פייזר: החיסון יעיל ב-91% בקרב אנשים שחוסנו לפני שישה חודשים לפחות

החברה הודיעה כי במחקר השתתפו 12 אלף בני אדם. אחוזי היעילות ירדו מ-95% בצל התפשטות גרסאות נוספות של הנגיף. מחקר קטן יחסית הצביע על כך שהחיסון יעיל ב-100% במניעת המחלה גם בקרב חולים באזורים שבהם נפוץ הווריאנט הדרום אפריקאי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיסון פייזר
לוגו רויטרס
רויטרס

החברות פייזר וביונטק הודיעו היום (חמישי) כי החיסון שלהן לקורונה יעיל ב-91% במניעת המחלה. זאת בהתבסס על מידע ממחקר עדכני, הכולל אנשים שחוסנו לפני שישה חודשים לפחות.

בנוסף, הממצאים הצביעו על יעילות של 100% במניעת המחלה בקרב משתתפים במחקר קטן יחסית בדרום אפריקה, שם התפשטה גרסה B1351 של הנגיף, המוכרת כווריאנט הדרום אפריקאי. מספר המשתתפים בזרוע הדרום אפריקאית של המחקר עמד על 800.

אחות בדרום אפריקה מודדת חום לפני קבלת חיסון נגד קורונהצילום: MLUNGIS MBELE / AFP

היעילות הכללית של החיסון כפי שפורסמה כעת - 91.3% - נמוכה יותר מהנתון שפורסם בהתבסס על ניסוי בהשתתפות 44 אלף בני אדם בחודש נובמבר, אז דווח על יעילות של 95%. מאז שנערך אותו ניסוי הופיעו גרסאות חדשות של הנגיף שנפוצו ברחבי העולם.

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא אמר כי התוצאות המעודכנות, הכוללות נתונים של 12 אלף בני אדם שעברו את תהליך החיסון המלא לפני לפחות שישה חודשים, מאפשרות לחברה להגיש בקשה לאישור רגולטורי מלא בארה"ב. בשלב זה, לחיסון יש אישור חירום שהתקבל ממינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA).

הממצאים "מספקים את התוצאות הקליניות הראשונות שמראות כי החיסון מגן ביעילות מפני הגרסאות החדשות של החיסון. זהו נתון חיוני בדרך להגעה לחסינות עדר ולסיום המגפה בקרב אוכלוסיית העולם", אמר מנכ"ל ביונטק, אוגור שאהין. 

מומחים הביעו חשש כי גרסאות חדשות של הנגיף שהופיעו בדרום אפריקה ובברזיל יפגינו עמידות לחיסונים ולטיפולים. אך כעת נראה כי החיסון יעיל ב-95.3% במניעת הופעת תסמינים קשים של המחלה, כפי שהוגדרו על ידי ה-FDA. כמו כן, החברות מסרו כי גם לאחר שישה חודשים ממתן החיסון, בניסוי לא התגלו תופעות לוואי חמורות שצריכות לעורר חשש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ