קולית כבר בשלבים הראשונים של לימודי המשחק". החוקרים קוראים להערכה רציפה של מצבם הקולי של הסטודנטים למשחק לאורך שלבי ההכשרה כדי לאתר פגיעות ופתולוגיות.

מתוך הסרט צלילי המוזיקהצילום: GNS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ