רמת גן שלהם

תחקיר "הארץ" מגלה: בעיריית רמת גן מועסקים כיום לא פחות מ-24 קרובי משפחה של הסמנכ"ל עזרא נחום, האיש החזק בעירייה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור

כשעזרא נחום, סמנכ"ל עיריית רמת גן, יוצא לסיבוב באגפים השונים של העירייה ובשלוחותיה הוא יכול לפגוש שם את אחותו, אחיו, בני דודיו, את אחיה של גיסתו ואת גיסיה של דודתו. ככה זה כשרבים מקרובי המשפחה שלך עובדים בעירייה ובחברות העירוניות שלה. תחקיר "הארץ" מגלה כי עיריית רמת גן משלמת את משכורתם של לפחות 24 קרובי משפחה של סמנכ"ל העירייה. רוב בני המשפחה גרים בשכנות זה לזה ברמת גן וכמה מהם אף ממלאים תפקידים בכירים.

נחום, המשמש בתפקידו יותר מ-15 שנה, נחשב לאיש החזק בעירייה וליד ימינו של ראש העיר, צבי בר. הוא משמש סמנכ"ל יחיד בעירייה. עובדי עירייה סיפרו ל"הארץ" כי יש לו השפעה רבה על העסקת עובדים בעירייה ובשלוחותיה. "דרך אנשים כאלה ואחרים הוא דוחף את האנשים האלה. יש לו זרועות ארוכות, בכל אגף יש לו אנשים", מעיד אחד העובדים. "הוא מכניס אותם (לעבודה, א"ל). הוא הכל יכול. בשנים האחרונות עזרא נחום מנהל את כל העיר. אם הוא מחליט להציב אותם בתברואה, בחינוך, בהנדסה - איפה שהוא רק רוצה - הוא מכניס לשם אנשים. אין מעליו", אמר עובד בעירייה. לדבריו, שיחת טלפון אחת של סמנכ"ל העירייה לראש אגף מספיקה כדי לשלב קרוב משפחה בעבודה.

אדם אחר, המעורה בפעילות העירייה שנים רבות, אומר כי לרמת גן יש למעשה שני ראשי עיר - צבי בר ועזרא נחום. "הוא אומר לכולם: 'אני מביא את הניצחון לראש העיר'. הוא לא נבחר ציבור, אבל הוא מעורב בכל: קואליציה, ג'ובים, מכרזים. אם אתה רוצה בעיר משהו זה רק הוא. הוא מרים טלפון, לא מתווכחים אתו".

(מימין)צבי בר ועזרא נחוםצילום: אילן אסייג

גורם בעירייה, המזוהה כאופוזיציה לראש העיר, מעיד כי "כל דבר שמתבצע מבחינת כוח אדם, מכרזים ושיפוצים זה מה שהוא אומר. כולם יודעים: אם צריך להכניס מישהו לעבודה זה עזרא. אחרים יכולים להגיד מה שהוא רוצים, בסוף בא עזרא ואומר כך וכך. ברור מי מנהל את העירייה".

24 מקרוביו של נחום מועסקים בתפקידים שונים ומגוונים בעיריית רמת גן, חלקם בדרג בכיר (ראו איור). בעלה של בת דודתו של נחום, יוסי זמר טוב, הוא מנהל הפארק הלאומי ברמת גן, חברת-בת של העירייה; בנו של בן דודו, רמי נחום, הוא סגן מנהל מחלקת החניה; חתנה של בת דודתו, אורן צאמל, הוא מנהל מדור במחלקת הבינוי והאחזקה העירונית. אחיו של הסמנכ"ל, שאול נחום, הוא מפקח עבודה בפארק הלאומי, ואחותו, אילנה שבתאי, עובדת כסייעת במפעלי בית עמנואל, חברת-בת של העירייה המפעילה מוסדות חינוך בעיר. קרובי משפחה נוספים, בהם בני דודיו ובני זוגם, ילדיהם, אחיהם של גיסתו ואחרים אפשר למצוא בין השאר באגף התברואה, במפעלי בית עמנואל, בגנים העירוניים, בשירות הווטרינרי ובספרייה העירונית.

החוק אינו רואה בעין יפה העסקת קרובי משפחה ברשויות המקומיות, ומטיל על כך מגבלות מיוחדות. סעיף 174א(ב) לפקודת העיריות קובע כי "אדם, שקרוב משפחתו ממונה על יחידה מיחידות העירייה, לא יתקבל לעבודה באותה יחידה ולא יתמנה למשרה בה". סעיף 174א (ג) קובע כי "אדם, שקרוב משפחתו עובד ביחידה מיחידות העירייה, לא יתמנה לתפקיד הממונה על אותה יחידה, אלא אם כן המינוי אינו יוצר ביניהם יחסי כפיפות". נוהלי משרד הפנים קובעים כי גם כאשר אין כפיפות בין קרובי משפחה, חובה על הרשות לפנות לוועדת השירות של משרד הפנים כדי לקבל אישור להעסיקם. במשרד הפנים אומרים כי לא התקבלה פנייה מסוג זה מעיריית רמת גן.

תמיד עם ראש העיר

עזרא נחום, בן 51, היה פעיל בליכוד בסוף שנות ה-80. לקראת הבחירות המוניציפאליות בשנת 1989 הוא חבר לצבי בר, שהתמודד לראשונה על ראשות העיר רמת גן. לאחר הבחירות החל לשמש עוזרו של מנכ"ל העירייה דאז, גבי פארן (לימים ראש העיר רמת השרון), וכעבור כמה שנים מונה לסמנכ"ל העירייה.

"כשהתמניתי לא הכרתי אותו", מספר פארן. "מהתקופה שעבדנו ביחד אני יכול להגיד עליו רק מלים טובות. הוא היה בן אדם קשוב, שעובד, שנכנס לדברים כדי לעבוד וכדי לעשות. בתקופה שאני הייתי מנכ"ל ושהוא היה עוזר מנכ"ל הוא לא עסק בעבודה פוליטית. מה היה אחרי? אני באמת לא יודע".

ככל שחלף הזמן צבר נחום כוח והפך לאחד האנשים הקרובים ביותר לראש העיר. תומכיו ומתנגדיו מתארים אותו כאיש נעים הליכות. משרדו צמוד למשרדו של מנכ"ל העירייה, דוד בנימין, בבניין עיריית רמת גן ברחוב ביאליק. עובדים בעירייה מעידים כי רוב פעילותו נעשית מאחורי הקלעים, הרחק מעין הציבור.

ד"ר אבי ליליאן, חבר מועצת העיר מטעם סיעת האופוזיציה "רמת גן הירוקה", מעיד כי השפעתו של עזרא נחום רבה והוא מעורב גם בקבלת החלטות פוליטיות. "בכל הפגישות שהיו לי עם צבי בר תמיד היה עזרא נחום. נדמה לי שמעולם לא הייתי בפגישה אתו לבד". לדבריו, התוודע לעוצמתו של עזרא נחום לראשונה בתקופת הבחירות לרשויות המקומיות. "שאלתי אנשים מי נגד מי. כל מי שהבין משהו בעיר אמר לי עזרא הוא זה שמחליט, שמביא. הוא זה שעל פיו יישק דבר".

ליליאן מספר כי לאחר הבחירות המוניציפאליות התנהלו המגעים הקואליציוניים מול עזרא נחום. "אחרי הבחירות היו ישיבות רבות גם במשרדים וגם בעירייה שמי שיזם אותן היה עזרא נחום. אחרי שדברים הבשילו נפגשנו (חברי הסיעה, א"ל) גם עם צבי בר. עזרא כתב את ההסכמים. באותה עת עדיין לא הייתי מעורה בפוליטיקה. לא חשבתי שיש בזה משהו פסול. היום אני יודע שבתור עובד עירייה הוא לא יכול לעסוק בזה. אז, זה לא נראה לי מוזר. חשבתי שהוא יד ימינו".

פוקד מצטיין

עזרא נחום הוא אחד מפעילי השטח המובילים של קדימה, ומשמש מנהל מרחב דן בפורום השטח של המפלגה. באתר האינטרנט של פורום השטח, מופיעים שמו ותפקידו בעיריית רמת גן ולצדם מספר הטלפון הנייד שלו, ששייך לעירייה. בשנים האחרונות ארגן כנסים ופקד מאות אנשים למפלגה. באתרים של פעילי קדימה אפשר למצוא אזכורים שונים לפעילותו ובעיקר להיותו פוקד מצטיין.

כך למשל, באתר האינטרנט של מטה חדרה של קדימה מופיעה ידיעה מינואר בשנה שעברה על כנס של פעילי השטח שארגן עזרא נחום בכפר המכביה. באתר נכתב כי בכנס זה השתתפה גם יו"ר קדימה, ציפי לבני. אתר "יאללה קדימה" פרסם לפני שבועיים עדכון על המפקד למפלגה בחודש שעבר. באתר מופיע פירוט של מספר טופסי ההתפקדות שהביאו הפעילים הבולטים ומצוין כי עזרא נחום הביא מעט פחות מ-800 טפסים. במערכת הבחירות האחרונה בקדימה, לפני כשנתיים, פעל נחום נמרצות לבחירתו של שאול מופז.

ראובן מוסט, יו"ר מטה חדרה בפורום השטח של קדימה, מעיד כי עזרא נחום הוא אחד הפעילים המרכזיים במפלגה. "אני מכיר את האדם כאדם הגון, איש יוצא מן הכלל, נעים הליכות, אדם טוב. הוא איש ותיק בקדימה. אדם מאוד חיובי, שיש הרבה מה ללמוד ממנו".

בעת האחרונה החלו לבעבע מתחת לפני השטח ברמת גן מאבקי ירושה על כיסא ראש העיר. יריביו של צבי בר, כמו גם תומכיו, מעריכים כי הפרקליטות תגיש נגדו בקרוב כתב אישום בעקבות המלצת המשטרה להעמידו לדין על קבלת שוחד מיזמי נדל"ן. הגשת כתב אישום צפויה להביא לסיום כהונתו. עובדי עירייה מספרים כי בשבועות האחרונים פועל עזרא נחום לקדם את מועמדותו לראשות העיר של שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, שהיה בעבר ממלא מקומו של בר. חברי מועצה מעידים כי נחום פנה אליהם כדי לנסות לשכנעם לתמוך במועמדותו של ברוש.

הנחיות היועץ המשפטי לממשלה שפורסמו בפברואר 2003 קובעות מגבלות לפעילות מפלגתית של עובדי רשויות מקומיות. "הלכה פסוקה היא כי על עובד ציבור, ובכלל זאת על עובד הרשות המקומית, לשמור בעיני הציבור על תדמית ניטרלית, שאינה משועבדת להשקפה פוליטית מוגדרת", נכתב בהנחיות. לפיכך, "נקבע איסור פלילי קונקרטי על עובד רשות מקומית, שהוא בעל סמכות מנהלית או תפקיד שכרוך בו מגע עם קהל, לקחת חלק בתעמולת בחירות".

יחס משפחתי

עובדים בעיריית רמת גן מספרים כי עזרא נחום עושה מאמצים רבים לסייע לבני משפחתו בעירייה. בימים האחרונים הושעה מתפקידו בעירייה קרוב משפחה של הסמנכ"ל נחום, החשוד שהטריד מינית עובדת. העובדת מעידה כי האיש נגע בה בניגוד לרצונה בהזדמנויות שונות, שלח לטלפון הנייד שלה תמונה של איבר מינו והכריח אותה לצפות בתמונות עירום. העובד דחה את הטענות והסביר כי שלח אליה את התמונה בטעות בעת שהתכוון להעביר אותה לחבר. אתמול נקרא לשימוע אצל מנכ"ל העירייה, דוד בנימין, ובעקבותיו הוסכם כי יצא לחופשה של שבוע, עד להחלטה אם להגיש נגדו קובלנה. אחר כך הוא צפוי לשוב לעבודתו.

הפרשה הזאת מצטרפת לסיפורים נוספים המעלים סימני שאלה לגבי התנהלות העירייה כלפי קרובי משפחתו של הסמנכ"ל. אמנון נחום, בן דודו של סמנכ"ל העירייה, ממשיך לעבוד באגף התברואה של עיריית רמת גן על אף הרשעתו לפני שנתיים בקבלת דבר במרמה, בעבירה שביצע במסגרת תפקידו. לנחום 11 הרשעות קודמות, על עבירות אלימות, רכוש וסמים.

בידי "הארץ" מסמכים המעידים כי לפאוזיה נחום, דודתו של סמנכ"ל העירייה ואמו של אמנון, חוב של 355 אלף שקלים לעיריית רמת גן. מקורו של רוב החוב באי תשלום מתמשך של חשבונות מים וארנונה. גורמים בעירייה מעידים כי על אף שמדובר בחוב חריג, העירייה לא עשתה מאמץ לגבות את הכסף.

אביו של סמנכ"ל העירייה, אברהם נחום, עבד תקופה ארוכה בעירייה, בתפקידים זוטרים. הוא יצא לגמלאות רק לפני שש שנים, בגיל 77. באופן חריג אישרה העירייה את המשך העסקתו גם מעבר לגיל הפנסיה. עובדים טוענים כי לא היתה כל הצדקה להחלטת העירייה לדחות את פרישתו לגמלאות והדבר נעשה רק בשל היותו אביו של סמנכ"ל העירייה.

העירייה: יש קריטריונים קבועים

עזרא נחום לא נענה לבקשות חוזרות ונשנות של "הארץ" להגיב בעצמו ולא באמצעות דוברות העירייה לטענות המועלות בכתבה.

עיריית רמת גן מסרה בתגובה כי "מרבית העובדים שצוינו אינם קרובי משפחתו של סמנכ"ל העירייה, ואין לו כל מעורבות בקליטתם של עובדי העירייה ככלל. עובדי העירייה אשר נקלטים למערכת מתקבלים על פי קריטריונים קבועים ונבחנים לגופו של עניין גרידא. אביו של סמנכ"ל העירייה התקבל לעבודה שנים רבות טרם כניסתו של הסמנכ"ל לעירייה, ובמארס 2005 יצא לפנסיה ולאחר מכן המשיך לעבוד בעירייה עד לפני כשנה בהתנדבות. לעניין דודתו של סמנכ"ל העירייה: החל משנת 1994 החייבת, שהינה קשישה המקבלת השלמת הכנסה, מתגוררת בדירה ומשלמת חשבונות מים כסדרם, ופטורה מארנונה ע"פ חוק. החוב הינו טרום 1994 והוא רשום ע"ש בעלי הדירה שנפטרו. העירייה תגבה את החוב בעת מימוש הנכס".

למרות בקשת "הארץ", העירייה לא העבירה את תגובתם של ראש העיר רמת גן, צבי בר, ושל מבקר העירייה, עו"ד מאיר אמיר. העירייה גם לא מסרה פרטים על נסיבות העסקתם של קרובי משפחתו של עזרא נחום. כמו כן, לא התייחסה העירייה לשאלות על המשך העסקתו של אמנון נחום, שהורשע בפלילים.

עו"ד אברהם נונו, המייצג את אמנון נחום: "עזרא נחום לא היה מעורב בזה (בהשארתו של אמנון בעבודה, א"ל). הדבר היה מזמן והוא שילם את עונשו. לטענת אמנון, עובדים אחרים בעירייה שעברו עבירות יותר חמורות ממנו ממשיכים לעבוד שם. הוא לא יוצא דופן".

לטיפה, אמו של עזרא נחום ואחותה של פאוזיה, אומרת כי החוב לעירייה הוא של אב המשפחה המנוח, ראובן ג'ורג'י. לטיפה אומרת כי בנה לא סייע לאביו או לבני משפחה אחרים בעירייה. "כל אחד עבד בעבודה שלו (עזרא ואביו, א.ל.). זה עבודה אחרת וזו עבודה אחרת. נתן לו משכורת חינם? לא. לא עזר אפילו לאחים שלו: לאחרים עזר, למשפחה לא. עזרא ברוך השם נקי נקי".

משרד הפנים מסר בתגובה כי "המשרד איננו שותף בוועדת המכרזים לבחירת מועמדים לעבודה ברשויות המקומיות. הטענות שמועלות בפנייתך אינן מוכרות במשרד הפנים. בהתאם לחוק לא ניתן למנות קרובי משפחה כאשר יש כפיפות בין העובדים, שהינם קרובי משפחה. לצורך אישור העסקה, גם כאשר לא קיימת כפיפות, על הרשות לפנות לוועדת השירות במשרד הפנים. לא היו פניות של עיריית רמת גן לוועדת השירות במשרד הפנים בנושא זה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ