הותר לפרסום

עד המדינה במשפט הולילנד: שמואל דכנר

העד שכונה ש"ד, מת בסוף השבוע בגיל 76, לאחר מחלה ארוכה. דכנר, יליד רומניה וניצול שואה, היה יזם נדל"ן ששקע בחובות לשוק האפור וחתם על הסכם עד מדינה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בית המשפט המחוזי בתל אביב התיר הבוקר (שלישי) לפרסם את שמו של עד המדינה בפרשת הולילנד. ש"ד, שמת בסוף השבוע בגיל 76, הוא שמואל דכנר, איש עסקים ויזם נדל"ן שבמשך שנים שימש כיועצו של בעל מתחם הולילנד, הלל צ'רני, וסייע לו, על פי כתב האישום בפרשה, להגיע לבכירי עיריית ירושלים ולשלם להם שוחד תמורת קידום פרויקט הולילנד ופרויקטי נדל"ן אחרים. בערוב ימיו דכנר הסתבך בחובות של מיליוני שקלים לשוק האפור, הסתכסך עם שותפיו לפרשה ונאלץ לשבור את קשר השתיקה.

דכנר, יליד רומניה וניצול שואה, שימש בתפקידים בכירים בכמה חברות המשק. בהמשך ניסה את מזלו בתחום הנדל"ן, אך לא זכה להצלחה ועזב את ישראל. כשחזר לארץ בסוף שנות ה-80, שימש יזם ויועץ בתחום הנדל"ן, ובמשך שנים הועסק, כהגדרתו, כ"מנהל" או יועץ עסקי בהולילנד. המחלוקת על הכספים המגיעים לו מיזם הפרויקט, הלל צ'רני, הגיעה לשיאה במחצית 2008. אז גם שלח ש"ד לצ'רני מכתב התראה לפני תביעה, שאליו צורפה טיוטת תביעה אזרחית. רבים מנספחיה של התביעה האזרחית שימשו כבסיס לחקירת המשטרה בפרשת הולילנד ובסופו של דבר הביאו להגשת כתב האישום בפרשה.

>>>תחקיר "הארץ": דכנר - עד המדינה בפרשת השחיתות הגדולה בישראל

ב-2009 ניגש דכנר למשטרה והציע להם מידע על שלוש פרשיות שוחד בהיקף של מיליוני שקלים תמורת קידום פרויקטי נדל"ן. בעדותו תיאר את מנגנון העברת השוחד לפקידי עירייה בכירים, נבחרי ציבור וגורמים במינהל מקרקעי ישראל – כל זאת תמורת הטבות והקלות ליזמי נדל"ן בהולילנד ובפרויקטים נוספים. דכנר גיבה את עדויותיו במאות מסמכים, שאמינותם עומדת כעת במוקד המחלוקת במשפט, בכללם צילומי המחאות והקלטות של שיחות עם המעורבים בפרשה.

שמואל דכנר עד המדינה בפרשת הולילנדצילום: ניר כפרי

הפרשיות שחשף דכנר תוארו על ידי הפרקליטות כחסרות תקדים בחומרתן. כתוצאה מעדותו הוגש כתב אישום נגד 16 נאשמים, בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בתפקידיו כשר התמ"ת וכראש העיר ירושלים, ראש העיר שהחליפו אורי לופוליאנסקי, ראש לשכתו של אולמרט לשעבר שולה זקן, מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית, ראש מינהל מקרקעי ישראל לשעבר יעקב אפרתי, ויו"ר דירקטוריון בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר.

עם הגשת כתב האישום טענה פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), עו"ד אלה רובינק, כי "כתב האישום מגולל מסכת מסועפת, מורכבת וחסרת תקדים בהיקפה של קשרים מושחתים ואסורים, בין שורה של יזמים, נותני השוחד, לבין שורה ארוכה של נבחרי ועובדי ציבור, לוקחי השוחד", וכי "לכתב האישום ולהכרעות אשר ייקבעו בו עשויות להיות השלכות ציבוריות ומשפטיות משמעותיות ומרחיקות לכת".

שמואל דכנר עד המדינה בפרשת הולילנדצילום: יהונתן שאול

משרד המשפטים מסר אז כי "חומרתו של כתב האישום לא נובעת רק מהיקפו אלא מן העובדה שאין מדובר בעובד ציבור בודד שסרח, אלא במספר רב של עובדי ונבחרי ציבור, החל מחברים במועצת העיר ירושלים, מהנדס העיר, שני ראשי עיריית ירושלים, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, וכלה בשר התמ"ת וראש לשכתו". דכנר היה מעורב במעשי השוחד וחתם על הסכם עד מדינה. בתמורה לעדותו ניתנה לו חסינות מפני העמדה לדין בפרשות אלו והטבות כלכליות שונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ