מומחים מזהירים: בעולם נעשים יותר מדי ניתוחים קיסריים

מספר הלידות בניתוח קיסרי עלה בשנים האחרונות ובמדינות מסוימות הגיע ליותר ממחציתן. מומחים מתריעים מפני מגמה זו שכן עדיף להימנע מניתוח קיסרי אם הוא אינו נדרש מבחינה רפואית

גרדיאן
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניתוח קיסרי
המונח "לידת בטן" מתאר באופן מילולי את אופן ביאת התינוק בניתוח קיסרי - דרך דופן הבטן ולא דרך הוואגינה - ומערפל באורח מכוון את הפרוצדורה עצמהצילום: Jorge Cabrera/רויטרס

ניתוח קיסרי יכול להבטיח את שלומם של האם או של התינוק בהרבה מקרים, למשל אם מופיעים אצל התינוק סימני מצוקה או אם האם מדממת לפני הלידה. לדברי מומחים, מספרם של מקרים אלה הוא 10%-15% מהלידות שבהן רופאים קובעים שהניתוח נדרש מבחינה רפואית.

מחקר סקירה חדש שהתפרסם בכתב העת הרפואי "לאנסט", שבו נבחנו מחקרים שהתפרסמו בכתב עת זה, מגלה שבמדינות רבות עולה מספרם של הניתוחים הקיסריים במהירות רבה והגיע ב-2015 ליותר מ-21% ממספר הלידות בעולם, לעומת 12% בתחילת המאה הנוכחית.

בבריטניה נולדים 26% מהתינוקות בניתוח קיסרי אך במדינות רבות מספרם של הניתוחים מגיע ליותר ממחצית הלידות. ברפובליקה הדומיניקנית, למשל, נולדים יותר מ-58% מהתינוקות בניתוחים קיסריים, ואילו במצרים מספר הלידות בניתוחים קיסריים הוא יותר מ-63% מכלל הלידות בבתי חולים ובמרפאות.

מומחים אומרים שיש לעשות מאמצים רבים יותר להעלאת המודעות לסכנות הכרוכות בניתוחים קיסריים כשאין בהם צורך מסיבות רפואיות, ושצריך להסביר במה מדובר לנשים ומשפחותיהן ולאנשים העוסקים במקצועות רפואיים.

"נשים צריכות לדעת שבהיריון עתידי עלול להתעורר חשש ללידה מוקדמת, לרחם קרוע ולשליה שנתקעת בחלק הלא נכון של הרחם. כתוצאה מכך עולה הסיכון לדימום אחרי הלידה ולכריתת הרחם", אומרת ג'יין סנדול, מרצה למדעי החברה ולבריאות נשים בקינג'ס קולג', לונדון, שהיתה בין מחברי אחד המחקרים.

אחדים מהסיכונים גדלים ככל שהאישה עוברת יותר ניתוחים קיסריים. באחד המחקרים שנבחנו על ידי צוות המחקר הנוכחי, הצורך בכריתת רחם גדל מ-1 לכל 25 אלף הריונות של נשים שלא עברו לפני כן ניתוח קיסרי ל-1 מכל 20 הריונות אצל נשים שעברו שלושה ניתוחים קיסריים או יותר. כותבי המחקר מפרטים עוד סכנות הצפויות לאם אחרי ניתוח קיסרי בהן קרישי דם ברגליים, בעיות שהן תוצאה של ההרדמה וזיהומים. אצל התינוק עלולות להתפתח בעיות בהתפתחות המערכת החיסונית והופעה של הפרעות אוטואימוניות (מחלות חיסון עצמי). ניתוח קיסרי גם משפיע על הרכב החיידקים במעי התינוק ומגדיל את סיכוייו ללקות בהשמנה חולנית ובאסתמה.

כותבי המאמר מציינים שהסיכונים קטנים בדרך כלל ושהופעתם תלויה במקום שבו נעשה הניתוח. הם גם מודים שנערכו מחקרים מעטים מדי על השפעתה הפסיכולוגית של הבחירה בניתוח קיסרי לעומת לידה וגינלית. סנדול מציינת שאמנם זו איננה המטרה העיקרית, אך חשוב להקשיב לאשה כדי לדעת מדוע היא מעדיפה ניתוח: "נשים רבות חוששות מהלידה, או שבלידה קודמת קרה לאשה משהו והיא טופלה בצורה שלא השביעה את רצונה ולכן היא מעדיפה ניתוח קיסרי כדי להחזיר לעצמה את השליטה". משמעותם של קוצר הזמן ושל המחסור באנשי צוות היא שנשים לא תמיד מקבלות את התמיכה הנחוצה להן, היא מסבירה, לכן אנשי הסגל הרפואי צריכים לספק לנשים את המידע המתאים ולהציע להן דרכים אפשריות לשיכוך פחדיהן מלידה וגינלית.

מהמחקר החדש אפשר להבין שהעלייה הכלל עולמית במספר הניתוחים הקיסריים נובעת מכך שנשים רבות יותר מאשר בעבר יולדות במוסדות רפואיים כמו בתי חולים יחד עם העובדה שהמוסדות נוטים להשתמש יותר בפרוצדורות רפואיות אלה.

תינוק בן יומו. אצל התינוק שנולד בניתוח קיסרי עלולות להיות בעיות בהתפתחות המערכת החיסונית, שוני בהרכב חיידקי המעיים וסיכוי גדול יותר להשמנה ולאסתמהצילום: AFP

הדיווחים מעלים את הסברה שהגורמים העיקריים שמעודדים נשים לבקש ניתוח קיסרי הם הפחד מפני כאבי הלידה, החששות מפני פגיעה בחיי המין בעתיד והרעיון שלפיו ניתוח קיסרי בטוח יותר מלידה טבעית. הגורמים להמלצתם של המיילדות והמיילדים על ניתוח קיסרי הם הפחד מפני תביעות משפטיות, המוגשות במספרים גדולים יותר במקרים של לידות וגינליות, תשלום גבוה יותר שהם מקבלים עבור ניתוח ואפילו נוחות שיבוץ הניתוחים בסידור העבודה שלהם. "במקרים רבים, רופאים מיילדים צעירים שמתמחים בניתוחים קיסריים מאבדים את הביטחון העצמי כשהם צריכים לטפל בלידה וגינלית או בלידת עכוז", מזהירים המומחים.

אמנם חסרים מחקרים על הדרך הטובה ביותר להתמודד עם השימוש המוגזם בניתוחים קיסריים, אך מומחים ממליצים לשפר את התמיכה בנשים, להדגיש את חשיבותו של מקצוע המיילדוּת ולבחון לעומק את מספרם המופרז של הניתוחים הקיסריים בעולם.

מעט מדי ניתוחים פירושם פגיעה ביולדת ובעובר

צוות החוקרים מציין שמספר הניתוחים הקיסריים משתנה ממדינה למדינה, ושהוא גדל ככל שהאזורים עשירים יותר. מספרם של הניתוחים הקיסריים ב-47 מתוך 169 המדינות שנבדקו על ידי החוקרים הוא מתחת למה שנחשב חיוני מבחינה רפואית: במערב ובמרכז אפריקה רק קצת יותר מ-4% מהיולדות עוברות ניתוח, ומכאן אפשר להסיק שלא מעט נשים ותינוקות אינם מקבלים טיפול שיכול להציל את חייהם. במדינות אחרות, הניתוחים הקיסריים נפוצים יותר אצל נשים עשירות ובמגזר הפרטי.

מנדי פורסטר, מהקולג' המלכותי למיילדות, אומרת: "חשוב מאוד שנשים יהיו מודעות לסיבוכים הפוטנציאליים בטווח הקצר ובטווח הארוך ליולדות שעוברות ניתוח קיסרי. כדי לוודא שזה יקרה, אנחנו צריכים להעניק למיילדות פרק זמן שבו יוכלו לשוחח עם היולדת על האפשרויות השונות שעומדות לרשותה. חשוב מאוד שנשים יקבלו החלטה שתתבסס על הראיות הטובות ביותר שנגישות להן".

יותר ממחצית הלידות בברזיל הן בניתוח קיסרי, בהתאם לנתונים מעודכנים שהתפרסמו ב"לאנסט". לידות טבעיות נפוצות יותר בבתי חולים ציבוריים מאשר בקליניקות פרטיות, ובכל זאת כ-55% מהנשים יולדות בניתוח קיסרי. "זה מדאיג מאוד", אומרת סילבנה גראנאדה, אחת מחוקרות הלידה המובילות ב"קרן אוסוולדו קרוז" (Fiocruz, Oswaldo Cruz Foundation), אחד ממוסדות המחקר הנחשבים בברזיל. לדבריה, כ-70% מהנשים אומרות בתחילה שהן רוצות ללדת בלידה טבעית, אך מגמה זו מתהפכת כשהן מתקרבות לסוף ההיריון שאז רובן אומרות שהן מעדיפות ניתוח קיסרי.

גראנאדה ציינה שבמחקר כלל ארצי שנערך בברזיל על ידי Fiocruz בשנת 2012 התברר שנשים קיבלו את ההחלטה ללדת בניתוח קיסרי משום שפחדו מהכאבים או משום שהאמינו שלידה כזאת בטוחה יותר. עד לאחרונה, מיילדים ומיילדות לא עשו כמעט דבר לשינוי הדעה הזאת. ברזיל החלה לנקוט צעדים נגד מספרם הגבוה של הניתוחים הקיסריים, וביולי 2016 קיבלה הממשלה החלטה שלפיה תכנון ניתוח קיסרי ייעשה רק במקרה של היריון בסיכון גבוה ורק אחרי השבוע ה-39.

בהתאם לנתונים שלוקטו על ידי "קרן אוסוולדו קרוז" חל שיפור בתחום הניתוחים הקיסריים, אמרה גראנאדה. "המצב משתפר, אבל עדיין יש מקום לשיפור בנוגע לשיחות עם נשים. בסופו של דבר, האשה היא גיבורת התהליך ולא אנשי הסגל הרפואי".

בישראל: מגמת ירידה בניתוחים קיסריים

בארבעת העשורים האחרונים מספר הלידות בישראל כמעט הוכפל והוא עומד כיום על כ-180 אלף לידות בשנה. על פי נתוני ה-OECD כ-15% מהלידות בישראל, כלומר כ-27 אלף לידות בשנה, נעשות באמצעות ניתוח קיסרי.

בישראל התקבע עם השנים נוהג של קביעת ניתוח קיסרי מראש גם כשהנסיבות הרפואיות אינן מצדיקות זאת. אולם, בשנים האחרונות משתנה המגמה ושיעור השימוש בניתוחים לקיסריים נמצא בירידה, וכך מספרם עומד כיום על 152 ניתוחים קיסריים ל-1,000 לידות לעומת 190 ניתוחים ל-1,000 לידות בשנת 2009. הסיבות לכך נעוצות במסרים העקביים של ארגון הבריאות העולמי וארגונים אחרים לצמצום מספר הניתוחים וגם בשינויים תרבותיים ותפיסתיים בחברה הישראלית שמאופיינים, בין היתר, בהעדפה ל"תהליכים טבעיים" באופן כללי ולמינימום התערבות חיצונית בהקשר של לידה.

מבחינה רפואית ובריאותית קיימת בקהילה הרפואית תמימות דעים על כך שלידה נרתיקית עדיפה על הליך ניתוחי על כל הסיכונים הכרוכים בו מסיכוני ההרדמה דרך זיהומים ודימומים וכלה בזמן ההתאוששות הארוך יחסית ללידה רגילה. על פניו, אין הצדקה לניתוח קיסרי בנסיבות שאינן רפואיות ובכל זאת בעשורים האחרונים נרשמה עלייה בשיעורי הניתוחים הקיסריים שאינם הכרח ברחבי העולם.

הבחירה בניתוח נוגעת בשאלה העקרונית של רצון היולדת. כשאפשרות הטכנית של בחירת מועד הלידה ואופייה קיימת, וכשאפשר לעבור אותה בניתוח שכיח שנעשה בתנאים רפואיים מיטביים וששיעורי ההצלחה שלו טובים, מדוע לא לאפשר ליולדת לבחור בכל זאת בניתוח קיסרי?

צילום: אינפוגרפיקה

לאורך השנים התמודדו עם הסוגיה הזו ארגונים שונים בעולם, בהם הפדרציה הבינלאומית לגינקולוגיה ומיילדות (FIGO) שיצאה בהצהרה שביצוע ניתוח קיסרי ללא סיבה רפואית אינו מוצדק. הארגון האמריקאי למיילדות וגינקולוגיה (ACOG) הציג עמדה ליברלית יותר ואפשר ניתוחים קיסריים ללא הוראה רפואית, אולם סייג זאת בכך שאם הרופא מסרב לבצע את הניתוח אי אפשר לחייבו. מכון הבריאות האמריקאי (NIH) קבע כבר בשנת 2006 שלידה בניתוח קיסרי ללא צורך רפואי אינה מומלצת לנשים המתכננות כמה לידות, ובשנים האחרונות מתחזקים הקולות שקוראים לצמצום שיעור ניתוחים הקיסריים, בעיקר מצד ארגון הבריאות העולמי (WHO).

בישראל אומצה ההמלצה לצמצם את מספר הניתוחי הקיסריים המיותרים אך יישום ההמלצה נמשך זמן רב מכיוון שזה לא רק עניין של החלטה. ניתוח קיסרי בלידה הראשונה קובע במקרים רבים את גורלה של היולדת גם בלידות הבאות. לכן, כ-6,000 לידות מתוך כ-27 אלף לידות שנעשות בניתוח קיסרי הן של לידה ראשונה והיתר הן לידות של ילד שני ומעלה, בנשים שחלק לא מבוטל מהן עברו ניתוח גם בלידה קודמת.

ובכל זאת, שינוי המגמה בישראל מורגש ומקבל ביטוי במספרים. מבין מדינות ה-OECD ישראל מחזיקה בשיעור הניתוחים הקיסרים הנמוך ביותר מבין 27 מדינות שמופיעות בהשוואה (לנתונים המלאים לחצו כאן) מתחת למדינות כמו צרפת (208 ניתוחים לכל 1,000 לידות), ניו זילנד (242), ספרד (246), קנדה (260), בריטניה (264), איטליה (349), וטורקיה (532).

לכתבתם של ניקולה דיוויס וקיארה לונג בגרדיאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ