סיגריות אלקטרוניות עוזרות להיגמל מעישון? כן, אבל מעודדות התמכרות אחרת

תוצאות מחקר בריטי מלמדות שסיגריות אלקטרוניות עם ניקוטין עדיפות כאמצעי עזר לאנשים שרוצים להיגמל מעישון בהשוואה לתחליפי ניקוטין. אלא שקריאת כל פרטי המחקר מבהירה שהפתרון רחוק מלהיות מושלם

ברי דנינו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר מעשן סיגריה אלקטרונית
סיגריה אלקטרונית. על כל אדם שמת כתוצאה מנזקי העישון יש עוד לפחות 30 אנשים שחיים עם מחלות חמורות הקשורות בעישוןצילום: VALENTYN OGIRENKO/רויטרס

מנתוני הארגון הלאומי למניעת מחלות בארצות הברית (CDC) עולה שעישון הורג כשבעה מיליון בני אדם בשנה – יותר מ-HIV, מלריה ושחפת גם יחד. על כל אדם שמת כתוצאה מנזקי העישון יש עוד לפחות 30 אנשים שחיים עם מחלות חמורות הקשורות בעישון. למרות נתונים אלה, רוב המעשנים מוצאים שקשה מאוד להפסיק לעשן: רק 20% מאלה שהפסיקו לעשן ליום אחד מצליחים להחזיק חצי שנה ויותר.

עזרים כמו תחליפי ניקוטין וסיגריות אלקטרוניות בשילוב עם טיפול התנהגותי מסייעים להעלות את שיעורי ההצלחה, ומחקר שהתפרסם בחודש שעבר בכתב העת New England Journal of Medicine השווה את שיעורי ההצלחה בהפסקת עישון בין מעשנים שנעזרו בתחליפי ניקוטין לבין מעשנים שנעזרו בסיגריות אלקטרוניות (שעדיין אינן מאושרות לשימוש באינדיקציה זו על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי – ה FDA).

המחקר נערך בסיוע המכון הלאומי למחקרי בריאות (NIHR) ויחידת הניסויים והמחקר הבריטית למניעת סרטן (Cancer Research UK Prevention Trials Unit) ללא מעורבות של אף גורם מסחרי. במחקר השתתפו 886 מעשנים שהיו מעוניינים להפסיק לעשן ופנו למרפאות ציבוריות ייעודיות לגמילה באנגליה.

המשתתפים חולקו רנדומלית לשתי קבוצות: 447 מהם הוגרלו לקבוצת תחליפי הניקוטין וקיבלו חינם אספקת תחליפי ניקוטין לפי בחירתם למשך שלושה חודשים. הומלץ להם לשלב תחליפי ניקוטין מסוגים שונים, למשל מדבקת ניקוטין עם תכשיר קצר טווח כמו גומי לעיסה או ספריי ניקוטין.

439 משתתפים הוגרלו לקבוצת הסיגריה האלקטרונית וקיבלו ערכה המכילה את הסיגריה האלקטרונית ובקבוקון נוזל של 30 מ"ל שבו ריכוז של 18 מ"ג ניקוטין למ"ל. בהמשך התבקשו לרכוש את נוזל המילוי לפי הצורך, עם המלצה להתנסות בנוזלי מילוי מסוגים שונים. בשתי הקבוצות קיבלו המשתתפים טיפול התנהגותי תומך בפגישות שבועיות אישיות. כדי לוודא שאינם מעשנים, נוטרו אצלם במהלך הפגישות רמות פחמן חד חמצני בנשיפה במשך ארבעה שבועות לפחות מתאריך הפסקת העישון.

עישון ברחוב. בשתי הקבוצות היו תופעות לוואי: בקבוצת תחליפי הניקוטין היו יותר דיווחים על בחילה, ובקבוצת הסיגריה האלקטרונית נצפה יותר גירוי בחלל הפה ובגרוןצילום: Darren McCollester / Newsmakers

78.8% מהמשתתפים השלימו מעקב של כשנה כמתוכנן. שיעור הפסקת העישון בקבוצת הסיגריה האלקטרונית היה 18%, לעומת 9.9% בקבוצת תחליפי הניקוטין, הבדל משמעותי סטטיסטית. בקרב הנגמלים, לאחר שנה המשיכו להשתמש בסיגריה האלקטרונית 80% מאלה שנעזרו בה לגמילה, לעומת 9% מקבוצת תחליפי הניקוטין שהמשיכו להשתמש בתחליפים.זהו נתון משמעותי ביותר שלא הודגש על ידי עורכי המחקר, שמלמד על כך שרוב ה"נגמלים" בקבוצת הסיגריה האלקטרונית המירו התמכרות אחת באחרת.

משתתפי שתי הקבוצות העריכו שהמוצרים החלופיים מספקים פחות מסיגריות רגילות. המשתתפים בקבוצת הסיגריה האלקטרונית מצאו אותה מספקת יותר וחוו פחות דחף לעשן בהשוואה למשתתפי קבוצת תחליפי הניקוטין. גם מבחינת תופעות הלוואי היה הבדל בין שתי הקבוצות: בקבוצת תחליפי הניקוטין נצפתה בחילה בשכיחות גבוהה יותר (37.9% בהשוואה ל-31.3%), אולם גירוי בחלל הפה ובגרון נצפה יותר בקבוצת הסיגריה האלקטרונית (65.3% בהשוואה ל-51.2%).

למרות התוצאות המעניינות, למחקר זה כמה מגבלות. ראשית, משתתפי המחקר חשופים לתכשיר שניתן להם, לפיכך לציפיות מסוימות יכולה להיות השפעה שאינה קשורה בתכשיר עצמו – הסיגריה האלקטרונית נחשבת למוצר חדשני ומתקדם, בעוד שתחליפי הניקוטין נמצאים בשוק שנים רבות ונחשבים למיושנים. אפשר שהבדל זה גורם הטיה מסוימת לטובת המשתמשים בסיגריה האלקטרונית, אך ספק אם להטיה מסוג זה השפעה לתקופה ממושכת של כשנה.

בסוף שנת המחקר התברר שכ-20% מהמשתתפים לא השלימו את המעקב כנדרש. נתונים אלה עולים בקנה אחד עם שיעורי מעקב ממחקרים אחרים - ממדי נשירה בשיעור זה אופייניים למחקרים בהם המשתתפים צריכים להתמודד עם כישלונם בפגישות אישיות, ואלה שלא הצליחו מעדיפים להימנע ממפגשי המעקב. בדיקת הפחמן החד חמצני בנשיפה שנעשתה לניטור הפסקת העישון היא בדיקה מוגבלת, שכן היא מגלה עישון בטווח של כ-24 שעות בלבד. נוסף על כך, כמה ממשתתפי קבוצת תחליפי הניקוטין הודו שהשתמשו בסיגריה אלקטרונית במהלך הניסוי, אלא שנתון זה רק מחזק את תוצאות המחקר שהן יתרון בשימוש בסיגריות אלקטרוניות עם ניקוטין על פני תחליפי ניקוטין כאמצעי עזר למעוניינים בהפסקת עישון.

תוצאות המחקר מראות שעבור אנשים שרוצים להפסיק לעשן, סיגריות אלקטרוניות עם ניקוטין יעילות יותר מאשר תחליפי ניקוטין אחרים. החוקרים מדגישים שאי אפשר להסיק ממחקר זה דבר על עישון סיגריות אלקטרוניות למטרות אחרות מלבד הפסקת עישון, כלומר ממצאי המחקר אינם מלמדים שעישון סיגריות אלקטרוניות עדיף או מומלץ, אלא רק לטובת הפסקת עישון באנשים שמעשנים סיגריות רגילות. יודגש שרוב ה"נגמלים" בקבוצת הסיגריות האלקטרוניות המשיכו להשתמש בה בתום שנת ההשתתפות במחקר, לכן הם לא נגמלו מההרגל הרע אלא רק החליפו אותו בהרגל מזיק אחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ