צועדים בשביל להיות בריאים? זה לא מספיק

דוח חדש שפורסם בבריטניה מראה שמבוגרים סומכים על כך שפעילות אירובית תעזור להם לשמור על איכות החיים שלהם אבל מזניחים את חיזוק השרירים ואת שיפור שיווי המשקל

שרה בוזלי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים יפניות מבוגרות מתרגלות טאי צ'י
שרה בוזלי
גרדיאן

מי שחושבים ש-10,000 צעדים ביום, או צעידה נמרצת מתחנת אוטובוס מרוחקת מהמקום שאליו רוצים להגיע, הם פעילות מספקת כדי להישאר בריאים ובכושר טוב, טועים. מבוגרים שרוצים להיות בכושר צריכים להוסיף לכך טאי צ'י, הרמת משקולות או ריקודים סלוניים, אף שגם נשיאת סלים כבדים מהמרכול יכולה למלא את החסר.

צעידה או גינון הן פעילויות אירוביות שטובות ללב ומשפרות את זרימת הדם, אבל דוח חדש של הסוכנות הממשלתית Public Health England מציין שחיזוק השרירים והעצמות ושיפור שיווי המשקל חיוניים לבריאותם ולאיכות חייהם העתידית של המתאמנים אבל אינם זוכים לתשומת לב ראויה.

אצל אנשים מבוגרים, שרירים חלשים מעלים את הסיכוי ליפול ב-76 אחוזים, ונפילה אחת מגדילה את הסיכוי לנפילה נוספת פי שלושה. חיזוק שרירים ושיפור שיווי המשקל לא רק עוזרים למנוע נפילות, אלא גם מסייעים בשיפור מצב הרוח ודפוסי השינה, מעלים את רמת האנרגיה ומקטינים את הסיכוי למוות מוקדם.

"אנשים מודעים יותר לכך שיש לצעוד ולעסוק בפעילות אירובית אשר מעלה את הדופק, אבל מערכת הבריאות אינה מדגישה מספיק את הצורך לעסוק בחיזוק שרירים ובשיפור שיווי המשקל פעמיים בשבוע", אומרת לואיז אנסארי מ-Centre for Ageing Better, ארגון צדקה שנוסד לפני כמה שנים והוא אחד מהגופים שהזמינו את הדוח.

בשנת 2011 פורסמו בבריטניה הנחיות לאימונים ולפעילות גופנית, אולם הציבור מיישם רק את חלקן. הצעידה ברגל פופולרית מאוד, אולם מעטים מיישמים את ההנחיה לעמוד יותר ולשבת פחות, וגם הצורך בחיזוק השרירים ובשיפור שיווי המשקל לא זכה לתשומת לב ראויה. בשנת 2016 נעשה סקר בריאות ובניתוח הנתונים שנאספו נמצא ש-66 אחוזים מהגברים ו–58 אחוזים מהנשים מילאו את ההנחיות הנוגעות לפעילות אירובית, שהן 150 דקות של פעילות מתונה או 75 דקות של פעילות נמרצת בשבוע. זה מרשים, אבל רק 31 אחוזים מהגברים ו-23 אחוזים מהנשים הוסיפו אימונים לחיזוק שרירים, ואצל בני 65 ומעלה ירד המספר ל-12 אחוזים בלבד.

הליכה נורדית. מעטים מיישמים את ההנחיה לנוע יותר ולשבת פחותצילום: ג'וינט ישראל

השרירים מגיעים לשיא יכולתם בשנות ה-30 לחיינו, אומרת אנסארי, והמתח (טונוס) השרירי יורד בהדרגה, אלא אם כן משקיעים בחיזוקו. מהדוח עולה שהאימונים המתאימים ביותר לעניין הם משחקי כדור, משחקי מחבט, ריקוד, הליכה נורדית ואימוני התנגדות, בדרך כלל בעזרת משקולות, אבל גם תרגילים המנצלים את משקל הגוף שאפשר לעשות בכל מקום. אימונים אלה פועלים גם על הזרועות וגם על הרגליים, מחזקים שרירים ומסייעים לנו לשמור על שיווי משקל. בהליכה נורדית, למשל, משתמשים לשם כך בשני מקלות.

סוג האימונים תלוי בכושר הגופני ההתחלתי, אומרת אנסארי: "אם אתם מבוגרים בכושר סביר ואתם צועדים עליכם להוסיף לכך פעילות אחת נוספת כמו יוגה, טאי צ'י, משחקי מחבט ותרגילי התנגדות שאותם אפשר לעשות בקבוצה עם מדריך. שני שיעורים ארוכים בשבוע יספיקו". לדבריה, לא חייבים להתאמן בחדר כושר: "אפשר לעלות ולרדת במדרגות במקום במעלית, וזה תרגיל שבו הגוף מספק את ההתנגדות. מי שלא אוהב להרים משקולות יכול לשאת סלי קניות, שיחד עם ההליכה הם פעילות גופניות מצוינת. ריקוד מכל סוג טוב לשרירים ולשיווי המשקל, מריקודי עם,  דרך סלסה וכלה בריקודים סלוניים. אם אתם סובלים מחולשה או קושי מסוימים ומעדיפים לא לרקוד, אתם יכולים להסתפק בעמידה על רגל אחת במשך 30 שניות ביום או בתרגול טאי צ'י".

העצות אינן מתייחסות רק לקשישים: "לצד פעילות אירובית כמו הליכה נמרצת, כל המבוגרים צריכים להתאמץ לעסוק בפעילות המחזקת את השרירים ומשפרת את שיווי המשקל פעמיים בשבוע", אומרת ד"ר אליסון טדסטון, ראש המחלקה לתזונה, להשמנת יתר ולפעילות גופנית ב-Public Health England. "אנחנו חיים שנים רבות יותר מהדורות שלפנינו, ושילוב כזה של פעילויות יעזור לנו לשמור על בריאותנו כשאנחנו צעירים ולהישאר עצמאיים כשאנחנו מזדקנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ