גישה חדשה בניטור טרשת נפוצה

חדשות טובות לחולי טרשת נפוצה: מחקרים חדשים מציעים שימוש בכלים קליניים מבטיחים והדמיות תקופתיות לאיתור הידרדרות אטית ומתמשכת שאינה קשורה להתקפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת דימות תהודה מגנטית לאיתור הידרדרות אטית בטרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה נוירו-אימונולוגית, כלומר מחלה דלקתית אוטו-אימונית של מערכת העצבים המרכזית. מערכת החיסון תוקפת את המיאלין, שכבת ההגנה העוטפת את העצבים במוח ובחוט השדרה. התקיפה מותירה צלקות על המיאלין, והתוצאה היא האטה בהולכה החשמלית שבמערכת העצבים ושיבוש בתפקודן של מערכות נוירולוגיות שונות כמו ראייה, מוטוריקה, תחושה, שיווי משקל וקואורדינציה, שליטה בסוגרים ותפקודים קוגניטיביים. טרשת נפוצה מתגלה לרוב בקרב בני 40-20 והיא הסיבה המובילה למוגבלות שאינה תוצאה של טראומה בקרב מבוגרים צעירים.

במחקר שפורסם באחרונה בכתב העת המדעי MSJ (Multiple Sclerosis Journal) נמדדה רמת המוגבלות של חולים בנקודות זמן שונות. הבדיקה נעשתה באמצעות דירוג EDSS (Expanded Disability Status Scale) שהוא הסולם המקובל להערכת התפקוד והנכויות בטרשת נפוצה. נבדקות בו שמונה מערכות תפקודיות הכוללות את יכולת ההליכה, הקואורדינציה, השליטה בסוגרים, הראייה והחשיבה. כל אחד מהמדדים מקבל ציון והדירוג הסופי משוקלל מציונים אלה, ונע מאפס (בדיקה נוירולוגית תקינה) ל-10 (מוות שנגרם מטרשת נפוצה) במרווחים של חצי נקודה.

מחקר זה הוביל לבניית מדד מעקב חדשני שבוחן את התקדמות המחלה באופן בלתי תלוי בהתקפים. מדד חדש זה נקרא PIRA (Progression Independent of Relapse Activity) והוא מסייע לרופאים להעריך את המוגבלות הגופנית באמצעות ניטור השינויים במוגבלות הקבועה שנמדדת לא רק באמצעות סולם ה-EDSS, אלא גם על ידי מהירות ההליכה ותפקוד הגפיים העליונות. נוסף על כך, הרופאים משתמשים בהדמיה מוחית (MRI) להערכת התקדמות המחלה.

שמה של המחלה אינו נובע מכך שהיא נפוצה בציבור הרחב אלא מהאופן שבו היא מתבטאת במוחם של החולים - נגעים (טרשות) פזורים (נפוצים) במערכת העצבים המרכזית. נגעים אלה נראים היטב בבדיקת MRI (דימות תהודה מגנטית) מוח וחוט שדרה, וישנו קשר ישיר בין העלייה במספרם לבין הנכויות הנוירולוגיות של החולים. לפי הערכות, בישראל חיים כיום כ-6,000 חולים בטרשת נפוצה.

המחלה מתקדמת בדרך כלל בצורת התקפים שנמשכים כמה שבועות, ובמהלכם החולים חווים קושי רב יותר בראייה, בתחושה ובתנועה. ישנו גם סוג אחר של טרשת, שלה מהלך מתקדם איטי (מחלה פרוגרסיבית). מתברר שגם בחולים עם מהלך התקפי ישנה לעתים החמרה ללא קשר עם ההתקפים.

הבדיקה נעשית אחת ל-24 שבועות, וכל תסמין חדש שמתגלה דורשת בדיקה נוספת לאחר 24 שבועות לאשרור ההחמרה. באופן הזה מנטרלים את השפעתו של התקף גם אחרי שהסתיים. תוצאות המחקר החדש היו מפתיעות: כשנעשה שימוש במדד המנטרל את השפעת ההתקף נראתה החמרה שאינה קשורה להתקפים של 50 אחוז עד 70 אחוז בנכות הפיזית של החולים.

מדד PIRA החדש הוצג לראשונה ב-ECTRIMS, הכנס החשוב ביותר לעוסקים בטיפול ובמחקר טרשת נפוצה, שהתקיים באוקטובר האחרון בפריז. המדד פורסם כחלק מניתוח שני מחקרים שבחנו את השפעתה של תרופה ביולוגית חדשה בהשוואה לתרופה הסטנדרטית. הממצאים שהוצגו בכנס מצביעים על פריצת דרך בטיפול בחולים עם טרשת נפוצה, שכן הם מראים שטיפול יעיל במחלה יכול להשפיע גם על ההתקדמות הכרונית של המחלה ולא רק למנוע את התקפים.

נגע של טרשת נפוצה במוחצילום: James Heilman, MD

המדד החדש מתייחס לדיווחי החולים ולהתרשמות הרופא, אבל מחקרים נוספים שפורסמו באחרונה בכתבי עת מובילים בתחום הנוירולוגיה והטרשת הנפוצה מציעים להשתמש גם ב-MRI מוח כבדיקה תקופתית כדי להעריך את יעילות הטיפול הקיים או להחליט על טיפול יעיל יותר. האיגוד האמריקאי לנוירולוגיה אף פרסם לפני כשנה בכתב העת AJNR מאמר שבו הוצעו קווים מנחים לביצוע MRI מוח כבדיקת מעקב אחר מחלה פעילה. על פי המאמר, מומלץ לבצע את הבדיקה לאבחון מחלה פעילה בקרב חולי טרשת נפוצה התקפית מדי שנה, לפחות בשנתיים-שלוש הראשונות אחרי תחילת הטיפול או אחרי החלפת טיפול. בדיקות תכופות יותר ייעשו במקרים שבהם מזהים דפוס אגרסיבי או יוצא דופן בהתקדמות המחלה והתפתחות נגעים חדשים במוח.

פענוח בדיקות אלה חייב להתבצע במרכזים שבהם יש מומחים בתחום, מכיוון שהסתכלות שטחית בלבד בהדמיה, שבמהלכה בודקים רק אם ישנם נגעים חדשים, אינה מספיקה ויש לבדוק משתנים נוספים שמעידים על פעילות המחלה כגון הגדלת נגעים ותיקים והתקדמות בניוון המוחי. אלה נתונים חשובים שמעידים על פעילות המחלה ועל התקדמות והחמרה בנכות יותר מאשר הופעתם של נגעים חדשים במוח.

המחקרים החדשים מניחים את התשתית לגישה חדשה בטיפול בטרשת נפוצה, שמהותה ניטור תקופתי של פעילות המחלה בעזרת הדמיית תהודה מגנטית ושימוש במדד PIRA. כלים אלה מסייעים לרופאים הנוירולוגים להבחין בסימנים שקטים של התקדמות המחלה בין ההתקפים. אבחון מחלה פעילה עוד לפני שמופיעים סימנים קליניים או החמרה במוגבלות הפיזית, ומתן טיפולים יעילים שיכולים להשפיע על ההתקדמות הכרונית של המחלה ולא רק למנוע התקפים, מציינים עידן חדש עבור החולים בטרשת נפוצה. עידן שבו אפשר לעכב משמעותית את המוגבלות בקרב החולים ולהעניק להם איכות חיים טובה יותר.

ב-30 במאי 2018 יחול יום הטרשת הנפוצה הבינלאומי

פרופ' דימיטריוס קרוסיס הוא מנהל המרכז לטרשת נפוצה בבית החולים הדסה ויו"ר החברה הישראלית לנוירו-אימונולוגיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ