חיידקים בבתי חולים פיתחו עמידות לחומרי חיטוי

בעיה חדשה בבתי החולים: חיידקי על מפתחים עמידות נגד חומרי החיטוי לידיים שבהם משתמשים אנשי הצוותים הרפואיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנתחים בחדר ניתוח

בתי החולים נאבקים כל הזמן בבעיה חמורה ומפחידה - חיידקי על שפיתחו עמידות בפני רוב סוגי האנטיביוטיקה הידועים לאדם. כדי למנוע את הפצתם אנשי הצוותים הרפואיים מונחים לנקות את ידיהם בתמיסות של חומרי חיטוי רבי עוצמה המבוססים על אלכוהול לפני שהם ניגשים אל החולה הבא שבו הם מטפלים.

מחקר חדש מבהיר שהשיטה הזו מתחילה לאבד מיעילותה, לאחר שבבתי חולים באוסטרליה נמצאו חיידקים שפיתחו עמידות בפני חומרי חיטוי המבוססים על אלכוהול. המשמעות היא שבעתיד, שיכול להיות קרוב מאוד, שטיפת ידיים כבר לא תספיק בשביל למנוע העברת זיהומים ואנחנו נחיה בעולם שבו משוטטים חיידקים שאי אפשר להרוג בדרכים המוכרות לנו.

החוקרים מ-Peter Doherty Institute שבאוסטרליה התמקדו בחיידקים בשם אנטרוקוקוס פאציום, אחד מגורמי הזיהום העיקריים בבתי החולים. אחד מהזנים היותר מסוכנים בקבוצה הוא VRE (vancomycin resistant enterococci), אנטרוקוקוס עמיד בפני האנטיביוטיקה ונקומיצין. ה-VRE יכול להשתקע במעי וממנו לעבור אל זרם הדם של החולה ולגרום אלח דם, סוג של זיהום חמור, וגם להיצמד לשסתומי הלב ולשתלים מלאכותיים מסוגים שונים. קשה מאוד להיפטר ממנו מפני שהוא עמיד בפני כמעט כל סוגי האנטיביוטיקה הקיימים. האנשים שנמצאים בסיכון להידבק בזיהום מהחיידק הם אלה שממילא מערכת החיסון שלהם חלשה כמו חולים אונקולוגיים שמקבלים טיפולים כימותרפיים, מושתלי איברים ואנשים עם כשל בכליות שבעקבותיו הם נזקקים לדיאליזה.

החוקרים בדקו 139 דגימות של אנטרוקוקוס פאציום שנאספו מחולים לפני ואחרי שבתי חולים באוסטרליה עברו להשתמש בחומרי חיטוי מבוססי אלכוהול. הדגימות נאספו בשנים 1997 עד 2015 ובאוסטרליה התחילו להשתמש בחומרי החיטוי האלכוהוליים בתחילת שנות ה-2000, ועד שנת 2015 השימוש בהם עלה פי עשרה. החיידקים מהדגימות שנאספו אחרי שנת 2010 היו עמידים לאלכוהול פי עשרה מאלה שהיו בבתי החולים בשנים שקדמו לכך.

חיידק VRE פיתח עמידות לרוב סוגי האנטיביוטיקה ומסכן את החולים בגלל עמידות לאלכוהול שבחומר החיטוי הרפואיצילום: Janice Haney Carr / CDC / PHIL

החוקרים עשו ניסוי נוסף, שבו הם הניחו חיידקים בתוך כלובי עכברים ואז ניגבו את המשטחים באמצעות מגבונים המשמשים לניקוי בבתי חולים. הם גילו שצואת העכברים הכילה כמות גדולה של חיידקים שנאספו בשנת 2012, מה שאומר שהם פיתחו עמידות בפני החומר שבמגבונים. ניתוח גנטי של החיידקים הראה שהם פיתוח מוטציה המקושרת לחילוף החומרים (מטבוליזם) של התא. לעמידות בפני אנטיביוטיקה יש בסיס גנטי שונה.

קרצוף הידיים בתמיסות מבוססות אלכוהול יעיל באופנים רבים, כולל הקטנה משמעותית של שיעור הזיהומים שגורם ה-MRSA, סטפילוקוקוס זהוב עמיד למתיצילין. חומרי החיטוי האלה חודרים את קרומי התא של החיידקים והורגים אותם. אם המגמה הזו תימשך יהיה צורך בשיטות נוספות לחיטוי הידיים. ההנחיות היום הן לקרצף את הידיים בחומר החיטוי 30-20 שניות, אלא שחלק גדול מהאנשים פשוט מתעצלים לעשות את זה ומקצרים את השטיפה. ייתכן שזו אחת הסיבות לכך שהחיידק פיתח מוטציה של עמידות לאלכוהול.

הדבר החשוב ביותר כרגע הוא השליטה בהפצת הזיהומים, ועורכי המחקר מציינים שיש צורך במחקרים בבתי חולים נוספים באוסטרליה ובמדינות אחרות. עד אז הם ממליצים להציב יותר מתקנים לניקוי הידיים, שבהם יש חומרי חיטוי חזקים יותר מאלה שקיימים היום, ולהקפיד על בידוד יעיל יותר של המאושפזים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ