האם נגיפי פוליו מהונדסים ישמשו לטיפול בסרטן מוח?

חוקרים אמריקאים השתמשו בנגיפי פוליו מסוכנים בשביל לגרום לגוף לתקוף גידול מוח מסוג גליובלסטומה

תומר תלמי
תומר תלמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החדרת נגיף פוליו לגידול במוח
החדרת נגיף הפוליו לגידול במוח. החולים שהשתתפו במחקר שרדו זמן ארוך יותר מאשר אלה שלא קיבלו את הטיפולצילום: Shawn Rocco/אי־פי
תומר תלמי
תומר תלמי

גליובלסטומה הוא סוג סרטן המוח השכיח ביותר, ואחת המילים המפחידות ביותר בעולם הרפואה. הסרטן הזה יכול להופיע בכל גיל אך נפוץ יותר בקשישים, הוא קטלני ביותר וגורם לפגיעה ישירה באיכות חיים וביכולת הקוגניטיבית כבר בשלב מוקדם של המחלה. למרות מחקרים עתירי תקציב, ניסיונות בטיפולים חדשניים ושיטות ניתוח חדשניות, תוחלת החיים של חולים בגליובלסטומה נותרה כמעט ללא שינוי בעשורים האחרונים והיא עומדת לרוב על פחות מ-20 חודשים.

בשל ההצלחה המועטה של טיפולים אונקולוגיים שגרתיים כגון טיפול כירורגי, קרינתי וכימותרפי בשנים האחרונות נעשו מחקרים רבים בתחום הטיפול הביולוגי והגנטי. מחקר חדש של חוקרים מאוניברסיטת דיוק שבארצות הברית, שממצאיו פורסמו באחרונה בכתב העת New England Journal of Medicine, בחן טיפול ייחודי בנגיף פוליו מהונדס. המחקר נערך בקרב חולים עם הישנות של גליובלסטומה בדרגה 4, קבוצת החולים הקשה ביותר שתוחלת החיים שלהם עומדת על חודשים ספורים בלבד.

על מנת להבין את ההיגיון הביולוגי שמאחורי מחקר זה, יש להכיר את תכונותיו של נגיף הפוליו. בדומה למרבית הנגיפים גורמי המחלה באדם, גם לפוליו יש העדפה לתאים של רקמה מסוימת, ובמקרה שלו זוהי מערכת העצבים המרכזית. הנגיף הקטלני גרם לתמותה, לנכות ולשיתוק מראשיתה של ההיסטוריה האנושית ויש המאמינים שקיים תיעוד של נזקיו אף באמנות של מצרים העתיקה. בתחילת המאה ה-20, הנגיף התפרץ בארצות הברית ובאירופה וגרם נכות קשה לעשרות אלפי בני אדם עד לפיתוחו של חיסון בטיפות (Oral Polio Vaccine) שגרם להכחדה כמעט מלאה של המחלה במדינות מפותחות.

החוקרים ניצלו את הזיקה של נגיפי הפוליו לתאים במערכת העצבים המרכזית על מנת למקד את הטיפול בתאי הסרטן שנושאים את קולטן הנגיף, שהוא הדרך שבאמצעותה הנגיף חודר אל תאי העצב, בשיעור גבוה יותר מתאי מוח תקינים. הנגיף המהונדס גנטית, שנשללה ממנו היכולת לגרום למחלה עצמה, הוזלף אל תוך הגידולים במוחם של 61 חולים. החוקרים האמינו שהנגיף המהונדס יגרום זיהום חמור אך לא קטלני של אזור ההזלפה, והנגיפים יהסו את התאים הסרטניים בדיוק כפי שהם עושים לתאים בריאים. עוד חשבו החוקרים שנוכחותו של הנגיף באזורים אלה תמשוך לאזור תאי חיסון שיפעילו את המנגנון הדלקתי ויילחמו בגידול ובזיהום הנגיפי יחדיו.

גידול מוחי מסוג גליובלסטומה. נגיפי הפוליו גרמו להצטמקות הגידולצילום: The New England Journal of Medicine ©2018

תוצאות המחקר הראו שקיים שיפור בשרידותם של החולים שטופלו בהשוואה לקבוצת ביקורת: לאחר שנתיים של מעקב, 21% מהחולים בקבוצת הטיפול שרדו לעומת שיעור של 14% בקבוצת ביקורת. לאחר שלוש שנים, אותם 21% נשארו בחיים לעומת 4% בלבד בקבוצת הביקורת. החוקרים גם עקבו אחר נסיגת הגידול באמצעות בדיקות MRI וצפו בקיומו של תהליך דלקתי באזור ההזלפה יחד עם נסיגה חלקית של הגידול במרבית החולים בקבוצת הטיפול. נתונים אלה ממחישים את חומרת המחלה אך משאירים מקום גם לתקווה שטיפול מסוג זה יאריך את חייהם של החולים. יש לציין שחלק נכבד מאוכלוסיית המחקר לקה בתופעות לוואי קלות עד מסוכנות של הטיפול, אך דבר כזה צפוי במחקר מסוג זה (Phase 2) שבדק בין היתר מינונים שונים של הטיפול לראשונה בבני אדם.

מחקר זה מדגים שוב את הפוטנציאל האדיר שבשימוש בנגיפים קטלניים מהונדסים לצורכי טיפול. לטיפול שכזה קיים היגיון ביולוגי הפועל בכמה צירים ומנצל מנגנונים טבעיים של הנגיף לצורך טיפול ממוקד. יכולתם של נגיפים להעביר מידע גנטי לתא האנושי, למשוך תאים של מערכת החיסון באופן ממוקד ולגרום להרס ישיר של תאים סרטניים היא בסיס ראוי להמשך מחקר וניסויים בתחום. ואכן, החוקרים הכריזו שימשיכו לניסוי נוסף שבו טיפול זה ישולב עם טיפולים ביולוגיים ושגרתיים. יש לקוות שמחקר זה ומחקרים אחרים בתחום יובילו לעידן חדש בטיפול אונקולוגי, ייצרו הבנה נרחבת יותר של התהליכים הסרטניים לצורך צמצום היקף הגידולים הסרטניים ויאפשרו טיפול ממוקד.

תומר תלמי הוא סטאז'ר לרפואה במרכז הרפואי זיו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ