הדרמה המקורית של הטלוויזיה החינוכית

תחקיר "הארץ": לאחר שחשב האוצר כפה על הטלוויזיה החינוכית להוציא למכרז את משרת מגיש "ערב חדש", מצאה לכאורה החינוכית דרך לשמר את מקומו של המגיש הוותיק דן מרגלית

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ב-17 בפברואר, סמוך לחצות, ישב איש הטלוויזיה הוותיק מנשה רז מול מסך המחשב כשלפתע ראה הבהוב המסמן קבלת מייל חדש. בגלל השעה מאוחרת תהה לרגע רז מי השולח, אבל בתוך שניות הבין: הוא קיבל בטעות מייל שלא נועד לעיניו. הכותבת: רכזת בכירה של ועדת המכרזים של הטלוויזיה החינוכית. תוכן המייל: תלונה על רז. "שלחתי לו היום את כל החומרים המצונזרים וזה לא גרם לו להפסיק אלא להפך. אלוהים - הוא לא מבין? הוא מתכוון לעשות צרות... נראה לך ככה??" שאלה הכותבת והתכוונה למחאתו של רז על אופן ההתנהלות של מכרז מתוקשר שהוא עצמו התמודד בו - המכרז של הטלוויזיה החינוכית לבחירת מנחה לתוכנית "ערב חדש".

לא ברצון הוציאה הטלוויזיה החינוכית את המכרז להנחיית התוכנית הוותיקה. היא עשתה זאת רק לאחר מאבק עם החשב הכללי באוצר - אשר החליט לסיים את העסקתו של המנחה הוותיק דן מרגלית, משום שלא נבחר זה שנים במכרז, כנדרש ביחידה ממשלתית. החינוכית שלחה מכתבי מחאה לחשב, עמיתיו של מרגלית הביעו בו תמיכה, מרגלית עצמו פנה למבקר המדינה ולבית המשפט ב טענה שהאוצר רודף אותו. למרות זאת, כיחידה של משרד החינוך, נאלצה החינוכית לקבל את הדין ופתחה את התחרות לנציגים נוספים של עולם התקשורת. אחד המועמדים היה מרגלית עצמו. מולו התייצבה קבוצה שמנתה את אנשי התקשורת רז, מרב מיכאלי, מני פאר, עיתונאית בכירה ועוד שלושה שנבחרו מבין 28 מגישי המועמדות. על פי דרישות המכרז היו אמורים לעלות לשלב הסופי - הוא שלב התמחור - כעשרה מועמדים. בפועל הגיע לישורת האחרונה מועמד אחד בלבד - המנחה הוותיק מרגלית.

"הארץ" חושף כי החינוכית הפכה לכאורה את המכרז הממשלתי למראית עין, עם זוכה ידוע מראש ומועמדים אחרים בתפקיד ניצבים. כנדרש במכרז, אמנם הוענקו לכל מועמד ומועמדת ציונים בארבע קטגוריות - מ"הבנה מעמיקה בפוליטיקה, ביטחון, חברה, חוץ ועוד" ועד "התרשמות לגבי התאמה לתפקיד". אבל הפרוטוקולים של הוועדות - המצויים בידי "הארץ" - מלמדים כי הציונים הללו לא נשענו כלל על התרשמות מעמיקה: המכרז כולו נוהל בדואר אלקטרוני. אנשי ועדת המכרזים, והוועדה המקצועית שהעבירה לה המלצות, לא זימנו כלל את המועמדים לשיחה, למבחנים או לאודישן. הם הסתפקו בקורות החיים - ובידע כללי.

יפה ויגודסקי, מנכ'לית החינוכיתצילום: אייל טואג

הפרוטוקולים מלמדים גם כי חברי הוועדה המקצועית לא קראו את קורות החיים של מקצת המועמדים, אולי גם לא לגמרי זכרו מה עשו הללו בעבר. בנימוקים לציוניהם הפגינו לעתים החברים חוסר ידע וציינו עובדות שגויות. אחרים פשוט לא נימקו את הציון - גם כאשר במחווה גורפת העניקו למועמד/ת 0 (אפס). באופן כללי השאירו כנראה המועמדים רושם שלילי ביותר על חברי הוועדה. הציונים שהעניקו להם אלה בסעיף המשוקלל של ה"התרשמות" נעו מ-13 ו-20, דרך 32 ו-34 ועד 37 ו-50.אף לא אחד זכה בציון 80 בכל הקטגוריות, דבר שהיה מעלה אותו לשלב התמחור; מועמד אחד קיבל ציון משוקלל של 80, שלא סייע לו בעלייה לשלב זה.

רק מתמודד אחד שב וזכה במלוא הערכתם של חברי הוועדות - דן מרגלית. כמו המתעמלת נדיה קומנצ'י בזמנה, חזר וקיבל מרגלית ציון 100, למעט במקרים ספורים שבהם החסיר חבר ועדה נקודה אחת מהציון המרבי, בנימוק עקרוני כמו "תמיד יש מקום ליותר". למרגלית אכן יש קהל משלו ורבים רואים בו איש תקשורת מוכשר. אבל את הציונים הגבוהים האלה, שפער כה גדול מפריד בינם ובין ציוני האחרים, העניקו למרגלית לא אנשים בלתי תלויים המוקירים את עבודתו אלא כאלה המכירים אותו היטב: עמיתיו לעבודה. אף שהמכרז היה חיצוני, ועדת המכרזים והוועדה המקצועית הורכבו שתיהן מאנשי הטלוויזיה החינוכית - אותו גוף שכתב לאוצר: "עבור קהל הצופים ?ערב חדש' זה דן מרגלית ומכאן הצורך המוחלט לבחור בו כמנחה". יותר מכך - על פי היועץ המשפטי של הטלוויזיה החינוכית, ישבו בוועדה המקצועית, זו שעל המלצותיה נסמכה ההחלטה הסופית במכרז, גם עורכים של "ערב חדש" עצמה.

סדרת המאיות של דן מרגלית

את רז - במשך שנים כתב, מנחה, עורך וגם יוצר סרטי תעודה בערוץ 1, ועתה המועמד שקיבל את הניקוד המשוקלל הגבוה ביותר לאחר מרגלית - התהליך כולו קומם והניע לפעולה. הוא פנה לאגודת העיתונאים ולמבקר המדינה, דרך נציג קבילות הציבור שלו. "על פי הוראות המכרז", מספר רז, "הצגתי את מועמדותי באמצעות מייל ובצירוף פרטים על ניסיוני המקצועי. המייל נשלח אל גברת בשם בת שבע אשכנזי, רכזת בכירה של ועדת המכרזים, ומאותו רגע כל התהליך התקיים דרך הדוא"ל. הם לא טרחו לדווח לי אם קיבלו את המייל שלי, לא עדכנו אותי אם ועדת המכרזים מקיימת את עבודתה, ורק מפרסומים בתקשורת הבנתי שמועד ההגשה הוארך בשל ההליך המשפטי של מרגלית. כשלחצתי שוב ושוב נעניתי במייל, תמיד באיחור ובנימה של ?אתה די נודניק'".

חילופי הדוא"ל בין רז לאשכנזי ארכו שלושה חודשים. עד שב-9 בינואר קיבל רז את מה שהיה אמור להיות המייל האחרון בתכתובת: "בת שבע אשכנזי הודתה לי על הגשת המועמדות והודיעה בלקוניות שכשלתי כי ?ציוני האיכות שקיבלתי מהוועדה המקצועית לא עמדו במינימום הנדרש".

דן מרגלית. צילום: טס שפלן

רז ביקש מהחינוכית להעביר אליו את הפרוטוקולים של הדיונים, כפי שמחייב אותה החוק, ולקבל את שמותיהם של חברי שתי הוועדות. אחרי בקשות חוזרות הוא קיבל בדוא"ל רשימה של חברי ועדת המכרזים - וכך למד כי כולם אנשי הערוץ. את זהותם של חברי הוועדה המקצועית בחרה החינוכית להשאיר חסויה. למייל הזה צורף רק קומץ מדפי הפרוטוקול של ועדת המכרזים ולצדו דפי הציונים של הוועדה המקצועית, אלו שעל פיהם נעשתה הבחירה. את מה שגילה שם מכנה רז "התבטאויות חסרות שחר, ערבוב של עובדות לא נכונות ופרטים לא בדוקים".

אחד מחברי הוועדה המקצועית הוטרד, למשל, מכך שרז "הנחה בעיקר תוכניות רבות משתתפים אך לא רב נושאיות". אחר כתב עליו כי "עיקר מומחיותו היא בנושאי ביטחון ופחות בפוליטיקה ונושאים אחרים", אף שבין השאר ערך והנחה את התוכניות הפוליטיות "משחק השבת" ו"מסיבת עיתונאים". חברת ועדה נוספת ציינה: "(הוא) בעל ניסיון אך גם הוא מעיד על עצמו שניסיונו בתחום המבוקש מועט".

"כל זה פשוט לא נכון", אומר רז, "בשנות עבודתי בטלוויזיה הנחיתי אלפי ראיונות של ?אחד על אחד' ואין נושא שעל סדר היום שלא עסקתי בו. הייתי כתב פוליטי, ערכתי והגשתי את ?מבט', בחמש השנים האחרונות הנחיתי בערוץ 1 תוכנית פוליטית שזכתה לשבחים, בעבר היתה לי תוכנית פוליטית במשך שלוש שנים. ומעולם לא העדתי על עצמי שניסיוני מועט, משום שמה לעשות - ניסיון יש לי בשפע".

למרב מיכאלי אולי אין עבר עשיר של הנחיית תוכניות פוליטיות כשל רז, אבל זה שני עשורים היא דמות תקשורתית המוכרת בכל בית בישראל - בזכות תוכניות כמו "רואים 6/6", שיועדה לבני נוער, תוכניות אירוח בטלוויזיה ותוכניות רדיו, וגם סרטים דוקומנטריים שיצרה והמאמרים שהיא מפרסמת בנושאי השעה. חברי הוועדה לא התרשמו מכל אלה. "הצד החזק שלה הוא ענייני חברה, לא ברור כמה היא מבינה בפוליטיקה, ביטחון וכו'", כתב אחד מהם על אשת התקשורת הדעתנית והעניק לה ציון 40 בסעיף זה.

"יש בה מידה לא מבוטלת של התאמה לתוכנית", דווקא כתבה חברה אחרת, "אם כי לטעמי אין צורך במנחה (אשה) בקונסטלציה הקיימת. דעתנותה מרגיזה לעתים אבל אין זה חיסרון גורף..."

חבר אחר העניק לה 50 בסעיף "יכולת להנחות תוכנית רב נושאית רבת משתתפים". הנימוק: "המשדרים המורכבים שהנחתה נהנו מאווירה שונה מהעימותים הקולניים המתרחשים ב'ערב חדש'".

גם העיתונאית הבכירה הנוספת נתפסה כלוקה בחסר כלשהו. היא "מרשימה אך היא עצמה", כתב עליה חבר אחד והעניק לה 70. אחר העניק לה 80 על "התמצאות רבה בנושאים פוליטיים וביטחוניים, נחיתות בתחומים אחרים" בלי לפרט, ושתי עמודות הלאה משם הנחית עליה מכה בדמות הציון 0 בקטגוריה "התרשמות לגבי התאמה לתפקיד" - ללא הסבר כלשהו.

ירידה חדה בציון ניכרה גם בהערכות של חבר ועדה נוסף: זה העניק לעיתונאית מחמאות מקצועיות רבות ואת הציון 90, אך כשהגיע לקטגוריית "התרשמות לגבי התאמה לתפקיד" הסתפק ב-60. עוד חבר/ה חשב/ה גם הוא שהאיזון המגדרי יופר אם תצטרף לצוות אשה: "סימפטית ואינטליגנטית", הוא כתב עליה, "אבל לדעתי ?ערב חדש' לא זקוק כרגע למנחה (אשה)".

מועמדים אחרים היו נעמי קרן, מגישת "מבט" בשנים 1989-1993, כתב חדשות 2 בעבר יוסי עין דור, מועמד נוסף ששמו נמחק מהפרוטוקולים, וכאמור מנחה ערוץ 1 בעבר, מני פאר. כל אלה נאלצו להסתפק גם הם בציונים שלעתים לא עלו על 10 (מתוך 100).

מול הציונים הללו נצצו המאיות שצבר מרגלית כמו אבני חן. חברי הוועדה הכבירו מחמאות על המנחה הוותיק ועל מקצועיותו - ובכך הם אינם יוצאי דופן, למרגלית קהל אוהדים משלו. אבל מה שלוכד את העין בפרוטוקולים הוא אחידות הציונים, ובעיקר נימוק שלא קשור בהכרח לערכו המקצועי של המנחה הוותיק: "(מרגלית) הנחה, מנחה וינחה תוכניות מסוג זה", כתב חבר ועדה בסעיף אחד. ובסעיף "ההתרשמות האישית" הוא נימק את הציון 100 במשפט: "בושה וחרפה שפקידים קטנים רוצים להכריע במה שלא נתון לשיקול דעתם".

"החבר'ה הרגישו שהם עושים הצגה לאוצר"

הפער הגדול בין ציוני הוועדה המקצועית, והעובדה שהציון המשוקלל התיר רק למרגלית לעלות לשלב התמחור, הביכו כנראה את ועדת המכרזים עצמה - שמנתה את היועץ המשפטי של החינוכית עו"ד אביגדור דנן, החשב ארקדי סורוקר, מנהל אגף תכנון כלכלי רפי זיו ומנהל שירותי הנדסה שלמה כסיף. ובעיקר הם הביכו את יו"ר הוועדה, מנכ"לית החינוכית יפה ויגודסקי. פרוטוקול הדיון שקיימה הוועדה ב-19 בדצמבר 2010 מלמד כי ויגודסקי תהתה אם "מי מחברי הוועדה המקצועית... נותן ציוני איכות למועמדים מתוך ?אהבה' (המרכאות במקור) לדן" - וקיבלה תשובה שלילית. אחד מעמיתיה, ששמו נמחק מהפרוטוקול, ענה: "אי אפשר לנתק את הדעה המקצועית על דן מרגלית מאנשי המקצוע שעובדים אתו שנים רבות, ועם זאת... ניתנו ציוני איכות מקצועיים לחלוטין".

עו"ד אביגדור דנן מאשר כי זו אכן היתה התחושה בוועדה, ובתוך כך גם מחדד מי היו אנשי המקצוע שעמיתו התייחס אליהם. "ההמלצות הגיעו לוועדת המכרזים והיתה הרגשה כלשהי של אי נוחות", אומר היום דנן ל"הארץ". "החברים אמרו, ?מה קורה פה? רק מרגלית מתאים להגיע לתיחור?' אז זימנו את חברי הוועדה המקצועית כדי שיסבירו, אבל הם היו איתנים בדעתם ואמרו שזו ההערכה שלהם. יש קושי להתערב בדעה סובייקטיבית של אנשים מנוסים כל כך. אלו עורכי התוכנית שנים רבות - לא אומר את שמותיהם כי הם אינם רוצים בכך. אולי יום אחד בית המשפט יחייב אותנו".

ויגודסקי בכל זאת ניסתה עוד כיוון. היא הציעה לעמיתיה לבטל את סעיף "ההתרשמות האישית", שהוריד בחדות את הציון המשוקלל. אילו התקבלה הצעתה היה אדם נוסף עולה לשלב התמחור (או "תיחור", כלשון הוועדה), אבל לאחר דיון עקרוני הוחלט להשאיר את המצב כפי שהוא. מרגלית נשאר המועמד היחיד שהגיש את הצעתו הכספית.

תשעה ימים אחר כך החליטה הוועדה לאשר עקרונית התקשרות עם מרגלית. התנאים: "עלות לתוכנית של עד 2,250 שקל פלוס מע"מ. מרגלית ינחה עד ארבע תוכניות בשבוע. תקופת התקשרות תהיה 2011 כולה עם אופציה להארכה. הוועדה מייפה את כוחם של דנן וזיו לנהל מו"מ עם מרגלית בניסיון להוזיל העלויות". מייל מ-2 בינואר מלמד כי המשא ומתן אכן הניב הוזלת עלויות כלשהי: של 50 שקל לתוכנית, או 2.2%.

רק שבוע לאחר שהכל נסגר עם מרגלית, קיבל רז את המייל מבת שבע אשכנזי, המודיע לו שלא עמד בתנאים. והוא לא התכוון לעבור על כך לסדר היום. הוא פנה למבקר המדינה ולאגודת העיתונאים, שבמאבק עם האוצר התייצבה לצד החינוכית. האגודה הפנתה אותו ליועץ המשפטי שלה, אילן בומבך, וזה בתורו שיגר מכתב חריף לחינוכית ולחשב הכללי שוקי אורן.

"אני נאלץ להעלות לפניכם מקרה חמור ביותר, שעניינו הטיית תוצאות מכרז לטובת מועמד", כתב בומבך בשם רז ואגודת העיתונאים ואחר כך גולל את אירועי המכרז והסיק: "(יש) פערים עצומים ובלתי נתפסים בין המועמדים השונים לבין מר דן מרגלית... רצף הציונים הדמיוניים של מרגלית, במקום שבו מועמדים איכותיים אחרים זכו לציונים נמוכים בהרבה, מוכיח כי תוצאות המכרז ?נתפרו' למען מועמד ספציפי בחוטים גסים ביותר".

בומבך דרש לבטל את תוצאות המכרז, למנות ועדה חדשה וכן לקבל לידיו את הפרוטוקולים המלאים של ועדת המכרזים. הוא איים לפנות לבית המשפט בתוך שבעה ימים אם בקשותיו לא ייענו. יומיים אחר כך, ב-1 בחודש זה, ענה דנן בשם החינוכית. הוא דחה מכל וכל את הטענה על מכרז תפור. בתחתית מכתבו של דנן, ברשימת המכותבים, מופיע משרד מבקר המדינה - כנראה סימן לכך שמשרד המבקר החל לטפל בתלונתו של רז, שכן בומבך עצמו לא כיתב את המבקר במכתבו לחינוכית.

גם בשיחה עם "הארץ" חוזר דנן על הדחייה הגורפת. "המכרז בסדר, מה שהכריע זה הדעה האישית הסובייקטיבית של חברי הוועדה. קל לתקוף את הכשלים אבל אני רואה בכך חבלי לידה: מי שמגדיר זאת כמכרז מגיע ישר לתיאוריות קונספירציה, אבל אנחנו לא הגדרנו זאת כמכרז. זה הליך תחרותי תקדימי, שנותן כוח רב לנושא המקצועי ומשקל נכבד לניסיון. אולי הוא דומה יותר למכרזי שירות המדינה שאנשים ניגשים אליהם אחרי ארבע שנים בתפקיד - והפלא ופלא גם זוכים".

בכל זאת, מדוע בעצם לא זומנו המועמדים לראיון, למבחנים או לאודישן? הרי הם התמודדו על תפקיד חדש להם.

"הוועדה שבחנה את הצעות המועמדים היא ועדה מקצועית של אנשים הבקיאים בתחום האקטואליה, אולי מהמנוסים ביותר באקטואליה של הטלוויזיה", עונה היועץ המשפטי של החינוכית. "חלקם ותיקים מאוד, ודי להם בשם של אדם כדי להעריך עד כמה - לדעתם האישית הסובייקטיבית אבל המקצועית - הוא מוכר, מוערך ומגלה בקיאות ויכול להחליף את מרגלית. הרי דובר על בחירת מנחה בכיר, לא מנחה זוטר. כזה שיכול להחזיק קהל צופים נאמן של שנים רבות, גם אם הולך וקטן. אשר לאודישנים, תוכנית שמשודרת במשך שנים בהחלט מהווה אודישן".

אנשי מקצוע מנוסים כל כך, שראו "אודישנים" כאלה, היו אמורים להימנע מלשגות בעובדות - כמו הקביעה שרז ומיכאלי אינם בקיאים בפוליטיקה.

"אני כיועץ משפטי לא יכול להסביר את החלטותיהם אלא רק להגיד אם הן סבירות או לא. אני מניח שמה שעבר להם בראש זו ההשוואה למרגלית, המנוסה מאוד".

רז לא מוכן לקבל תשובות מסוג זה. "בוועדת מכרזים ראוי שיהיו גם נציגים של הציבור ואגודת העיתונאים, ובוועדה המקצועית עדיפים אנשים בלתי תלויים לחלוטין, וכאלה, כידוע, יש בשפע. אבל חברי הוועדות היו על טהרת עובדי ערוץ 23", הוא חוזר וטוען, "והעובדה הזאת מעוררת תחושה שאנשים החרדים למעמדם לא ימרו את פי המנהלת שלהם ויקראו היטב את מחשבותיה. בהנהלת החינוכית לא מבינים כנראה את מידת האחריות הציבורית המוטלת על כתפיהם".

דנן לא רואה גם בכך בעיה. "נגיד שהייתי מביא את נציג האוצר או הציבור או מועצת העיתונות, האם דעתו היתה טובה יותר? אדם מקבל החלטה מתוך היושרה המקצועית שלו, כי תמיד ההחלטה עשויה לעמוד לביקורת".

ואיך אתה מסביר את העובדה שבחלק מהמקרים ניתן ציון 0 או ציון נמוך אחר ללא כל נימוק?

"אלו הערכות סובייקטיביות של אנשים הקנאים למקצועיותם, וכל אחד מהם עומד מאחורי הציונים. ובכלל, זה תקדימי מאוד לקיים מכרז למנחה, הרי עד היום כל ההתקשרויות עם מנחים נעשו ללא מכרז. אז היום באים וכופים הליך מכרזי כאילו מדובר בבחירת שולחנות וכיסאות, וכשפורטים לפרוטות רואים שבעצם גם מרבית ההחלטה הזאת היא סובייקטיבית.

"מאחר שבחינוכית מרוצים מההנחיה של מרגלית, להתפלא על הציונים זה כמו לקיים מכרז על הכיסא של יונית ולהתפלא שהיא מקבלת 100. ואגב יונית, אם היא היתה מתמודדת, החבר'ה פה כנראה היו בבעיה. אבל למועמדים האלה הם הרגישו נוח לתת ציונים נמוכים. השאלה היא אם צריך לשלול מהם את שיקול דעתם רק כי הם עובדים בחינוכית".

ואיך אתה מסביר את העובדה שאחד מחברי הוועדה נימק ציון 100 למרגלית במלים "בושה וחרפה שפקידים קטנים מתערבים"?

"החבר'ה הרגישו שהם עושים הצגה לאוצר. אני והוועדה דרשנו מהם לנמק. אולי מישהו עשה מעשה קונדס, וזה לא בסדר. ככל שאני מחויב בהגנה על החבר'ה האלה, ההערה הזאת לא במקום. לא ברור מהיכן הגיעה אמירה מרושעת כזאת".

* * *

תגובת דן מרגלית: "אני מאמין שהמכרז, שנעשה תחת עינו הפקוחה של החשב הכללי, היה שקוף. לי באופן אישי לא היתה שום מעורבות בנושא הזה, מלבד עצם העובדה שכמובן התמודדתי וזכיתי בפעם השנייה".

investigations@haaretz.co.il


יפה ויגודסקי, מנכ'לית החינוכית. הציעה לבטל את סעיף 'ההתרשמות האישית', שהוריד בחדות את הציון המשוקלל של המועמדים


מנשה רז. פנה למבקר המדינה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ