טיפול לאחר השתלה העלים נגיף הפטיטיס C

מושתלי כליה שקיבלו איברים נגועים בהפטיטיס C קיבלו טיפול תרופתי שהעלים את הנגיף והבטיח שלא יחלו בדלקת כבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוצאת כליה לצורך השתלה בבית חולים איכילוב
השתלת כליה. היום מושתלים רק איברים בריאים והתוצאה היא תורים ארוכים שההמתנה בהם נמשכת שניםצילום: ðéø ëôøé

לפני שנה בדיוק הפקידו את חייהם 20 חולי כליות אמריקאים בידי מומחי השתלות. לכאורה זו הייתה השתלה שגרתית: כולם היו מטופלי דיאליזה שתפקודי הכליה שלהם היו ירודים ושהיו ברשימת ההמתנה לקבלת איבר, אבל הכליות שהם קיבלו לא היו רגילות אלא כאלה שהיו נגועות בנגיף הפטיטיס סי.

הנגיף גורם מחלה שיכולה להיות קלה אבל אם לא מטפלים בה היא יכולה להתפתח למצבים מסכני חיים כמו שחמת הכבד. חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה ביקשו לדעת אם התרופות החדשות ורבות העוצמה שקיימות בשוק יהפכו את השתלת האיברים הנגועים בנגיף להליך בטוח עבור המושתלים.

במחקר, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine, הושתלו אצל המשתתפים כליות מתורמים שנשאו את הנגיף הגורם דלקת כבד נגיפית. הם טופלו בתרופה זפטייר (elbasvir–grazoprevir) של חברת Merck & Co המיועדת להילחם בנגיף ההפטיטיס סי ואושרה לשימוש לפני כשנתיים. אחרי 12 שבועות הם הוגדרו בריאים ובגופם לא נותרו נגיפים. החוקרים עקבו אחריהם במשך שנה ומצאו שהכליות הנגועות שהחלימו תפקדו בדיוק כמו כליות שהתקבלו מתורמים בריאים, ושמצבם הנפשי ואיכות חייהם של כל המושתלים היו טובים.

טיפול דיאליזה. החולים יעדיפו טיפול חד פעמי על פני דיאליזה שנמשכת זמן רבצילום: Bloomberg

בארצות הברית נמצאים ברשימת ההמתנה לקבלת תרומת כליה כמעט 95 אלף בני אדם אך בשנת 2017 נעשו רק 19,850 השתלות. לפי נתוני משרד הבריאות, בישראל ישנם 1,138 אנשים שממתינים לתרומות איברים, מתוכם 840 זקוקים לכליה. מרכזי השתלות האיברים בכל העולם מקפידים להעביר רק איברים של אנשים בריאים, ואם מתגלה בעיה כלשהי אצל התורם איבריו מושלכים.

התוצאה היא תורים ארוכים שבהם חולים ממתינים לאיבר מתאים כמה שנים וחלקם מתים במהלך ההמתנה. מחירו של טיפול דיאליזה עומד על 80 אלף דולר בשנה ומחיר של התרופה הוא 54,600 דולר לטיפול של 12 שבועות המסלק את הנגיף מהגוף. בישראל טיפולי הדיאליזה והתרופה נמצאים בסל הבריאות, אך מחקר כזה יכול להגדיל משמעותית את היצע הכליות שאפשר להשתיל, והחלופה של טיפול לא ארוך בתרופה לעומת שנים ארוכות של דיאליזה תהיה אטרקטיבית עבור המטופלים וקופות החולים.

חסרונו של המחקר החדש הוא שהשתתפו בו מעט אנשים, אבל בצירוף למחקר קודם שבו השתתפו עשרה חולי כליות נראה שיש תקווה חדשה לחולים שממתינים שנים רבות להשתלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ