האיסור על עישון בציבור מפחית לידות מוקדמות והתקפי אסטמה בילדים

מחקר בינלאומי שבחן יותר משני מיליון לידות באירופה ובארה"ב גילה ירידה של 10% בלידות מוקדמות, שנה אחרי החקיקה נגד עישון בציבור

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

האיסור על עישון סיגריות במקומות ציבוריים סייע בהפחתת לידות מוקדמות ב-10%; כך עולה במחקר חדש שנערך בארה"ב ובאירופה. המחקר, שפורסם בכתב העת  The Lancet, גילה שבעוד השפעת האיסור על העישון משתנה בין מדינות, ניכרה השפעה החיובית על בריאות ילדים ברחבי העולם.

"המחקר שלנו מראה כי איסורים על עישון הם דרך יעילה להגן על בריאות ילדינו", אמר ג'ספר בין מאוניברסיטת אדינבורו בסקוטלנד, שהוביל את המחקר. לדבריו, הממצאים אמורים לעזור בהגברת החקיקה נגד העישון בערים ומדינות שטרם עשו כן.

מחקרים קודמים הראו כי חוקים האוסרים על עישון במקומות ציבוריים כמו פאבים, מסעדות, משרדים ומקומות עבודה אחרים מגנים על בריאות מבוגרים מפני איומים הקשורים בעישון פסיבי.

תחנת רכבת תחתית במדריד, ספרדצילום: אי–פי

לדברי ארגון הבריאות העולמי, טבק הורג שישה מיליון בני אדם ברחבי העולם מדי שנה, בהם יותר מ-600 אלף מעשנים פסיביים. אם המצב הנוכחי יימשך, עד שנת 2030 יעלה מספר המתים לשמונה מיליון בכל שנה. עוד עולה כי רק 16% מאוכלוסיית העולם חיה במדינות בהן ישנם חוקים מקיפים נגד עישון בציבור.

מומחים לבריאות הציבור מקווים כי ככל שיותר מדינות באירופה ובעולם יאמצו חוקים נוקשים יותר בנושא, ההשפעות הבריאותיות החיוביות יהיו ניכרות.

המחקר הנוכחי בחן נתונים על יותר משני מיליון וחצי לידות וכמעט 250 אלף מקרים של התקפי אסטמה בבתי חולים. עם תוצאות מחמישה מחקרים מצפון אמריקה על איסורים מקומיים ושישה מחקרים נוספים מאירופה, נמצא כי שיעור הלידות המוקדמות ירד ב-10% בתוך שנה מהחלת החוקים נגד עישון בציבור. מחקר אחר, שנערך בבריטניה לפני כשנה, מצא אף הוא ירידה משמעותית בשיעור הילדים שפנו לחדרי מיון בגלל התקפי אסטמה.

"יחד עם ההשפעות החיוביות בקרב מבוגרים, המחקר שלנו מספק עדות ברורה שלאיסור על עישון יש הטבה ניכרת לבריאות הציבור לטרום לידה ולבריאות ילדים", אמר בין. לדבריו, הממצאים מספקים גם "תמיכה חזקה לארגון הבריאות העולמי ליצור אזורים נקיים מעישון ציבורי במישור לאומי"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ