מחקר בינלאומי גילה סמנים גנטיים חדשים לסרטן

לממצאים השלכות חשובות על גילוי מוקדם של סרטן הערמונית, השד והשחלות. בדיקת רוק פשוטה תוכל לגלות מי נמצא בסיכון ללקות במחלות

איאן סמפל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן סמפל, גרדיאן

מיזם בינלאומי שנעשה בהשתתפות יותר מאלף מדענים, מצא סיבות גנטיות להיווצרות סרטן הערמונית, סרטן השד וסרטן השחלות. המחקר, שהוא הגדול ביותר שנעשה אי פעם לאיתור דנ"א פגום המחולל את המחלות הללו, גילה מספר עצום של סמנים גנטיים חדשים העשויים לזהות בני אדם שסיכוייהם לפתח סרטן אלה גבוה מהממוצע.

בעקבות המחקר, ציינו רופאים כי בדיקת רוק בעלות נמוכה תוכל ליצור "פרופיל סיכון" אישי למחלות אלה. מי שיימצאו באוכלוסיית הסיכון יעברו בדיקות תכופות יותר.

לממצאי המחקר השלכות חשובות מאוד על הטיפול בסרטן הערמונית. בדיקה המבוססת על סמנים של מחלה זו זיהתה גברים שיש להם סיכוי של 50% ללקות בה – פי חמישה יותר מהממוצע.

רוס אילס, מרצה לגנטיקה של הסרטן במכון לחקר הסרטן בלונדון, תיאר את תוצאות המחקר כ"הצעד היחיד הגדול ביותר שנעשה" להבנת הגנטיקה של סרטן הערמונית.

בדיקה של סרטן שד בבית חולים בילינסוןצילום: אלון רון

בתוך חמש שנים, אפשר יהיה להציע שירות של בדיקות סקר, שישנו את הטיפול בסרטן הערמונית, שהוא אחד השכיחים ביותר בקרב גברים. אם מגלים את המחלה בשלב מוקדם, סיכויי ההחלמה ממנה הם 95%. הם צונחים ל-60% כשגילוי המחלה מאוחר יותר.

הסמנים הגנטיים הם כמו שגיאות כתיב בדנ"א, המגבירות את הסיכוי למחלה. בעבר כבר התגלו סמנים גנטיים לסוגים שונים של סרטן. כדי למצוא את הסמנים לסרטן הערמונית, השוו המדענים את המבנה הגנטי של 25 אלף חולים בסרטן זה למבנה הגנטי של גברים בריאים במספר זהה. בבדיקה התגלו 23 פגמים חדשים בדנ"א, המגבירים את הסיכוי לפתח סרטן הערמונית. 16 מהפגמים אחראים להתפתחות סרטן זה, התוקפני והמסוכן ביותר.

מחקר דומה בסרטן השד גילה 49 פגמים גנטיים שגורמים כנראה למחלה. 30% מהנשים שירשו את רוב הפגמים האלה עלולות לפתח את המחלה, פי שלושה יותר מהממוצע. כמה מהפגמים הללו מורים על סיכוי גבוה להתפתחות סרטן שד תוקפני ומסוכן, הקרוי סרטן קולטן אסטרוגן שלילי.

ידוע שנשים הנושאות מוטציה בגן BRCAהן בעלות סיכוי גבוה במידה ניכרת לחלות בסרטן השד – כ-65% מהן. אבל המחקר האחרון מראה כי הסיכוי לחלות במחלה בקרב נשים הנושאות מוטציה זו, וגם רבים מהסמנים הגנטיים שנתגלו לאחרונה, מגיעים ל-80%.

בחלק אחד של המיזם הבינלאומי, השוו המדענים את המבנה הגנטי של חולות בסרטן השחלות לנשים בריאות. המחקר גילה שמונה אזורים חדשים בגנים המעלים את הסיכוי ללקות במחלה. בסך הכל נמנו  12 אזורים.

לדברי הרפל קומר, ראש המכון לחקר הסרטן בבריטניה, "מאות ואולי אלפי גנים ממלאים תפקיד בתחילת התפתחותו של סרטן. אבל ההבנה למה אנשים מסוימים הם בעלי סיכוי גבוה יותר ללקות במחלה, תביא אותנו לעידן שבו נוכל לזהות את הגנים האלה ולנקוט צעדים להפחתת הסיכוי לחלות במחלה, או לגלות אותה בשלביה המוקדמים ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ