אוויר מזוהם וסיכון לסוכרת

מחקרים רחבי היקף הראו שעלייה בחשיפה למזהמים באוויר מגבירה את הסיכון ללקות במחלה

קרן אגאי־שי ואיתמר גרוטו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרן אגאי־שי ואיתמר גרוטו

סוכרת היא מחלה הידועה עוד מימי קדם. היא תועדה ביוון העתיקה בשנת 100 לפני הספירה בערך ואובחנה באמצעות הטעם המתוק בשתן של החולים. טעם זה הוא מקור שמה ביוונית, Diabetes mellitus, שפירושו ''להטיל מתוק''.


עלייה ברמת הסוכר (גלוקוז) בדם בגלל הסוכרת עלולה לגרום לפגיעה בכליות, בלב, במערכת העצבים, בראייה ובאיברים אחרים. סוכרת מופיעה בשלוש צורות עיקריות: סוכרת מסוג 1 שמקורה פגיעה בתאי הלבלב (קרויה גם "סוכרת נעורים"), סוכרת מסוג 2 שלרוב מאופיינת בפגיעה בייצור אינסולין ובעלייה בתנגודת תאי הגוף לאינסולין שתסמיניה הם צימאון, מתן שתן מרובה וירידה במשקל וסוכרת בהריון.‏ לפי ההערכה המקובלת, בישראל יש למעלה מ–435 אלף חולי סוכרת.


שכיחות המחלה, בישראל כמו בעולם, עלתה באופן משמעותי מאז סוף המאה הקודמת ועד היום. על פי ההערכות, ב–1985 היו בעולם כולו כ–30 מיליון חולי סוכרת בגיל 20 ומעלה. בשנת 2000 עלה מספר החולים לכ–171,220 מיליון. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי המספר יוכפל עד 2030 וכי בשנה זו יגיע ל–366,212 מיליון. ההשערה כי לעלייה בשכיחות הסוכרת יש קשר לשינויים סביבתיים הועלתה לראשונה לפני כעשרים שנה. חוקרים הציעו לבדוק אם קיים קשר בין העלייה ברמת החשיפה של האוכלוסייה לכימיקלים שונים בסביבה לבין העלייה בשיעורי השמנת היתר ובשכיחות הסוכרת. בעשור האחרון החלו להתפרסם מחקרים שבחנו את הקשר בין חשיפה לכימיקלים הגורמים לזיהום אוויר ולהתפתחות סוכרת.


האוויר מזדהם כתוצאה מפליטות של מזהמים חלקיקיים (מוצקים) וגזיים. ארגון הבריאות העולמי לחקר הסרטן — IARC  — כלל לאחרונה את זיהום האוויר ברשימה הקצרה והלא מכובדת של חומרים שהחשיפה להם גורמת למחלות סרטן ברמת הוודאות הגבוהה ביותר. ידוע גם כי זיהום אוויר גורם למחלות לב, מחלות נשימתיות ותמותה כללית.
אבל באיזה אופן זיהום אוויר עלול לגרום לסוכרת? כדי לקבוע שיש קשר סיבתי בין חשיפה למזהם להתפתחות מחלה מסוימת, יש לתאר את המנגנון הביולוגי המתווך קשר זה. המנגנון הביולוגי המתווך את הקשר בין זיהום אוויר לסוכרת נבדק בכמה מחקרים והוצעו כמה מנגנונים אפשריים המסבירים קשר זה.


מנגנון אחד מבוסס על עובדה הידועה זה שנים רבות: קיים קשר בין פגיעה בתפקודי הריאות לפגיעה בתפקוד המטבוליזם. דלקת כרונית בתאי הריאה, כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר חלקיקי, היא אחד המנגנונים העיקריים המוצעים להסבר הקשר בין זיהום אוויר וסוכרת.
מחקרים אפידמיולוגיים ומחקרים בבעלי חיים שנערכו בעבר הראו כי חשיפה למזהמי אוויר — גזיים וחלקיקיים — וביניהם תרכובות אורגניות נדיפות
(VOC — Oolatile Organic Compounds) ומתכות כבדות הספוחות לחלקיקים שחודרים לגוף, וכן רדיקלים חופשיים, עלולה לפגוע בתפקוד של רקמת אנדותל (רקמת תאים המרפדת את פני השטח הפנימיים של כלי הדם, הלימפה ומחסום הדם־מוח (Blood-Brain Barrier)).


כמו־כן נמצא קשר בין חשיפה לזיהום אוויר להפעלת ציטוקינים (חלבונים הקשורים למערכת החיסון) ולתהליכים דלקתיים במערכת החיסון (שינוי במאזן תאי מערכת החיסון, כגון מאקרופאג'ים ותאי T המסייעים). מתרחשים גם תהליכים דלקתיים בתאי רקמת השומן של האיברים הפנימיים (להבדיל משומן תת־עורי). בנוסף הוצע כי תהליכים של דלקת כרונית במוח, בהיפותלמוס, מובילים לאי תפקוד מטבולי. הפגיעה של זיהום האוויר עלולה להוביל לעמידות של הגוף (בתאי הכבד והשרירים) לאינסולין, שקשורה לירידה ביכולת הקליטה של גלוקוז.


בחצי השנה האחרונה התפרסמו שלושה מחקרי מטה־אנליזה, שסקרו מספר רב של מחקרים ובחנו את המסקנה המשולבת העולה מהם. מטה־אנליזה תומכת בקביעת הקשר הסיבתי בין חשיפה לזיהום אוויר לסוכרת, שכן מחקר יחיד אינו מספיק כדי לקבוע קיומו של קשר סיבתי. שלוש המטה־אנליזות בחנו את כל המחקרים האפידמיולוגיים שעסקו בקשר שבין חשיפה לזיהום אוויר והסיכון לחלות בסוכרת. מתברר כי רק בנוגע לסוכרת מסוג 2 פורסם מספר מספיק של מחקרים המאפשר ביצוע מטה־אנליזה.


מחקרי המטה־אנליזה התייחסו למחקרים שבדקו מזהמים שמקורם בכלי רכב ובפליטות מתעשייה ותחנות כוח: מזהמים גזיים (תחמוצות חנקן, דו תחמוצת החנקן) ומזהמים חלקיקיים. המזהמים החלקיקיים שנבדקו הם חלקיקים בעלי קוטר קטן מ–2.5 מיקרון (המכונים PM2.5) וחלקיקים בעלי קוטר קטן מ–10 מיקרון (PM10).


המטה־אנליזה המקיפה ביותר בין השלוש בחנה כ–21 אלף מקרי סוכרת מסוג 2 בקרב יותר מ–2.3 מיליון נבדקים, שהשתתפו בעשרה מחקרים אפידמיולוגיים באירופה ובצפון אמריקה. נמצא כי עלייה בחשיפה למזהמים, בהיקף של עשר יחידות מיקרוגרם במטר מעוקב מזהם אוויר, מעלה את הסיכון לחלות בסוכרת. עלייה כזאת בחשיפה לחלקיקי PM10 מעלה את הסיכון לחלות ב–34%; עלייה דומה בחשיפה לחלקיקי PM2.5 מעלה את הסיכון ב–39%. התברר גם כי דו־תחמוצת החנקן מעלה ב–11% את הסיכון לחלות בסוכרת.


לחשיפה למזהמים היתה השפעה בעיקר על נשים. בשני מחקרי המטה־אנליזה האחרים, שבהם נבחנו פחות נבדקים, נמצא אפקט דומה אבל הם הצביעו על עלייה נמוכה יותר בסיכון.


הממצאים של מחקרי המטה־אנליזה מצביעים על כך שחשיפה לזיהום אוויר חלקיקי ולתחמוצות חנקן מעלה את הסיכון לתחלואה בסוכרת. במחקרים השונים לא נבדקה ההשפעה של חשיפה משולבת לכמה מזהמים, אלא השפעתו של כל מזהם בנפרד. המסקנה משלושת המחקרים היא שהפחתה של רמות החשיפה של כלל האוכלוסייה לזיהום אוויר תוכל לתרום תרומה משמעותית למניעת סוכרת וסיבוכיה.


במקרים רבים, כשפרויקטים תעשייתיים חדשים מובאים לאישורן של ועדות התכנון והבנייה, נבדקת רמת הזיהום שהמפעל עתיד לפלוט לאוויר. בהליכי התכנון הקיימים בישראל לא נבדקת השפעת המפעל והזיהום שהוא פולט על בריאות האוכלוסייה. בעולם מקובל לערוך תסקיר הערכת השפעה בריאותית (HIA - Health Impact Assessment).


התסקיר הוא כלי לקביעת מדיניות, המשלב כלים ושיטות לבדיקת השפעתם הפוטנציאלית, החיובית והשלילית, של פרויקטים תעשייתיים על בריאות האוכלוסייה. בישראל נערכת כיום, בפרויקטים מסוימים, הערכת סיכון לתחלואה ולתמותה כתוצאה מהעלייה בזיהום. אבל הערכה זו היא רק חלק מתהליך העריכה של תסקיר HIA.
משרד הבריאות מבקש לקדם שילוב של תסקיר הערכת השפעה בריאותית בהליכי התכנון והבנייה, בדומה לתסקיר ההשפעה על הסביבה הנערך כיום, שבוחן את השפעת הפרויקט החדש על הסביבה.

ד"ר קרן אגאי־שי היא עמיתת ממשק ויועצת מדעית לראש שירותי בריאות הציבור ופרופ' איתמר גרוטו הוא ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ