סטיות בגבול המותר: מתי בני אדם נחשבים לנורמלים

אנשים שלא אוהבים סקס, עבודה או חברה נחשבים מוזרים, אבל אינם חורגים מהנורמליות

עמי רוקח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי רוקח

האופן שבו בני אדם תופסים את העולם, ובתוכו גם בני אדם אחרים, מושפע מחוקים פנימיים מסוימים. חוקים אלה משקפים את האישיות הייחודית של כל אחד והם מיושמים בכל מגע שלו עם העולם ועם אחרים. לפעמים, בגלל החוקים שאנו מחילים על כל קשר אנושי, בני אדם אחרים נתפסים בעינינו כבעלי הפרעות אישיות. אבל גם אלה שנחשבים נורמליים אינם זהים לחלוטין זה לזה.

נורמליות היא מושג רחב, שבתוכו גוונים רבים. פרופ' דסטין ווד (Wood), פסיכולוג מאוניברסיטת וייק פורסט שבצפון קרוליינה, בוחן במחקריו את הגוונים השונים של הנורמליות. בעקבות סדרת מחקרים שערך בסוף העשור הקודם ברחבי ארצות הברית, שבהם השתתפו מאות סטודנטים, סיווג ווד את הנורמליים לשש תת־קבוצות. כל תת־קבוצה מתאפיינת בהתנהגות יוצאת דופן, שעם זאת אינה חורגת מהמוכר והמקובל ביום־יום.

1. קינת העצלן: אין לי אמביציה

חנות אביזרי מין בסיןצילום: אי-פי

תום הודג'קינסון התפרסם בארה"ב לפני כ–15 שנה, כשהוציא לאור את הירחון "הבטלן". הוא מלמד את קוראיו איך להתנתק מכבלי העבודה הקשה והריצה האין־סופית במאמץ להשלים מטלות בעבודה, בבית, בזוגיות ועוד. בחברה המערבית בטלנות נתפסת כתכונה שמאחוריה מסתתרים דיכאון, תסכול או חוסר יעילות.

הודג'קינסון אינו עצלן. הוא מגדל תרנגולות, עובד בגן הירק שלו ומנגן בכלי נשיפה. נראה כי הוא ניחן במוטיבציה פנימית. פסיכולוגים מצאו שבעלי מוטיבציה כזאת אינם מונעים על ידי שאיפה לכסף ולהישגים, אלא על ידי ערכים שקרובים ללבם, ושרובם הם אנשים שתורמים לקהילה.

2. הומור שחור בעתות משבר

עיראק, שבה מתחוללת מלחמת אזרחים, חווה אי שקט פוליטי ואלימות רבה, אבל תושבי המדינה מרבים להתבדח על כך. תלמיד בבית ספר בעיראק הצליח לאחרונה לשכנע את חבריו לכיתה, כבדיחה, שמורתם נרצחה. במקרה אחר שכנעה אשה את משפחתה שבעלה נעצר על ידי חיילים אמריקאים.

הבדיחות האלה נראות מוזרות, אבל הומור יכול לעזור בהתמודדות עם מצבים מסוכנים, מוות ואובדן. לפי מחקרים שערך ד"ר טיילור סטילמן מאוניברסיטת פלורידה, אנשים שמספרים בדיחות סובלים פחות ממצבי לחץ וחווים פחות שחיקה הקשורה למקצועם. ההומור מאפשר להם להתנתק ממצבים קשים ושוחקים.

3. לא הלילה, יקירי, בעצם לעולם לא: האסקסואליים

רבים מפנטזים על סקס, אבל יש אנשים שאין להם שום עניין בכך. הם מכונים אסקסואליים. זוגות רבים חווים תסכול, בגלל דעיכה במשיכה המינית עם השנים. יש אנשים שדווקא חוששים מסקס, בגלל התעללות או אונס שעברו. האסקסואליים אינם חוששים מסקס ואינם מרגישים בחסרונו. הם יכולים להתאהב, אבל הפן המיני של היחסים נשאר מחוץ לתחום מבחינתם. ד"ר אנתוני בוגרט, פסיכולוג קנדי, סבור כי מצב זה אינו דורש טיפול, אם האדם עצמו אינו רואה בו בעיה.

4. פנטזיות מיניות וגם פרועות

בתרבות שלנו, המעודדת ביטוי של כל תשוקה וצורך, גם התנהגויות שנחשבות סוטות אינן נחשבות סיבה למבוכה. ב"קרייגסליסט", אתר המציע שירותים מכל סוג, אפשר למצוא רשימה ארוכה של גברים נשואים המחפשים קשר עם she-male (גברים המתחזים לנשים), או למשל בני זוג המשתוקקים להיות מוכים ביחסי מין.

חוקרי מיניות מצאו ש–20% מהאוכלוסייה טוענים שהתנסו בשימוש במסכות, באזיקים, בשוטים וכו' כשקיימו יחסי מין.

כל התנהגות מינית שאינה כוללת מעשים קיצוניים כמו ניצול, גרימת נזק, התעללות בילדים וכדומה נחשבת נורמלית. יש סטיות שאינן מזיקות אם הן חלק מיחסי מין מספקים עם בן הזוג ואם אין בהן נזק. למשל, גבר שיכול להגיע לסיפוק רק אם ילבש חיתול, או אשה המתעקשת לשלוט מינית בבן זוגה או להגיד מלים גסות בעת הפעילות המינית.

5. טוב היות האדם לבדו

אנשים שאינם מקובלים חברתית היו אחראים לרבים ממעשי הרצח ומפיגועי הטרור הקשים ביותר שנעשו לאחרונה בארה"ב. טרוריסטים ורוצחים כמו ג'ון הג'יהאדיסט הם פסיכופתים, שאינם יכולים למצוא את מקומם בחברה רגילה. פעולותיהם המחרידות מונעות מהרצון לנקום בחברה על תחושת הדחייה שלהם. לבדות מתוך בחירה היא עניין שונה לחלוטין. חלק מהבוחרים בה הם אנשים מופנמים, שמשתוקקים לשקט שיאפשר להם להיות עם עצמם.

6. העדפת האמהות

רוב האנשים רוצים להיות הוגנים ולהעניק לילדיהם אותה מידה של אהבה. למרות זאת, רוב ההורים אוהבים ילד אחד יותר מהאחרים. ההעדפה הזאת מעוררת בהם אי נוחות רבה. הסוציולוג ד"ר קונלי מצא ש–80% מהאמהות מודות שהן מרגישות קרובות יותר לאחד מילדיהן ומעדיפות אותו על פני האחרים. לפי מחקרים שהתעמקו בסוגיה, אם הילדים לא רואים בהעדפת אחד האחים בעיה — הבעיה אינה קיימת.

כל אלה התנהגויות רגילות, שמלמדות כי לנורמליות גוונים שונים. מחקרים מצביעים על כך שנורמלי אין פירושו מושלם או חסר בעיות לחלוטין. אין הכרח שבעיות או מצבים אלה ימנעו מהאדם לחיות חיים מלאים ומספקים.

פרופ' עמי רוקח הוא פסיכולוג המתמחה בטיפול ובמחקר בבדידות, בזוגיות ובמיניות ומרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטת יורק בטורונטו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ