מחסום הדם-מוח נפרץ באמצעות אולטרסאונד

חוקרים הצליחו לפתוח את מחסום הדם-מוח בנקודה שנבחרה מראש בלי שלחולים נגרם נזק. הם מקווים להשתמש בשיטה זו בעתיד להחדרת תרופות לטיפול במחלות נוירולוגיות ישירות אל תוך המוח

לורן נירגארד
אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חולה לפני תחילת הניסוי
ריק קאר, החולה הראשון שהשתתף במחקר, לפני תחילת הניסוי בשיטת אולטרסאונד ממוקדצילום: Kevin Van Paassen/אי־פי

כמה חולי אלצהיימר התנדבו לניסוי נועז: הם הרשו למדענים להפנות אל תוך מוחם גלי קול במטרה לפרוץ פתח זמני במנגנון המגן עליו. המנגנון, המכונה מחסום הדם-מוח (blood-brain barrier), מונע מחיידקים ומחומרים מזיקים אחרים להגיע אל המוח באמצעות מחזור הדם אך הוא גם חוסם את המעבר של תרופות נגד אלצהיימר, גידולים במוח ומחלות נוירולוגיות אחרות.

חוקרים קנדיים דיווחו באחרונה שטכנולוגיה המכונה אולטרסאונד ממוקד יכולה ליצור במחסום הזה חורים שנסגרים במהירות בלי לסכן את החולים. הם מאמינים שזהו צעד ראשון לקראת היום שבו אפשר יהיה להשתמש באמצעי לא פולשני להעברת תרופות אל תוך המוח.

"אחת המטרות העיקריות של המחקר בתחום מדעי המוח ומערכת העצבים בעשרות השנים האחרונות היא למצוא דרך בטוחה, מדויקת והפיכה לחדור את מחסום הדם-מוח. ההתפתחות האחרונה מרגשת מאוד", אומר ד"ר ניר ליפסמן, נוירוכירורג במרכז הרפואי סאניברוק שבטורונטו, שעמד בראש המחקר. ממצאי המחקר הוצגו בוועידה הבינלאומית על האלצהיימר שהתקיימה בשיקגו, ופורסמו בכתב העת Nature Communications.

במחקר השתתפו שישה אנשים בני יותר מ-65 עם מחלת אלצהיימר בשלב קל עד בינוני. החוקרים בדקו אם כלי הדם שבמוחותיהם יכולים להתמודד עם פרצה כזו בלי שייווצרו דימומים או יופיעו תופעות לוואי אחרות. לא נבדקו טיפולים בכלל אלא רק טכניקת החדרת התרופות. "אין ספק שהמחקר מבטיח", אומר ד"ר אליעזר מצליח מהמכון הלאומי לזיקנה שלא השתתף במחקר. "מדהים שהחוקרים הצליחו להתמקד באזור מסוים במוח, זה לא קרה עד עכשיו".

אלצהיימר אינה המחלה היחידה שבה מתמקדים. מחקר דומה נערך בחולים עם מחלת ALS, וחוקרים בודקים אם אפשר יהיה גם להחדיר חומרים כימותרפיים למקום המדויק אצל אנשים עם גליובלסטיומה, גידול קטלני במוח. "אנחנו לא רוצים לפרוץ את מחסום הדם-מוח בכל המקומות אלא רק במקום שבו אנחנו רוצים לטפל", מסביר ד"ר גריים וודוורת' מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד, שיעמוד בקרוב בראש מחקר על גידולים במוח.

הדמיית תהודה מגנטית במהלך הניסוי. המחקר אמנם קטן אבל יש בו פוטנציאל עצוםצילום: Kevin Van Paassen/אי־פי

מדענים מנסים זה זמן רב שיטות שונות להתגבר על מחסום הדם-מוח, אבל עד כה הצלחתם לא היתה גדולה. כלי הדם במוח מרופדים בתאים היוצרים צמתים הדוקים, ממש כמו רוכסן. המחסום מאפשר את כניסתן של מולקולות קטנות מסוגים מסוימים בלבד, ואילו המולקולות של החומרים שמשמשים לטיפול במחלות מוח בדרך כלל גדולות מדי וקשה להן להיכנס לתוכו.

בשיטה החדשה, החוקרים הזריקו לדמם של החולים בועות מיקרוסקופיות וכיוונו סורק הדמיית תהודה מגנטית (MRI) לאזור מסוים במוח. לאחר מכן הם שלחו לאותו האזור גלי אולטרסאונד באמצעות מכשיר דמוי קסדה. פעימות האנרגיה הרטיטו את הבועות הזעירות שגרמו להרפיית הצמתים דמויי הרוכסנים. בתוך דקות ספורות נראה בסריקות חומר ניגוד – הוכחה לכך שהמחסום נפתח. בדיקת תהודה מגנטית נוספת שנעשתה למחרת הניסוי הראתה שהמחסום נסגר שוב. החולים עברו את אותו התהליך שוב חודש לאחר מכן.

החוקרים דיווחו שאצל החולים לא הופיעו תופעות לוואי משמעותיות ושלא היתה החמרה בתפקוד הקוגניטיבי שלהם. "זה לא כאב בכלל", מספר ריק קאר מאוורט שבאונטריו, המשתתף הראשון בניסוי. קאר, נהג משאית, אובחן כחולה אלצהיימר ב-2011. החוקרים שעשו את הניסוי הבהירו לו שלא יוכלו לטפל בבעיות הזיכרון. "בכל זאת אני חש שנפלה בחלקי זכות גדולה להשתתף במחקר הזה", אומר קאר. "בעצם ההשתתפות של אני יכול לעזור למישהו אחר שיחלה בעתיד".

חברת InSightec המייצרת את מכשיר האולטרסאונד שבו נעשה הניסוי קיבלה אישור ממינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) להתחיל בניסוי נוסף במדינת מרילנד לטיפול בגידולי מוח, ולעשות מחקר קטן באלצהיימר בארצות הברית.

הפעם החוקרים יתמקדו באזורים עמוקים במוחותיהם של חולי אלצהיימר וינסו להגיע למקומות שבהם מבנה המוח מורכב יותר, מסביר החוקר הראשי ד"ר עלי רזאי מהמכון למדעי המוח ומערכת העצבים של אוניברסיטת מערב וירג'יניה. החוקרים יבחנו אם פתיחת המחסום תסייע לגוף לסלק מהמוח את משקעי החלבונים שהם סימן ההיכר של מחלת האלצהיימר, לאחר שמחקרים בעכברים הראו שזה אפשרי. "מחסום הדם-מוח כבר אינו מחוץ לתחום בשבילנו", אומר ד"ר ראזי. המשמעות היא שאם מחקרים נוספים יוכיחו את בטיחותה של השיטה החדשה, הצעד הבא יהיה להשתמש באולטרסאונד להחדרת תרופות אל המוח ובכך לשפר את סיכוייהן לטפל במחלות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ