שיגעון כדורי ההרזיה

בלי שום קושי, באינטרנט או בשיחת טלפון, אפשר לרכוש בישראל כדורי הרזיה לא מאושרים, המיוצרים בחו"ל ומוברחים לארץ דרך לבנון וירדן או בדואר אוויר מסין וארה"ב. המשווקים מציגים אותם כמוצרים טבעיים לא מזיקים; משרד הבריאות מצא שחלקם מכילים חומר כימי במינון מסוכן. התוצאה: 5 סיבוכים קשים לאחר צריכת הכדורים, בהם התקפים פסיכוטיים

דן אבן
מאיה זינשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
מאיה זינשטיין

לפני שבועיים נקטע בבת אחת מהלך חייה הרגיל של א'. הצעירה, תושבת אזור חדרה, בשנות ה-20 לחייה, החלה לסבול מהזיות ואיבדה קשר למציאות. אמה, עולה מאחת ממדינות חבר העמים העובדת במקצוע רפואי, זיהתה כי לפניה התקף פסיכוטי והסיעה את הבת במהירות לבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה. מאז היא שם, ורק לאחר שבוע הצליחו הרופאים לייצב את מצבה. א' לא לקתה מעולם בהתקף דומה, ובעברה לא היה כל רמז לבאות. אמה ניסתה לפיכך לאתר שינויים של הזמן האחרון ודיווחה לרופאים כי הבת החלה לקנות מוצר הרזיה בשם Slim Xtreme, שנמכר כטבעי ואינו מאושר לשיווק בישראל.

א' היא רק מקרה אחד של אשפוז לאחר צריכת כדורי הרזיה לא מאושרים. בחודשים האחרונים נרשמו בישראל חמישה מקרים כאלה של סיבוכים קשים לאחר השימוש בגלולות הרזיה לא מאושרות, הנמכרות כמוצרים טבעיים. לא' קדמו שתי נשים שלקו בבעיות לב, נער שלקה באי ספיקת כליות וצעירה נוספת שסבלה מהתקף פסיכוטי - רובם השתמשו ב-Slim Xtreme, מוצר הנהנה מביקוש רב בארץ ותופס מקום מרכזי בפורומים באינטרנט. במגזר הערבי בצפון הארץ נהנה מביקוש גדול מוצר אחר - Seven Slim, המוברח מלבנון ומירדן. על פי דיווח הנבדק בימים אלו במשרד הבריאות, מתו בחודשים האחרונים כמה נשים דרוזיות מצפון הארץ מהתקפי לב לאחר שימוש בכדורי הרזיה לא מאושרים מסוג זה, אך עד כה לא הצליחה בדיקת המשרד לאמת את המידע בבתי החולים.

מיקי אריאלי, ראש היחידה המיוחדת שהקים משרד הבריאות לפני שלוש שנים וחצי כדי להילחם בהברחות ובהפצה של תרופות מזויפות, מאמין כי בפועל מספר הנפגעים גבוה מהנראה לעין. "ידוע לנו כי הגלולות המסוכנות נמכרות על ידי סוכנים בארץ, ובלי לדעת בוודאות, ניתן להעריך בסבירות גבוהה שכבר גבו קורבנות", הוא טוען. "כשמדובר במטופל עם השמנת יתר שמת בעקבות התקף לב, צוותים רפואיים לא עושים לרוב את הקישור לגלולות הרזיה שנמכרות כטבעיות".

מחלקה סגורה בשער מנשה. כעת מאושפזת בה צעירה שלקתה בהתקף פסיכוטי לאחר צריכת גלולות הרזיהצילום: ירון קמינסקי

למרות זאת עד עתה אין שיתוף פעולה הדוק בין זרועות משרד הבריאות. בתי החולים אינם מדווחים באופן תדיר על תופעות חשודות, ואם הם מדווחים הם אינם עושים זאת לכתובת אחת; קופות החולים אינן מדווחות כלל. רק לאחרונה הוחלט להעלות מדרגה את הטיפול בנושא, ומשרד הבריאות מנסה להתמודד עם רשתות ההפצה של הגלולות המזויפות. ממש השבוע התקיימו בתל אביב ובלוד מבצעים משותפים עם המכס ודואר ישראל לתפיסת חבילות מוברחות הנשלחות בדואר, ולפני חודשים אחדים פשטה המשטרה על דירות של משווקי Slim Xtreme בבת ים ובחדרה. בעקבות הפשיטה האחרונה נעצרו בני זוג ששימשו מתווכים ביבוא מוצר פופולרי - וחקירתם הובילה לפלורידה.

מוצר פרימיום, עם חומר במינון מסוכן

המקרה הראשון (הידוע) של אשפוז לאחר נטילת Slim Xtreme אירע בקיץ שעבר. ב-16 ביולי הגיעה לבית החולים וולפסון אשה בשנות החמישים לחייה. היא התלוננה על עלייה בלחץ הדם, רעידות בגוף, התפרצויות בכי ודיכאון כללי, ובבדיקות נמצא שהיא סובלת מהפרעות בקצב הלב וסיבוכים בתפקודי הכבד. האשה אושפזה במחלקה פנימית ודיווחה לצוות הרפואי כי זה עשרה ימים היא לוקחת כדור הרזיה בשם Slim Xtreme. מאחר שהגלולות נמצאו ברשותה, הן הועברו בהקדם למעבדה המרכזית של משרד הבריאות בירושלים לבדיקת תכולתן - והתוצאה הצביעה על מינון יתר של חומר כימי מסוכן.

אבל לא רק הגלולות נבדקו. גם היחידה המיוחדת של משרד הבריאות בראשות אריאלי, הנקראת היחידה למאבק בפשע הפרמצבטי, נכנסה לתמונה והגישה תלונה למשטרה. האשה, ששוחררה בינתיים לביתה, נחקרה וסיפרה כי רכשה את גלולות ההרזיה מתושבת בת ים תמורת 500 שקלים. המוכרת בתורה סיפרה בחקירתה כי התוודעה לכדורים דרך אתר אינטרנט, פנתה לאתר, ומפעיליו הפנו אותה אל נציגיהם בישראל, בני הזוג חנוך ועפרה חממי. היא רכשה את הכדורים מהנציגים, השתמשה בהם, ולמראה התוצאות המשיכה לרכוש מהנציגים כדורים - הפעם כדי לשווק אותם בעצמה.

עדותה של המוכרת שיגרה את המשטרה לעיר חדרה, לפשיטה על דירתם של בני הזוג חממי. המשטרה מצאה שם כמות גדולה של כדורי Slim Xtreme ועלוני פרסום, אך בני הזוג, שנעצרו ונחקרו, סיפרו שבנם עוסק בהפצת הכדורים בארה"ב ומדי פעם, בביקורי מולדת, מביא עמו כמות קטנה.

בפועל הבן, ערן חממי, שנעצר ביולי שעבר על ידי משטרת מיאמי בחשד למסחר ברכוש גנוב ושוחרר בערבות, הוא אחד מבעליה של חברה בשם Global Wellness, המשווקת את Slim Xtreme מפלורידה באמצעות האתר - Diet66 הלקוחות פונים לאתר בכתב או בטלפון ומקבלים את המוצר בדואר. נוסף על כך יש לחברה סוכנים המשווקים את מוצריה באמצעות אתרים, בין השאר האתר Slim-x-treme.com המופעל גם הוא מפלורידה. בזה האחרון מפנים הנציגים את הלקוחות המעוניינים בכך לאנשי קשר ישראלים המוכרים את מוצריהם בארץ.

השבוע ניסה "הארץ" לרכוש גלולות מחנוך חממי, אך זה טען שבחודשים האחרונים אינו מוכר עוד את הכדורים והפנה אותנו לאינטרנט. נציג Diet66 הציע לנו בתורו לקנות את המוצר דרך האתר, תמורת 42 דולר לחפיסת כדורים ועוד 50 דולר דמי משלוח. הוא עשה זאת בעברית, וכך גם נציגת Slim-X-treme.com, שהפנתה אותנו לאחת מאנשי הקשר שלה בישראל. "אין שום צורך להתייעץ עם רופא", אמרה הנציגה לפני שמסרה את מספר הטלפון של אשת הקשר. "הם בטוחים לשימוש. בין מאות אלפי המשתמשים לא אירע מעולם מקרה חריג לאדם בריא.

המשווקת בארץ חזרה על ההבטחה. "זה באמת עובד ואנשים חוזרים לזה ולוקחים ולוקחים. אלפים קונים את המוצר. גם אני עדיין לוקחת אותו, למרות שהגעתי ליעד שהצבתי לעצמי", היא אמרה. ואישורים מרשויות הבריאות? "משרד הבריאות בארץ עדיין לא אישר, אבל בארצות הברית יש אישור", היא לא היססה.

הלקוחה קטי מתל אביב היא אחת מהאלפים האלו וגם היא שמעה נתונים דומים. "קניתי דרך האתר Diet66, ואמרו לי שהכדור עבר שתי ועדות של משרד הבריאות ושזה תהליך", היא מספרת ופותחת בשיר הלל, המייצג את סוד הצלחתו של המוצר. "אני לוקחת את הכדורים כבר חמישה חודשים ועד עכשיו ירדתי 21 קילו. בימים הראשונים הרגשתי יובש בפה אבל חוץ מזה לא היו תופעות לוואי. הכדור הזה עשה נסים בחיי. בעקבותי חצי מהמשפחה הקרובה שלי וגם בן הזוג ומשפחתו - כולם התחילו לקחת את הכדור. אנחנו ממש קבוצת תמיכה, ואני רואה את עצמי כמפיצת בשורה".

לאריאלי יש גרסה אחרת. "להערכתנו, הגלולות האלה מיוצרות בסין. בתחנה נוספת, איננו יודעים היכן, הן נארזות באריזה עם כיתוב באנגלית, בהמשך הן מוברחות לארה"ב, ומשם מגיעות לישראל", הוא מוסר את תמונת המצב שנחשפה עד כה ומדווח על עוד חשוד שזהותו כבר התגלתה - החומר הפעיל סיבוטרמין, אותו מרכיב שנמצא ב-Slim Xtreme בבדיקה שעשתה המעבדה המרכזית של המשרד.

סיבוטרמין, שלפני כעשור אישר מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) להשתמש בו כחומר פעיל בתרופות להרזיה, הלך ואיבד מיוקרתו בשנים האחרונות. לבסוף, בעקבות מחקרים שהצביעו על הגברת הסיכון למחלות לב וכלי דם בקרב משתמשיו, הוא הפך למוקצה מחמת הסיכון. הימצאותו של החומר בתרופת ההרזיה הפופולרית והמאושרת רדוקטיל (שווקה בארץ על ידי טבע) היא שגרמה להורדתה מהמדפים בארה"ב, באירופה ובישראל. באותה מידה היא שהניעה את ה-FDA לעצור תוכניות פיתוח של תרופות הרזיה, האחרונה שבהן רק השבוע.

אם סיבוטרמין נחשב מסוכן בתרופות מאושרות, שמינונו בהן נע בין 10 ל-15 מ"ג לכדור, הרי בתרופות הלא מאושרות, שהמינונים בהן לא ידועים, הוא עשוי להיות מעלית לגיהנום. רק בחודש אוקטובר דיווחו חוקרים מהונג קונג בכתב העת "Clinical Toxicology" על 16 מקרים של התקפים פסיכוטיים בתוך שש שנים, לאחר שימוש בגלולות הרזיה צמחיות שהכילו אותו. בהתחשב בנתונים האלו, האשה שאושפזה בוולפסון היתה בת מזל: בבדיקות שערך משרד הבריאות הישראלי בגלולות Slim Xtreme שנטלה נמצא מינון גבוה במיוחד של סיבוטרמין - 25 מ"ג לגלולה. בבדיקות נוספות שערך בגלולות אחרות שהגיעו לידיו ואשר תוצאותיהן התקבלו השבוע, הגיע המינון אף ל-35 מ"ג.

אלא שמי שנכנס לאחד האתרים של חממי ושותפיו רואה לפניו עולם אחר לגמרי. יצרנים עלומים? חומר שנוי במחלוקת, לעתים במינון מסוכן? לכל אלה אין זכר. במקום זאת מקדמות את פני הגולש תמונות זרעים, פירות ופרחים אקזוטיים, כולם בעלי תכונות מרפא. לצד מגוון המרכיבים מופיעים המוצרים, מהפשוט שבהם ועד מוצר הפרימיום, ומעל לכל מופיעה ההבטחה: "100% טבעי".

ההבטחה הזאת עוברת הלאה באינספור אפיקי שיווק, שמשווקי המוצר בוחרים למכור באמצעותם את מרכולתם. מאתרי מכירות גדולים ואתרי יד שנייה, דרך פייסבוק, ועד פורומים למיניהם - מציעים הסוכנים חפיסות Slim Xtreme, "מוצר טבעי, עם אישור מהרשויות בארה"ב". אפילו הפורומים הרפואיים באינטרנט לא נמלטו מידיהם: ד"ר יששכר הרמן, מנהל המרכז לשיקום נפגעי סמים במשרד הבריאות המנהל פורום רפואי כזה, מספר כי באחרונה נתקל בניסיון למכור את המוצר דרך הפורום. "נאלצתי להוציא אזהרה לגולשים מפני סכנות המוצר", הוא אומר.

לרזות ולאבד קשר עם המציאות (או עם הכליות)

איזה מבין המוצרים המשווקים כך קנתה א', מוצר פשוט או את מוצר הזהב? ומה היו המינונים בו? אריאלי, שהוזעק בחודש שעבר לשער מנשה בעקבות פנייה של אחד מן הרופאים שטיפלו בצעירה, קיבל מידי האם כמה כדורי Slim Xtreme כאלה לבדיקה ומחכה לתוצאות.

הפעם אריאלי כבר ידע יותר על השפעות הגלולות. בחצי השנה שחלפה בין האשפוז בוולפסון לזה של א' הספיקה המחלקה שבראשותו להתוודע לגלולות ההרזיה הללו ולהשפעתן בעקבות פניות מבתי חולים. בספטמבר שעבר דיווח בית החולים אסף הרופא על נער בן 16 שסבל מסיבוכים בכליות לאחר שצרך כדורי Slim Xtreme. "הנער אמנם הצליח לרדת במשקל, אך פיתח אי ספיקת כליות זמנית", מספר עכשיו פרופ' מתי ברקוביץ', יו"ר איגוד רופאי הילדים ומנהל היחידה לפרמקולוגיה קלינית באסף הרופא. "הוא הגיע לבית החולים עם כאבי ראש והשתנה מעטה ובבדיקות אובחנו אצלו לחץ דם גבוה ותפקודי כליה לקויים".

הנער שוחרר אחרי ארבעה ימים. בתוך כך סיפר אביו לרופאים על קרובי משפחה אחרים שהשתמשו בכדורים ופיתחו גם הם תסמינים מבהילים - דופק מהיר ויובש בפה, תסמינים שמשתמשים אחרים מדווחים עליהם בפורומים הייעודיים, לצד אלו המרעיפים מחמאות על יעילות המוצר ועל טבעיות מרכיביו.

באותו חודש שבו אושפז בן ה-16 באסף הרופא, אושפזה בבית החולים בילינסון סטודנטית בת 25 שהובהלה לחדר המיון במצב פסיכוטי, לאחר שנטלה מוצר הרזיה לא מאושר. גורלה של הצעירה שפר עליה מזה של א'. לאחר שלושה ימי אשפוז היא הועברה לאשפוז פסיכיאטרי בהשגחה בבית החולים גהה, וכעבור ימים ספורים שוחררה לביתה. ההתקף חלף, והיא טופלה בתרופות הרגעה בלבד.

"מההתחלה זה היה סיפור מוזר, כי לא היתה היסטוריה פסיכיאטרית במשפחת הנערה", אומר ד"ר גידי שטיין, סגן מנהל פנימית ב'. "היא אושפזה במחלקה פנימית כדי לוודא שאין סיבות אורגניות להתקף, ובבירור הרפואי עלה לפתע שהיא נטלה כדורי הרזיה שקנתה דרך האינטרנט. ידוע לנו שתרופות הרזיה מכילות חומרים העלולים לגרום בעיות נוירולוגיות ופסיכיאטריות. במקרה זה לא הצלחנו לשים יד על הכדור".

עם זאת, המקרה הפסיכיאטרי הזכיר לצוותים הרפואיים בבילינסון סיבוך רפואי נוסף מהשנה האחרונה הקשור בכדור הרזיה: אשפוז של צעירה ערבייה עם פרפור פרוזדורים, לאחר שהשתמשה בגלולות הרזיה בשם Seven Slim. "הצעירה הביאה איתה את קופסת הכדורים, עם הכיתוב ?חומר טבעי, ללא חומרים פעילים'. היא סיפרה שרכשה את הכדורים דרך אתר אינטרנט בשפה הערבית", מספר שטיין. "לאחר שחדלה מנטילת הכדורים התופעה הרפואית חלפה והיא שוחררה".

מלבנון, דרך ירדן, לעשרות הסוכנים

Seven Slim הוא המקבילה של Slim Xtreme ביישובים הערביים מבחינת הביקוש. כפי שהאחד מעסיק בכוחות עצמו פורומים של צרכני גלולות הרזיה דוברי עברית, כך Seven Slim עובר מפה לאוזן ביישובים ערביים. גם Seven Slim, מעריכים במשרד הבריאות, מיוצר בסין, אבל מסלולו שונה. הוא לא מגיע דרך ארה"ב אלא דרך לבנון וירדן - בשבועות האחרונים בלבד החרים המכס במסוף המעבר בגשר אלנבי משלוחים של אלפי כדורים מוברחים.

לאן מועברים הכדורים שצולחים את מארבי המכס? רק ביום חמישי שעבר נסגר בשפרעם בית מרקחת ותיק בשם אל ראזי בצו רופאת מחוז הצפון במשרד הבריאות, לאחר שבפשיטה נמצאו בו תוספי תזונה אסורים לשיווק, לרבות Seven Slim. במשרד הבריאות שוקלים להגיש קובלנה משמעתית נגד הבעלים; הבעלים, רוקח מכפר מנדא, טוען כי מישהו טמן לו מלכודת, וכי עמד להשמיד את הסחורה הלא חוקית.

כך או כך, ביישוב אומרים שאין כלל צורך בבתי מרקחת כדי להצטייד בגלולות ההרזיה, שעל אריזתן רשומה כיצרנית חברה בשם Amana Care. "השוק פרוץ בכל הנוגע לתרופות הרזיה או לכאלה שנועדו לחיזוק כוח הגברא. הציבור לא זקוק לבתי מרקחת העובדים ברישיון, משום שהשוק מלא בסוכנים ובסוכנות שמחלקים את הכדורים", אומר ספואן נעום, רוקח ותיק ובעלים של בית מרקחת אחר ביישוב. "חלק מהצרכנים מגיעים בעצמם לעמאן כדי לרכוש את המוצרים האלה".

ח', תושבת שפרעם בשנות העשרים לחייה המשתמשת בגלולות ההרזיה זה זמן מה, היא צרכנית מרוצה שלא נוסעת רחוק כדי לרכוש אותן. "אין שום קושי להשיג את הכדורים, העיקר שיהיה לך כסף מזומן. הכדורים האלה מיובאים מלבנון דרך ירדן. צעירות רבות, שאין להן כל נגיעה לרוקחות או למקצועות רפואיים, מוכרות אותם ומשמשות סוכנות משנה לבלדרים", היא מספרת. "מחיר קופסה נע בין 350 ל-450 שקל ויש בה 20 כדורים ל-20 יום. אני לא יכולה לפסול את האפשרות שיש בכדורים האלה סכנה. יכול להיות שבגלל הביקוש הרב התחילו זיופים. אבל אני עצמי נטלתי אותן והתוצאות היו טובות".

Seven Slim ו-Slim Xtreme הן הפופולריות ביותר אך הן לא גלולות ההרזיה היחידות הנמכרות ללא אישור. יש רבות אחרות. רק השבוע התקבל ביחידה המיוחדת של משרד הבריאות דיווח על כדורי הרזיה לא מאושרים מסוג חדש המופצים מירושלים, אך המודיעה ביטלה ברגע האחרון פגישה עם נציג היחידה.

במובן הזה ישראל אינה יוצאת דופן. כדורי ההרזיה הלא מאושרים, שרבים מהם מכילים סיבוטרמין, הם תופעה עולמית. ארה"ב, אוסטרליה, מדינות באירופה - בכולן הזהירו רשויות הבריאות מפני כדורי הרזיה המכילים את החומר הפעיל ומופצים באופן לא חוקי. במאי שעבר הזהירו הרשויות בקנדה מפני גלולת הרזיה בשם שמצלצל מוכר, "Seven Slim 7 Seshou", וכך גם בסינגפור ובהונג קונג.

גם ה-FDA שב והזהיר באחרונה מפני השימוש בכמה גלולות הרזיה לא מאושרות, שלטענתו עלולות לגרום התקפי לב ושבץ מוחי בשל מינון הסיבוטרמין שבהן - 15.4 מ"ג לכדור, מחצית מהחומר שנמצא בבדיקות בארץ. ייתכן שבקרוב יצרף מינהל התרופות גם את Slim Xtreme לרשימה שלו: זה כמה שבועות משתף ה-FDA פעולה עם משרד הבריאות הישראלי, לאיתור הדמויות או הגופים העומדים מאחורי האתרים מפלורידה.

ובעוד הרשויות בארה"ב בודקות את נקודת המשלוח של הגלולות, בישראל מנסים לאתר משלוחים המגיעים מחו"ל. בפעולה משותפת של משרד הבריאות, המכס והדואר נתפסו השבוע בתל אביב חבילות דואר ובהן גלולות שנשלחו מסין. בו בזמן נערכה בדיקה בבית הדואר בלוד, וגם שם נתפסו אותן גלולות. אתמול שוב נערכה פשיטה בעיר, הפעם בחדר כושר, ובשיתוף המשטרה. לצד כדורים "טבעיים" לאין אונות נמצאו בה כדורי הרזיה הנושאים כיתוב בסינית, והבעלים טען כי הוא מחלק אותם למנויים.

במקביל קוראת היחידה למאבק בפשע הפרמצבטי לציבור הרחב לדווח על תרופות מזויפות. לאחר שנים, שבהן נכנע משרד הבריאות ללחצן של חברות התרופות ונמנע מאיסוף שיטתי של דיווחים על תופעות לוואי תרופתיות קשות, גם חנך המשרד יחד עם ההסתדרות הרפואית אתר המיועד לכך. עד כה התקבלו באתר עשרות דיווחים. ואולם, לדברי פרופ' ברקוביץ', המרכז את היוזמה, "אלה נוגעים בעיקר לתופעות לוואי של תרופות וטרם דווח על תופעות הקשורות בצריכת תוספי תזונה להרזיה. רבים חושבים שאלו כדורים טבעיים שאינם תרופות, ואינם יודעים שהם עלולים להכיל חומרים פעילים כימיים תרופתיים".

באחרונה הורה מנכ"ל משרד הבריאות הד"ר רוני גמזו על עוד מהלך: "הוחלט להוסיף לבחינות הרישוי לרוקחות של משרד הבריאות גם את תחום התרופות המזויפות, כדי לחדד את תפקידם של הרוקחים בצמצום התופעה", הוא מספר על הצעד שתועלתו תהיה חלקית בלבד בהתחשב באופן ההפצה של הגלולות. ממש השבוע הורה המנכ"ל לבחון גם את האפשרות להרחבת הדיווחים מבתי החולים על מטופלים שאושפזו עם תופעות לוואי לאחר נטילת תרופות מזויפות ותוספי תזונה.

אלא שעם כל זה יורה לעצמו משרד הבריאות כדור (הרזיה) ברגל. המשרד מתיר לצרכן היחיד יבוא אישי של תרופות דרך הדואר בכמות המספיקה לחודשיים, גם אם נרכשו התרופות באינטרנט. תגובת המשרד: "היבוא האישי אמנם מותר, אך רק בתוספת הצהרה על רכישת המוצר בבית מרקחת מורשה."

תגובת עו"ד גיורא זילברשטיין בשם Global Wellness ומשפחת חממי: "כל מוצרי החברה נמכרים בארה"ב בלבד, ומי שמוכר אותם בישראל מוכר על דעת עצמו. למיטב ידיעתי, יש לחברה אישור FDA והיא מוכרת מוצרים לגופים רציניים בארה"ב. אשר למעצרו של ערן חממי במיאמי, למיטב ידיעתי הוא לא ביצע כל עבירה. הוריו לא הפיצו את הכדורים בארץ".

תגובת אתי חזן, בעלת Slim-x-treme.com: "המכירה נעשית בידיעת וברשות הבעלים (חממי). אני הסוכנת שלהם ולמיטב הבנתי הם אישרו לי את כל אפשרויות השיווק של המוצר".

investigations@haaretz.co.il


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ