חשיפת "הארץ" |

אפל: נתתי למנכ"ל הפיס מיליונים במזומן

הקבלן דורש מהמנכ"ל הפורש שאול סוטניק 2.5 מיליון שקל שהלווה לו. בסמוך לכך ניהלו השניים מו"מ לשיתוף פעולה של הפיס במיזם תענוגות של אפל באיטליה. סוטניק: "הוא ממציא סיפורים מעולם הדמיון"

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

בחודשים האחרונים מתגלגלת לה בחשאי פרשה מוזרה שכוכביה הראשיים הם איש העסקים דוד אפל ומנכ"ל מפעל הפיס הפורש, שאול סוטניק. על פי מידע שהגיע ל"הארץ", שלח אפל לפני כשנה מכתב לסוטניק באמצעות פרקליטו, עו"ד ישראל שלו, שבו הוא טען כי בשנת 2006 ביקש סוטניק מאפל סכומי עתק במזומן. לטענת אפל, הוא העניק לסוטניק בשתי הזדמנויות שני סכומים: 250,000 דולר, ולאחר מכן 250,000 אירו במזומן. אפל הגדיר במכתב את הסכומים שהעניק לסוטניק הלוואה, על אף שבין השניים לא נחתם חוזה כלשהו בכתב המסדיר את מתן הכספים לסוטניק. אפל מציין כי הסכומים ניתנו לסוטניק בנוכחות צדדים שלישיים.

שאול סוטניק כיהן באחד התפקידים העוצמתיים במשק, מנכ"ל מפעל הפיס, בכל העשור האחרון. הוא נולד בברזיל וגדל בסאו פאולו, שבה גם השלים תואר ראשון בכלכלה. ב-1967 עלה לישראל. את עבודתו במפעל הפיס החל לפני יותר מ-20 שנה, לאחר שעבד בסוכנות היהודית. ב-2002 מונה למנכ"ל. לפני כחודש הוא הודיע על פרישתו מהתפקיד, ובשבועות הקרובים הוא אמור להתחיל לשמש מנכ"ל חברה בת של מפעל הפיס, בשם "פיס מוצרים".

אפל הוא איש עסקים, שהיה בעבר אחד המקושרים ביותר לצמרת הפוליטית בישראל. הוא הורשע לפני יותר משנה בשורת פרשות שוחד לאישי ציבור, ונגזרו עליו שלוש שנות מאסר. עונשו עוכב עד שתתקבל החלטה בערעור שהגיש לבית המשפט המחוזי.

שאול סוטניק

ל"הארץ" נודע, כי ב-2005 נפגשו אפל וסוטניק, שהכירו שנים ארוכות, גם בנסיבות עסקיות. אפל קידם אז מיזם תיירות גרנדיוזי באיטליה והוא ביקש לרתום אליו גם את מפעל הפיס. הוא התכוון בזמנו להקים עיר נופש עתידנית ליד העיר הקטנה ומוכת האבטלה קרוטונה, בקצה המגף האיטלקי, עם שדרות של מלונות בתוך יערות מוריקים, מזרקות ענק, אולמי מופעים, אצטדיון כדורגל וקניונים. הפרויקט אמור היה להשתרע על שטח ענק של 13 אלף דונם.

אפל הקיף את עצמו בידוענים ישראלים כדי שיסייעו בידיו לממש את הפנטזיה הגרנדיוזית: ליושב ראש החברה היוזמת, "יורו-פרדיסו", מונה יושב ראש הכנסת לשעבר אברהם בורג; היועץ הביטחוני היה ראש אמ"ן לשעבר, עמוס מלכא; צביקה הדר היה הפרזנטור של סרט התדמית לפרויקט, שביים רון אסולין; והיועץ המשפטי של הפרויקט היה הפרופסור רון שפירא, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר אילן.

גם את מפעל הפיס ניסו אפל ואנשיו לגייס לפרויקט: על פי ההצעה, חברת יורו-פרדיסו היתה אמורה לרכוש ממפעל הפיס כ-30 אלף מנויים לחמש שנים מתוכנית מנויי הפיס, לצורך חלוקת המנויים כהטבה ללקוחותיה. בין הצדדים נערכו אז מספר פגישות. אחת מהן התקיימה במשרדים של אפל, והיתר במפעל הפיס.

אלא שהמיזם האיטלקי נשאר בגדר פנטזיה בלתי ממומשת, לאחר שהתברר שהשטח שעליו ביקש אפל להקים את אי השעשועים הוגדר אזור שימור מיוחד. אפל לא ויתר וניסה למרות ההחלטה לנסות ולהקים את עיר התענוגות. גם בשלהי 2008 התעקש אפל כי קבוצתו פועלת "בימים אלה ממש להשלמת השלב התכנוני של הפרויקט". הוא הביע אז תקווה כי "בזמן הקרוב נוכל לדווח על תחילת הבנייה של עיר תיירות חדשה ומשמעותית בדרום אירופה, הנהנית מחופים יפים, אקלים נוח, מתושבי איטליה הנפלאים ומהאוכל המקומי המדהים".

לחצו להגדלהצילום: דודו בכר

בפועל, הפרויקט כולו ירד לטמיון ואתו גם שיתוף הפעולה עם מפעל הפיס. "בסופו של דבר, הדיונים נגמרו בלא כלום, ושיתוף הפעולה מעולם לא יצא לפועל", נמסר ל"הארץ" ממפעל הפיס. בדצמבר 2010 פנה אפל באמצעות בא כוחו, עו"ד שלו, למנכ"ל מפעל הפיס דאז סוטניק, וביקש ממנו להחזיר לו את אותם סכומי עתק שנתן לו במזומן. לטענת עו"ד שלו, סוטניק פנה לאפל, שאותו הכיר שנים רבות, וביקש שיעמיד לו הלוואה נכבדת של 2.5 מיליון שקל. עו"ד שלו טוען כי סוטניק עמד על כך שהסכום יינתן לו במזומן. לדבריו, אפל פנה לסוטניק בעבר מספר פעמים כדי לקבל את הכסף, כולל הריבית, אך סוטניק ביקש ממנו ארכה לתשלום ולבסוף לא שילם את הסכום הנטען. לטענת אפל, ההלוואה ניתנה לשלוש שנים בלבד.

כשסוטניק קיבל את מכתב הדרישה מאפל, הוא מיהר להגיב במכתב לקוני שבו הכחיש כי קיבל מאפל כספים כלשהם. סוטניק הגדיר את טענות אפל "הזויות". "אני מבין שמרשך מצוי בימים אלה במצב לא קל לרבות מצבו הכלכלי וצר לי על כך, אך לא העליתי על דעתי כי מצב זה יוביל את מרשך להמציא סיפורים מעולם הדמיון", כתב סוטניק לפרקליטו של אפל.

לפני מספר חודשים העביר אפל את החוב, באמצעות המחאת זכות, לחברה בשם חרמש שירותים משפטיים. לפני מספר שבועות שלחה חברת חרמש מכתב לסוטניק שבו טענה כי היא מחזיקה תצהירים המאששים את מתן סכומי העתק מאיש העסקים לעובד הציבור הבכיר. ל"הארץ" נודע גם שבחודשים האחרונים נערכו פגישות בין באי-כוחם של הצדדים, אך הם לא הגיעו להבנה כלשהי.

גורם המצוי בפרשה טוען שמדובר ב"תיבת פנדורה", שאם תיפתח עלולה לחולל רעש רב. "מה פתאום שאפל ימציא כך סתם שהוא הלווה כסף מזומן במאות אלפי דולרים למנכ"ל מפעל הפיס?", שואל אותו גורם. "מדוע הוא לא פונה אליי ואליך בדרישה דומה?". עוד נודע ל"הארץ" כי לטענת אפל, הכספים ניתנו לסוטניק במלון שרתון סיטי טאואר ברמת גן ובביתו הפרטי של אפל.

סוטניק הכחיש בשיחה עם "הארץ" קבלת הלוואה כלשהי מאפל. בתגובה הכתובה הוא מסר כי "מדובר בסיפור הזוי לחלוטין. הוגשה תלונה במשטרה על ידי מפעל הפיס ושאול סוטניק. אין בכוונתנו להתייחס לפרטי התלונה".

יש לכם סיפור שיכול לעניין אותנו? נתקלתם במחדל שאתם מעוניינים לחשוף? אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים במייל investigations@haaretz.co.il

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ