ארבעה יומנים בלתי נשכחים

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

היומנים של אנאיס נין

אנאיס נין, סופרת ממוצא צרפתי־קובני שהפכה לאייקון, תיזכר בזכות היומנים שכתבה. היא התחילה לכתוב בגיל 11 והמשיכה עד למותה בגיל 74, ב-1977. את התוכן הסוער הסכימה לפרסם רק אחרי מותה. אלה היו יומני אמת, המתארים אנשי ספרות ואמנות כהנרי מילר, גור וידאל, אנטונין ארטו ולורנס דארל, שחלקו עמה ידידות ולפעמים גם את המיטה. היא כותבת בגילוי לב על בגידות, פנטזיות ומימושן, גילוי עריות, הפלות ושקרים.

היומנים של סילביה פלאת

מיוסרת מהיחסים עם בעלה המשורר טד יוז, התאבדה המשוררת האמריקאית הגדולה, היפה והטרגית סילביה פלאת ב-1963. היא הפכה לאייקון נשי המייצג כל מה שהפוך מאנאיס נין. גם פלאת כתבה יומן מגיל 11 ועד מותה. אך בעוד הדם הצרפתי־קובני של נין הכתיב טנגו גם בטרגדיות של חייה, פלאת לא יכלה לרקוד. היא כתבה על יתמות, על ניסיונות התאבדות ועל אהבתה הסוערת ליוז.

עזריאל קרליבך: הודו יומן דרכים

מטיילים ישראלים צעירים שנוסעים למזרח לוקחים אתם עד היום את יומן המופת הזה וטוענים שהוא הטוב במדריכי המסע להודו. קרליבך היה העורך הראשון של ידיעות אחרונות ומייסד מעריב. ב-1954 יצא למסע בהודו ואת קורותיו בתת־היבשת תיעד ביומן הזה, שהפך
לרב־מכר עם צאתו לאור.

פול גוגן: נואה נואה – מסע לטהיטי

זהו יומן המסע של הצייר פול גוגן, שעזב ב-1891 את הציוויליזציה האירופית ויצא לטהיטי, האי שהילך עליו קסם. גוגן היה סוכן בורסה אמיד, נשוי ואב לילדים עד שהתחיל לצייר. אז נטש את הרגליו הישנים ואת משפחתו למען האמנות. בטהיטי, שהיתה בעיניו גן עדן עלי אדמות, צייר כמה מציוריו הידועים. ביומניו הוא מצליח לצייר היטב רשמים של אמן ושל אדם המבקש להשיל מעליו את החליפה האירופית וללכת יחף בחול.

תגובות