גלולה למניעת הדבקה ב-HIV הורידה את מספר הנדבקים באוכלוסייה

שימוש נרחב בטיפול מונע נגד הנגיף שגורם את מחלת האיידס בניו סאות' ויילס שבאוסטרליה הוריד את מספר הנדבקים החדשים בנגיף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טרובדה תרופה למניעת הדבקה ב-HIV
טרובדה, תרופה למניעת הדבקה ב-HIV. השימוש בתרופה הקטין את ההדבקות החדשות בנגיף אבל נרשמה עלייה במחלות מין אחרותצילום: NIAID

בעשרות השנים האחרונות, רובם המוחלט של האנשים החיים עם HIV, הנגיף שגורם למחלת האיידס, אינם צריכים לחשוש מהמחלה בזכות תרופות המונעות את התפרצותה. אחת התרופות האלה היא טרוּבדה ( Truvada, שבישראל נמכרת גרסה גנרית שלה בשם אמטריביר), גלולה המשמשת גם כטיפול מונע טרום חשיפה לנגיף. טיפול זה מכונה PrEP, ראשי תיבות של Pre-Exposure Prophylaxis.

טרובדה מונעת כמעט לחלוטין הדבקה בנגיף אם היא נלקחת כל יום ועל פי ההוראות, וחישובים שונים חזו שאם הגלולה תינתן במהירות למספר גדול של אנשים בסיכון היא תאט או תבלום את התפשטות ה-HIV באוכלוסייה. עתה הראתה קבוצת חוקרים מאוסטרליה שתחזיות אלה נכונות במחקר שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת "The Lancet HIV", ושהראה ששימוש בתרופה הוריד את מספרם של הנדבקים בנגיף בכל מדינת ניו סאות' ויילס שבאוסטרליה.

החוקרים גייסו למחקר 3,700 מתנדבים. רובם המוחלט היו גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים בסיכון: השתמשו בסם המסוכן במיוחד קריסטל מת' (מתאמפטמין), קיימו יחסי מין אנאליים מזדמנים ללא קונדום כצד הנחדר עם גבר חיובי ל-HIV או שסטטוס ה-HIV שלו לא ידוע, נדבקו בזיבה או בכלמידיה רקטליים או בעגבת, ו/או קיימו יחסי מין אנאליים ללא קונדום עם שותף קבוע חיובי ל-HIV שאינו מטופל או שרמת הנגיף בדמו אינה מתחת לסף הזיהוי (חיוביים מתחת לסף הזיהוי אינם יכולים להדביק בנגיף).

המשתתפים קיבלו טרובדה והחוקרים עקבו אחריהם במשך שנה כדי לוודא שלקחו את הגלולות והתמידו בטיפול. הם בדקו גם את סטטוס ה-HIV שלהם בחודש הראשון ואחר כל אחת לשלושה חודשים מתחילת הטיפול ב-PrEP. המתנדבים גם נבדקו לנוכחות מחלות מין אחרות והחוקרים עקבו אחר תפקודי הכליה שלהם. במהלך 12 חודשי הניסוי רק שני אנשים שקיבלו PrEP נדבקו ב-HIV, ושניהם לא התמידו בטיפול: אחד מהם קיבל את התרופה מעורכי הניסוי אך לא נטל אותן, והשני לקח מספיק גלולות לשלושה חדשים אך לא חזר לקחת גלולות נוספות.

בתום הניסוי התברר שחלה ירידה של 25% במספרם של נשאים חדשים שהתגלו בניו סאות' ויילס ב-12 החודשים לאחר שהתחיל הניסוי ביחס ל-12 החודשים שקדמו לו: מספר החיוביים ל-HIV ירד מ-295 בשנת 2016 ל-221 מקרים חדשים בשנת 2017. באזורים שבהם ריכוז ההומוסקסואלים והביסקסואלים היה גבוה, כמו בשכונות בסידני שבהן יותר מ-10% מהגברים מזדהים כגאים, נצפתה הירידה הגדולה ביותר במספר המקרים החדשים, יותר מ-50%. ככל הנראה, היה קל יותר להגיע להומוסקסואלים ולביסקסואלים הזקוקים לטיפול במקומות שבהם ריכוזם גבוה יותר והנגישות שלהם למרפאות טובה יותר. לעומת זאת, בשכונות שבהן ריכוז הגאים נמוך הירידה במספר הנשאים החדשים הייתה מתונה יותר ועמדה על קצת יותר מ-7%. אגב, מספרם של הגברים המזדהים כגאים בניו סאות ויילס הוא 2.3% מהאוכלוסייה הכללית.

תא של מערכת החיסון נגוע בנגיף HIV. הטיפול התרופתי יעיל אם הוא ניתן לאוכלוסייה גדולה ובמהירות רבהצילום: NIAID

אחד מתוצר הלוואי של המחקר היה שלפני תחילת הניסוי רק 4% מההומוסקסואלים והביסקסואלים השליליים ל-HIV בניו סאות' ויילס נטלו תרופות PrEP, וכעבור שנה 14% מהם קיבלו את הטיפול. עם זאת, במקביל לעלייה בשימוש ב-PrEP עלה מספרם של מקרי ההידבקות החדשות במחלות מין כגון כלמידיה וזיבה וירד השימוש בקונדום, אפילו אצל אנשים שאינם מקבלים טיפול מונע וחשופים לסיכונים.

למרות העלייה בהתנהגות המינית המסוכנת ירד מספר ההדבקות החדשות ב-HIV. זהו ממצא שמדגיש עד כמה PrEP יעיל בהגנה על כלל האוכלוסייה מפני הנגיף, לפחות כל עוד הנגיפים העמידים לטיפול נדירים. חשוב לזכור שגם מחלות המין האחרות מסוכנות וחלקן חשוכות מרפא, או בדרך להפוך לכאלה, לכן חשוב להקפיד ככל האפשר על שימוש בקונדום.

ניו סאות' ויילס עקפה כבר בשנת 2016 את המטרה שהוצבה על ידי UNAIDS (תכנית האו"ם המשולבת לאיידס/HIV), שאימץ את תכנית 90-90-90 של IAPAC (איגוד רופאי האיידס הבינלאומי) למיגור האיידס: הרעיון הוא ש-90% מכל האנשים שחיים בעולם עם HIV יידעו את הסטטוס שלהם, ש-90% מתוך כל אלה שאובחנו יקבלו טיפול, ושרמת הנגיף בדמם של 90% מתוך המטופלים תרד אל מתחת לסף הזיהוי. בעקבות זאת, התפשטות ה-HIV במדינה נבלמה.

המחקר הנוכחי מראה ששילוב של PrEP יכול להפחית את מספרם של מקרי ההדבקה החדשים עוד יותר, במיוחד כשהוא ניתן לאוכלוסייה גדולה ובמהירות. אופן הטיפול של שלטונות ניו סאות' ויילס ראוי לשבח ולחיקוי לאחר שהראו כיצד זמינות של מרכזי טיפול חינם, תמיכה ממשלתית בזיהוי ובטיפול בחיוביים ל-HIV וסבסוד ועידוד השימוש ב-PrEP מאפשרים לצמצם מאוד את התפשטות נגיף ה-HIV באוכלוסייה ולהציל חיים.

נעם לויתן הוא ד"ר במדעי החיים וכותב מדע פופולרי

הכתבה הופיעה במקור בבלוג "תיבת נעם"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ