להיות חבר של דהרי

אבירם דהרי מכהן כראש העיר קרית גת כמעט עשור. תחקיר "הארץ" חושף כיצד הוא ממנה מקורבים לתפקידי מפתח, על אף שחלקם חסרי כישורים לכאורה. תחת שרביטו גם מועברים מיליונים לעמותות שבראשן חברי מועצה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

במושגים של רשויות מקומיות ניתן לומר שאבירם דהרי הוא כמעט מטאור. מי שהיה מורה אלמוני בתיכון עשה הסבה להייטק, וידע לנצל את הפיתוח שהביא עמו מפעל אינטל לקרית גת. דהרי, חבר מרכז ליכוד, התמודד לראשות העיר בבחירות של 2003 מטעם רשימה עצמאית, והצליח לשבות את התושבים בתדמיתו המשכילה.

אלא שבעיני רבים בעיר, דהרי שסומן כהבטחה גדולה דווקא בזכות תדמיתו הנקייה, אכזב. תחקיר "הארץ" חושף תמונה בעייתית לגבי האופן שבו נוהג דהרי למנות את מקורביו לתפקידים בכירים בעירייה, על אף שחלקם חסרי כישורים או ניסיון לכאורה. בנוסף, מתגלה התמיכה הכספית, בסך מאות אלפי שקלים, שהוא מעביר לעמותות של עובדי עירייה ולמקורבים, מתחת לרדאר של הרשויות. באחרונה נפתחה ביחידה הארצית לחקירות הונאה חקירה על התנהלות העירייה.

אלון כנעני כיהן בבחירות האחרונות כיושב ראש מטה הבחירות של מפלגתו של דהרי, "תדמית", וידוע כיד ימינו. אחרי שדהרי זכה הוא כבר מונה לתפקיד מנהל חטיבת המסחר והתעשייה בחברה הכלכלית של קרית גת - תפקיד שכלל לא היה קיים קודם. כנעני, 38, מוכר בעיר בגלל העסק המשפחתי "כנעני מוצרי חשמל", ובקדנציה הראשונה של דהרי היה חבר מועצה מטעם תדמית. הוא גם היה מי שהקים את עמותת תדמית ב-2003, כדי להריץ את דהרי לראשות העיר. ניסיונו - ניהול חנות חשמל - הספיק לו כדי להיבחר לתפקיד במכרז ב-2009, על אף שאין לו תואר. בראש ועדת המכרזים עמד יועצו של ראש העיר.

ב-2010 מונתה גלית כנעני, רעייתו של כנעני, לתפקיד מנהלת הספרייה העירונית. למשרה פורסמו שני מכרזים. בראשון שבהם לא נמצא מועמד מתאים, ואילו במכרז השני זכתה כנעני, שעבדה בעבר באגף הרווחה בעירייה ולמדה ספרנות.

ראש העיר דהריצילום: אילן אסייג

מלבד הזוג כנעני, מונה גם יוסי בן חמו, פעיל נוסף של דהרי שפעל למענו מאחורי הקלעים בבחירות ב-2003, לתפקיד בכיר בעירייה - ראש אגף שיפור פני העיר (שפ"ע). העובדה שקודם לכן עבד כמורה בתיכון בעיר לא הפריעה למינוי. ב-2010 הוא כבר שודרג לתפקיד מנכ"ל החברה הכלכלית של קרית גת, והשתכר מדי חודש 29 אלף שקל ברוטו.

פעיל נוסף שסייע לדהרי להיבחר והתקדם מאוד בתפקידו מיד אחרי הבחירות, הוא אמיר בן שמחון, בעבר מאמן קבוצות הכדורגל מכבי קרית גת והכוח רמת גן, שהפך לממלא מקום מנהל המתנ"ס העירוני. כבר ב-2007 מתחה ועדת חקירה של משרד הפנים שבדקה את העירייה ואת דהרי ביקורת על המינוי. "המתנ"ס העירוני מנוהל על ידי אדם שהוועדה התרשמה כי הנו חסר ניסיון ניהולי ואולי אף חסר יומרות ניהוליות", נכתב בביקורת. "הוועדה סבורה כי המשך הטלת האחריות למכלול הפעילויות הרבות המצויות כיום באחריות המתנ"ס העירוני על גוף המנוהל על ידי אדם חסר ניסיון ניהולי יוביל בהכרח לפגיעה בשירותים האמורים להיות מסופקים לתושבים". לאחר מכן מונה בן שמחון למנכ"ל קבוע של המתנ"ס, בשכר בכירים.

אלא שכאן לא מסתיימת רשימת המינויים והכיבודים. אופיר שלי עמד מאחורי עמוד הפייסבוק של דהרי בתקופת הבחירות ותמך במינויו בפרסומים שונים. הוא נשכר על ידי החברה הכלכלית של העירייה לצורך יחסי ציבור, מיתוג ועיצוב תדמית החברה; את יהודה כהן, נהג מונית במקצועו וחבר מרכז ליכוד, מינה דהרי לתפקיד סגן ראש העיר שלושה חודשים לפני הבחירות. אחרי הבחירות הוא מונה גם לתפקיד מנהל חטיבת החינוך ומבני הציבור בחברה הכלכלית; עמי אביטן, עד לאחרונה יושב ראש סניף הליכוד בקרית גת, כיהן כחבר מועצה מטעם הליכוד עד 2008. בישיבת המועצה לקראת הבחירות ב-2008 הוא הצהיר על תמיכה ברשימתו של דהרי. לאחר הבחירות מונה אביטן, יועץ מס במקצועו, לתפקיד מנהל הכספים בתאגיד המים העירוני. מהממונה על תאגידי המים, ישראל ענב, נמסר כי המכרזים של הסמנכ"לים הם בסמכות יושב ראש הדירקטוריון והדירקטוריון של התאגיד.

טקסטיל והייטק

40 שנה בדיוק חלפו מאז הוכרזה קרית גת כעיר. עד ראשית שנות ה-2000 היא היתה סמל לאבטלה גואה למרות תעשיית טקסטיל יציבה, אלא שאז חל בה מפנה, כשמפעלי הייטק כמו אינטל ו-HP החלו כובשים את אזור התעשייה שלה. כמעט 50 אלף תושבים מתגוררים כיום על אם הדרך מהמרכז לבאר שבע, אולם גם סלילתו של כביש חוצה ישראל סמוך לעיר אינה מצליחה לעצור את זרם ההגירה של בני הדור הצעיר לתל אביב. מרבית עובדי אינטל ויתר המפעלים מסרבים לעבור לגור בעיר עצמה ומעדיפים את היישובים הכפריים שבסביבה. את העיר מאפיינת בשנים האחרונות מגמת התחרדות.

אלא שהתנאים הקשים הללו אינם מפריעים לראש העיר לחלק את תקציביו באופן תמוה. אל שורת המינויים של דהרי מצטרפת תמיכה ברוחב לב לעמותות הפועלות בה - בין אם בתקצוב כספי ובין אם בהקצאת מבנים וקרקעות. לפחות חמש מהעמותות הללו מנוהלות על ידי חברי מועצה או מקורביהם. בשנים האחרונות הלכה וקטנה ההפעלה הממוסדת של החוגים בעיר על ידי העירייה. במקומה, חלק גדול עברו לניהול פרטי - לעתים על ידי מקורבים.

למשל, אלון כנעני שעובד כאמור כמנהל בכיר בחברה הכלכלית, משמש גם יושב ראש מרכז מריאן - עמותה פרטית שמפעילה גנים, צהרונים וחוגים לגיל הרך ומקבלת מהעירייה יותר ממיליון שקל בשנה. בהנהלת העמותה חברים בכירי עירייה נוספים, ובהם סגנית ראש העיר, שלומית סהלו. כנעני אמנם אינו מרוויח שכר ישיר מהעמותה, אך שליטתו בה מעניקה לו לכאורה כוח רב, בין השאר על מנגנון של קליטת ופיטורי עובדים.

דוגמה נוספת לאופן שבו מתחלקים כספי העירייה היא עמותת כוכב דוד, שנוסדה ב-1997 על ידי ממלא מקום ראש העיר בשכר, יעקב אפריימוב, העומד בראש הסיעה הגדולה ביותר במועצת העיר. העמותה מפעילה חוגי ספורט ומבוקשת מאוד בעיקר בשכונת שער דרום, שבה ריכוז גדול של עולים מברית המועצות לשעבר. על אף גודלה, סיעתו של אפריימוב לא הציגה מועמד מטעמה לראשות העיר, אלא תמכה בדהרי. התמיכה שהעמותה זוכה לה מהעירייה עולה בהתמדה. ב-1999 היא נאמדה ב-20 אלף שקל, וב-2004 עמדה על 6,700 שקלים בלבד. ב-2007 היא כבר זינקה ל-165 אלף שקלים וב-2010 כמעט הכפילה את עצמה שוב ל-315 אלף שקל. לעמותה הוקצו גם 15 מבנים בעיר. יש לציין כי לאחר שאפריימוב מונה, עמד בראש העמותה אחיו ויקטור, ועבדו בה בני משפחתם.

על פי חוות דעת של היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד חיים שפירא, מ-2008, "זכותה של העמותה לתמיכות על פי תקציב ונוהל תמיכות אינה נגרעת ומתבטלת בשל מעמדו, תפקידיו, קשריו וקרוביו של מר אפריימוב בעמותה". שפירא הסביר כי מוסכם על כולם שעל אפריימוב להימנע מהשתתפות בדיון בנושאי תמיכות העירייה. ואולם, על פי פרוטוקול ישיבה מאוקטובר 2011, אפריימוב ממשיך להשתתף בדיוני תמיכות, בניגוד לכאורה לעמדת יועץ העירייה. ממסמך של משרד הפנים עולה כי ההתקשרויות עם כוכב דוד נערכו "שלא על פי הנוהל וללא אישור שר הפנים". בנוסף לכך, העמותה פטורה מארנונה.

עמותה נוספת שיש לה קשר הדוק עם העירייה היא האגודה למען העיוור, שמנהלת מפעל תעסוקה לעיוורים. מנהל העמותה בשכר הוא אבנר כחלון, חבר מועצה שנבחר ב-2008 מטעם סיעתו של דהרי. בעבר עסק דווקא בנגרות. העמותה נתמכת על ידי העירייה ב-335 אלף שקל בשנה. שכרו של המנכ"ל כחלון הוא 175 אלף שקל לשנה, מתוך מחזור פעילות של כשני מיליון שקלים בשנה (תמיכה של כמיליון שקל מתקבלת ממשרד הרווחה). 16% מהכנסות העמותה ב-2009 וכ-19% מהכנסותיה ב-2008 מופנות לשכרו.

על אף שאין מדובר בעמותה עירונית, היא מנוהלת על ידי בכיריה, וכך יוצא שאנשים המנהלים את העירייה נתמכים על ידה. יושב ראש העמותה הוא דני לוגסי, מנהל המחלקה לקידום הנוער בעירייה. חבר אחר בה הוא אבנר לוגסי, נהגו האישי של ראש העיר. חבר ועדת הביקורת של העמותה הוא אופיר שלי, אותו יחצ"ן שהועסק על ידי דהרי בעצמו בבחירות וכיום משמש בתפקיד דומה בחברה הכלכלית. בעקבות תלונה, קבעה הוועדה לניגוד עניינים כי מדובר במקרה של ניגוד עניינים של ממש ואילצה את כחלון לבחור בין כהונתו כמנכ"ל המפעל לבין תפקידו כחבר מועצה, ולפני שלושה חודשים הוא עשה זאת.

בראש ישיבת ההסדר הגבוהה קרית גת עומד נסים אביסדריס, חבר מועצת העירייה, והוא משמש גם מנהלה. אביסדריס הוא מורה במקצועו ויושב ראש תנועת המפד"ל בעיר. באחרונה הקצתה העירייה לישיבה קרקע לפעילותה. אביסדריס הוא ממקבלי השכר הגבוה ביותר בעמותה - 90 אלף שקל בשנת 2010.

חבר מועצה נוסף שנבדק כיום על ידי הוועדה לניגוד עניינים הוא מיקי (מכלוף) זוהר, בעלים של משרד תיווך בעיר, העומד גם בראש עמותת מועדון ספורט כדורסל. זוהר אינו רק חבר מועצה - תקופה ארוכה הוא היה יושב ראש ועדת הביקורת בעירייה. אלא שכיצד יוכל להיות אופוזיציה, אם העמותה שבראשה הוא עומד נתמכת על ידי העירייה? העמותה הוקמה ב-2004 על ידי זוהר (כשעוד לא היה חבר מועצה) ויוסי בן חמו, כיום מנכ"ל החברה הכלכלית, יחד עם אחרים. בסיכום ישיבת הייסוד של העמותה, שבה נכח דהרי, נכתב כי "העמותה עוסקת בתחום הכדורסל בלבד בקרית גת ומטעם הרשות המקומית בראשותו של מר אבירם דהרי. עמותה זו מתוקצבת בעיקרה מעיריית קרית גת". באותה ישיבה מונו זוהר ובן חמו לצוות ההתקשרות עם העירייה.

בשנים הראשונות להקמתה, קיבלה העמותה מהעירייה ישירות מאה אלף שקל בשנה. ב-2011 הגיעה התמיכה לכרבע מיליון שקלים. עמותות ספורט אחרות בעיר זוכות לתקציבים נמוכים בהרבה. נוסף על כך, הקצתה לה העירייה את אולם הספורט בעיר. העמותה נקלעה לקשיים כלכליים ורשם העמותות אילץ אותה להתחיל תוכנית הבראה, שהתבססה במידה רבה על תמיכת העירייה.

לצורך פיקוח על התמיכות, מונתה באחרונה מפקחת על התמיכות, עו"ד שיר ז'ורנו-שלי. אלא שמי שמינה אותה לתפקיד היו חברי המועצה, שלהם עצמם זיקה לאותן עמותות. המינוי אושר פה אחד על ידי עשרת חברי המועצה.

משרד הפנים אמנם הודיע שיערוך בדיקה להקצאות ולמינויים שנעשו, אולם בדיקה אחרת שלו בחשד לניהול קלוקל של העיר והפרת כללי המינהל תקין כבר נעשתה ב-2007, בין היתר בגלל טענות לחריגות בנייה לכאורה, גם בביתו הפרטי של ראש העירייה. הוועדה המליצה להעביר לאלתר את ראש הרשות מתפקידו לטובת העיר, אך ההמלצות לא התקבלו. כמה חודשים לאחר הגשת הדו"ח, התקיימו בחירות ודהרי נבחר ללא קושי.

כך ייעשה למתמרדים

דו"ח הביקורת על העירייה העלה אבק, אם כן. יותר מכך, מי ששיתף פעולה עם הוועדה ואמר את האמת הלא מחמיאה על דהרי נפגע. כזו היא זהבה גור, שניהלה את מחלקת החינוך בעירייה 13 שנה. בעדותה, סיפרה גור על המתחים בין מנהלי בית הספר לעירייה. זמן קצר לאחר מכן פעל דהרי לפיטורה, בטענה שלא השלימה תואר ראשון. היא עתרה לבית הדין לעבודה וזכתה. השופטים מתחו ביקורת קשה על דהרי וכינו את התנהלותו "מחול שדים". "אין זאת אלא שראש העיר גמר בלבו להדיח את הגברת גור מתפקידה ויהי מה, ולשם כך לא בחל בשום אמצעי שהיה בו כדי לקדם מטרה זו". הרכב אחר הוסיף: "לא נוכל לחתום את דברינו מבלי שנעיר על סגנונו של ראש העיר. מדובר באיש ציבור שנבחר בבחירות דמוקרטיות, וחזקה עליו להקפיד על כבודם של אנשים מבלי הצורך להשפילם".

גם דרור לדרמן, תושב העיר, מצא את עצמו מותקף על ידי דהרי. שנה לאחר שהיגר לארצות הברית ללימודי פוסט דוקטורט, הוא החליט לחזור לארץ כשזכה בקרן מחקר יוקרתית. "רעייתי ואני ילידי קרית גת. התחנכנו והתגוררנו כאן מרבית חיינו", אומר לדרמן. השניים הכירו את מצבה הקשה של העיר. "מהרגע שקיבלנו את ההחלטה לחזור ולהתגורר בעיר, החלטתי להפוך מעורב יותר בחיי הקהילה", הוא מספר. "לחרדתי, גיליתי תופעות נרחבות של חשש למינויים פוליטיים והעברת תקציבים ומבני עירייה למקורבים, מהקופה הציבורית ובמחיר העלאת הארנונה ויוקר המחיה. כשהתחלתי לבדוק את תעריפי החוגים, גיליתי שהם גבוהים מאוד ביחס לתעריפים בתל אביב ובארצות הברית גם יחד".

לדרמן פנה לרשויות המדינה השונות וביקש מהן לפתוח בחקירה, שהתפרסמה גם בתקשורת המקומית. יומיים אחר כך, פנה דהרי בעצמו לאוניברסיטת פיטסבורג שבה עבד לדרמן, לקרנות המממנות את מחקרו, וטען כי לדרמן פתח בקמפיין בחירות נגדו. הוא ביקש מהם לבדוק אם כספי המחקר שניתנו ללדרמן משמשים אותו בפעילותו הציבורית. לדרמן פנה למבקר המדינה בטענה שדהרי כתב את המכתבים בכובעו כראש העירייה, על אף שאינם נוגעים כלל לעירייה או לפועלה. תלונתו נמצאה מוצדקת.

***עיריית קרית גת לא השיבה לשאלות

עיריית קרית גת לא הגיבה ישירות לרשימה השאלות שהועברו לה, ובחרה להודיע: "חזקה על בעלי עיתון ‘הארץ' כי הוא מודע לחוק איסור לשון הרע והן להשלכותיו".

ממשרד הפנים נמסר: "המשרד אינו ממנה את העובדים ומעסיק אותם. בהתאם לחוק, ניתן להעניק הנחה בארנונה למוסדות התנדבות עד 66%. רואה חשבון יחל בקרוב בבדיקה על ההקצאות והתמיכות.

אלון כנעני מסר: "אני לקראת סיום תואר ראשון. התפקיד החדש שלי קיים ברשויות רבות. אם הייתי יושב ראש מטה הבחירות שלו, זה פוסל אותי מכל דבר אחר?". אבנר כחלון: "התפטרתי בעקבות החשש הוועדה לניגוד עניינים, שלא יהיה פתחון פה. בתור חבר מועצה עשיתי הכל בהתנדבות".

יעקב אפריימוב מסר: "עזבתי את העמותה עם היבחרי למועצת העיר. את חושבת שלא צריכים לתת להם כסף? מה עדיף, לסגור את העמותה? לא השתתפתי בדיונים של ועדת התמיכות בכלל. יהודה כהן מסר: "אני התמודדתי לבחירות ברשימה עצמאית. לא תמכתי באף אחד, רק בעצמי". מיקי זוהר מסר: "אני באופוזיציה, אבל אני חושב שראש העיר הוא ראש עיר טוב וזו דעה אובייקטיבית. קיבלתי מכתב מהיועץ המשפטי של העירייה שאין ניגוד עניינים".

מהחברה הכלכלית נמסר בשם יוסי בן חמו: "מר בן חמו מעולם לא שימש בתפקיד כלשהו במטה הבחירות של ראש העיר. הוא מנהל מנוסה ומוערך אשר אוחז בדיפלומה בהנדסת אלקטרוניקה ומחשבים, B.A בחינוך בלתי פורמלי ומדעי המחשב, M.A בהתנהגות ארגונית ובוגר קורס מנכ"לים של השלטון המקומי. בן חמו נבחר לתפקיד מנהל אגף שפ"ע במכרז פומבי ומסודר. החברה הכלכלית בחרה באלון כנעני וביהודה כהן לתפקידם במכרז פומבי ועל פי כל דין. אופיר שלי שימש יועץ חיצוני בחברה הכלכלית מינואר 2010 עד לאוקטובר 2010".

אביסדריס מסר: "ב-2008 הקצתה העירייה מבנה להמשך הפעילות המבורכת של ישיבת ההסדר בעיר. השטח הוקצה לעמותה עוד לפני שהייתי חבר מועצת העיר וללא כל קשר לחברותי". עמי אביטן ושיר ז'ורנו שלי סירבו להגיב. מאופיר שלי ואמיר בן שמחון לא התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ