עם התואר מגיעים גם משקפיים

האם האנשים המשכילים מרכיבים משקפי ראייה? לא כולם, אבל מחקר חדש מצא קשר בין מספר שנות לימוד וקוצר ראייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משקפיים מתקנים קוצר ראייה
משקפיים לתיקון קוצר ראייה. ייתכן שהמקור לבעיית הראייה הוא בחשיפה לאור שמשצילום: Getty Images IL

בשנים האחרונות התפרסמו כמה מחקרים שבהם נמצא שככל ששנות הלימוד רבות יותר, כך יש יותר אנשים קצרי רואי. השערה אחת שעלתה היא שקוצר הראייה קשורה לאינטליגנציה, ולכן יש מתאם גבוה עם שנות השכלה. במחקר חדש שנעשה בבריטניה נמצא שלגנטיקה היה משקל רב בניבוי קוצר הראייה, אבל מספר שנות הלימוד הגדיל את האפשרות של המשתתפים במחקר ללקות בו. כך, למשל, לבוגרי אוניברסיטה שהשלימו 17 שנות לימוד היה מספר ממוצע גבוה במינוס 1 בהשוואה לכאלה שעזבו את בית הספר בגיל 16. קוצר ראייה ברמה הזו מחייב הרכבת משקפיים בעת נהיגה.

החוקרים, שפרסמו את המאמר ב-BMJ, בחנו מאפיינים גנטיים הקשורים בקוצר ראייה של 67,798 גברים ונשים מאנגליה, וויילס וסקוטלנד וביקשו מהם למלא שאלונים על השכלתם. הנתונים היו פומביים משום שהם נאספו על ידי 23andMe ו-Social Science Genetic Association Consortium (SSGAC), שתי חברות שמציעות שירותי ניתוח גנומי אישי.

במחקרים קודמים הועלתה ההשערה שהשכלה דורשת שעות רבות של ישיבה מול מחשב ולכן למשכילים יש יותר בעיות ראייה. החוקרים שהציגו את המחקר החדש אומרים שלמרות התוצאה שקיבלו הם עדיין לא יודעים מה גורם לכך, אבל חושבים שייתכן שהמקור לקוצר הראייה הוא בחשיפה לאור טבעי. לדברי החוקרת ד"ר דניז אטאן, מרצה לרפואת עיניים באוניברסיטת בריסטול, מחקרים קודמים כבר הראו שילדים שמבלים מחוץ לבית יותר מוגנים מבעיות ראייה יותר מאשר ילדים שמרבים להישאר בתוכו. לדבריה, לא מזמן נמצא שמספיקות רק 11 שעות חשיפה לאור יום בשבוע כדי למנוע את הידרדרות הראייה.

המסקנה שאליה הגיעו החוקרים היא שגנטיקה היא מרכיב חשוב שקובע אם מישהו יזדקק למשקפיים לתיקון קוצר ראייה. ובכל זאת, אם מתכוונים להשקיע בלימודים כדאי לדעת שההשקעה הזו מעלה את הסיכוי שזה יקרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ