האם אל-אס-די יהפוך אתכם לעובדים טובים יותר?

השבוע התחיל מחקר ראשון מסוגו שבוחן אם מינון נמוך מאוד של אל-אס-די משפיע לטובה על החדות ועל היצירתיות של אנשים שמשתמשים בו לפני תחילת יום העבודה שלהם

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LSD
איתן לשם
איתן לשם

המהפכה הטכנולוגית הפכה את המהנדסים לנביאים ואת עמק הסיליקון לאורקל של העולם כולו, כשכל טרנד שמקורו שם מאומץ במהרה על ידי שאר העולם. ניסוי שהחל השבוע מחבר את אורח החיים ההייטקיסטי בקליפורניה עם אחד הנושאים החמים ביותר בעולם הרפואה - שימוש בסמים פסיכדליים למטרות רפואיות. הניסוי, שהחל השבוע בבריטניה ויימשך ארבעה שבועות בשלב הראשון, יבדוק את השפעותיו של מינון נמוך במיוחד (microdosing) של אל-אס-די על רמת החדות, הערנות והיצירתיות של אלה הנוטלים אותו.

הניסוי הוא יוזמה של האימפיריאל קולג' בלונדון וקרן בקלי למחקר, שהחלו להתעניין בנושא אחרי שעוד ועוד אנשי תעשיית ההייטק מקליפורניה דיווחו ברשתות החברתיות שהם משתמשים בסמים פסיכדליים (אל-אס-די ופטריות הזיה) במינונים נמוכים וסיפרו שלחומרים אלה יש השפעה חיובית על עבודתם. הנסיינים מטעם עצמם העידו שהם נוטלים לפני יום העבודה סם במינון של אחד חלקי 15 מהמינון הרגיל שלו, שהוא כ-100 מיקרוגרם (עשירית מיליגרם) למנה, ונהנים מהחדות שהוא מספק ללא תופעות לוואי כמו הזיות קשות. 

מכיוון שהסם אינו חוקי, עלות אספקתו לנסיינים גבוהה וזהו ניסוי בבני אדם בסם שנחשב קשה, החליטו עורכי הניסוי שהמתנדבים יעשו אותו בבתיהם. כל אחד מהשמשתתפים קיבל מעטפה שבה גלולות, חציין מכילות מינון נמוך במיוחד של אל-אס-די (פחות מ-10 מיקרוגרם) וחציין האחר הוא פלצבו. הנסיינים יבלעו בכל יום גלולה אחת שהם אינם יודעים מה יש בה ובמהלך היום יעברו כמה מבחנים קוגניטיביים שיבחנו את ההשפעות.

החוקרים לא סיפקו פרטים רבים על המחקר כמו כמה אנשים משתתפים בניסוי, מיהם ובמה הם עוסקים. לאחר שהניסוי יסתיים החוקרים יצליבו את תוצאות המבחנים עם המועדים שבהם נרשם שהנסיינים בלעו את הגלולה שבה יש אל-אס-די. הם מקווים לקבל תוצאות ברורות שיעודדו לעשות ניסוי גדול ומקיף הרבה יותר על ההשפעות החיוביות הפוטנציאליות של אחד מסמי ההזיות הפופולריים במערב. "אתה עושה משהו שאתה מאמין בו ושיש לו פוטנציאל עצום", אמר מנהל המחקר בלאש זיגטי (Balázs Szigeti) לכתב העת גרדיאן. "צריך לזכור שהמשתתפים בניסוי אינם אנשים שנבחרו באקראי אלא כאלה שכבר התנסו בעבר בסם הזה, לכן אנחנו צריכים להיות זהירים מאוד במסקנות שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ