האם החיסון נגד שפעת משפיע בכלל?

דו"ח אמריקאי מקיף מצביע על העדר ראיות ליעילות החיסון לשפעת עונתית במבוגרים מגיל 65 ועל יעילות מוגבלת בגילאים נמוכים יותר

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

לפחות 1.2 מיליון ישראלים, כ-15% מהאוכלוסייה, כבר התחסנו השנה נגד השפעת העונתית, ובקופות החולים מתאמצים בשבועות האחרונים לחסל את מלאי החיסונים שנותרו. עם זאת בקופת חולים מכבי נוצר מחסור בחיסונים עוד בתחילת דצמבר.
אך לצד העדנה שלה זוכים החיסונים, דו"ח שפרסמו באוקטובר חוקרים מהמרכז לחקר ומדיניות של מחלות זיהומיות באוניברסיטת מינסוטה (CIDRAP) קובע על סמך בחינה של לא פחות מ-12,000 עבודות מחקר ומסמכים שנאספו על המחלה עוד משנת 1936, כי יעילותו של החיסון לשפעת מוגבלת ביותר במניעת המחלה בקרב כל מתחסן.

באשר ליעילותו של החיסון בזריקה, המכיל נגיפי שפעת מומתים, קובעים החוקרים כי היא בינונית בלבד ועומדת על 59% בקרב מבוגרים מגיל 18 עד 64, וכי אין ראיות עקביות ליעילותו בקרב מבוגרים מגיל 65 ובילדים מגיל שנתיים עד 17. כמו כן, הדו"ח קובע כי יעילותו של החיסון למניעת שפעת הניתן בתרסיס לאף, המכיל נגיפים מוחלשים, עומדת על 83% בילדים מגיל חצי שנה עד 7, אולם הראיות ליעילותו מגיל 60 אינן עקביות. בנוסף, קיים חוסר בעדויות על יעילותו בגילי 8 עד 59. בדו"ח נקבע כי המהלך שקודם בשלושת העשורים האחרונים להרחבת אוכלוסיית היעד לחיסונים, המומלצים כיום לאוכלוסייה כולה הן בארה"ב והן בישראל, בוצע על סמך שיפוט אישי ולא נתמך בראיות בעלות תוקף מדעי.

חיסון לשפעת במרפאת קופת חולים כללית בתל אביב. יעילות של 59% באוכלוסייה הבוגרת

בדו"ח, שעליו חתומים חוקרים מכמה אוניברסיטאות בארה"ב, לרבות ג'ונס הופקינס והארוורד, נקבע כי בשל התפישה המוטעית כי החיסונים הנוכחיים לשפעת עונתית יעילים במניעת המחלה, לא מקודם המחקר לפיתוח חיסונים לשפעת מהדור החדש.

בשנים האחרונות החלו כמה קבוצות מחקר לפתח חיסונים אוניברסליים שיוכלו לתת מענה לכלל נגיפי השפעת, במקום החיסונים הנוכחיים הנותנים מענה לשלושה זנים בלבד של הנגיף. לדברי החוקרים בדו"ח הנוכחי, קיימת כברת דרך ארוכה עד שיפותח הדור החדש של חיסוני השפעת. החודש צפויה חברת ביונדווקס הישראלית להציג בכנס של ארגון הבריאות העולמי חיסון אוניברסלי לשפעת שמפתחים מדענים מהארץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ