ביה"ח שיבא מבצע ניתוחים לא דחופים בתיירים, בשעות שנועדו לישראלים

למרות המלצת ועדה של משרד הבריאות, לעשות ניתוחים אלו אחר הצהריים, מקדם בית החולים ניתוחים לשעות הבוקר. ממסמכים שהגיעו ל"הארץ" עולה כי בחודשים האחרונים נעשו עשרות ניתוחים מסוג זה

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

המרכז הרפואי שיבא מקבל תיירי מרפא לניתוחים לא דחופים בשעות העבודה בבוקר - בניגוד להמלצות ועדה שמינה משרד הבריאות. על פי המלצות הוועדה - שאומצו על ידי הנהלת המשרד - אין לטפל בתיירי המרפא בשעות הבוקר, אלא בפעילות הנוספת של שעות אחר הצהריים (ססיות), כדי שלא לפגוע בחולים ישראלים. ממסמכים שהגיעו לידי "הארץ" עולה, כי למרות זאת, בוצעו בשיבא בחודשים האחרונים עשרות ניתוחים כאלה בתיירי מרפא.

בין השאר בוצעו בבית החולים בחודש אוגוסט ניתוחי עיניים, ניתוח פלסטי וניתוחים אונקולוגיים - ובסך הכל עשרה ניתוחים לכל הפחות בשעות הבוקר. בחלקו הראשון של ספטמבר נותחו ארבעה תיירים. כל הפעולות הללו - ואחרות שנעשו בשעות הבוקר - הוגדרו במסמכים הרשמיים של בית החולים כניתוחים "לא דחופים" (אלקטיביים). הכנסותיהם של בתי החולים מניתוחים אלו לתיירים גבוהות בהרבה משל הניתוחים לישראלים, שכן לקופות החולים הסכמים המזכים אותן בהנחות ממחירי המחירון.

בשנים האחרונות התרחבה באופן ניכר תיירות המרפא לישראל. על פי ההערכות בענף, באים לישראל בכל שנה 30 אלף תיירי מרפא ומכניסים למערכת הבריאות סכומים הנעים בין 200 מיליון שקלים לחצי מיליארד. בעקבות פעילות זו צמחו - על פי נתונים חלקיים בלבד, שנאספו במשרד הבריאות - הכנסותיהם של בתי החולים הממשלתיים מ-34 מיליון שקלים בשנת 2005 ל-106 מיליון ב-2009.

גם בשיבא עצמו, על פי נתונים שהגיעו לידי "הארץ", תפחה בשנים האחרונות הפעילות הניתוחית במסגרת תיירות המרפא. אם בשנת 2005 נותחו בבית החולים 63 חולים במסגרת זו, השנה (נכון לתחילת ספטמבר) הגיע מספר המנותחים ל-310 - אחוז מכלל הניתוחים במוסד רפואי זה (30,864 ניתוחים).

תחקיר "הארץ" מנובמבר 2010 חשף מחדלים בפיקוח על הפעילות המתרחבת. הוא גילה כי בעוד חולים ישראלים ממתינים זמן רב לניתוחים, זוכים התיירים בתורים מקוצרים, טיפול אישי, חדר פרטי ויכולת בחירה של רופאים מובחרים. התחקיר העלה את החשש כי הפעילות הרווחית תניע את בתי החולים להרחיב את ההעדפה של תיירי המרפא על פני החולים הישראלים.

בעקבות התחקיר הוקמה במשרד הבריאות ועדה להסדרת התחום, בראשות הפרופ' ארנון אפק, סמנכ"ל שיבא. בחודש מאי הגישה הוועדה את המלצותיה להנהלת המשרד, לרבות ההמלצה כי פעולות לא דחופות בתיירות המרפא יבוצעו לאחר שעות העבודה הרגילות, "ובלבד שקיימים כל המשאבים הנדרשים לביצוע הפעולה בסטנדרטים רפואיים ותפעוליים מיטביים, ותוך שמירה על בטיחות המטופל".

עם זאת, בהמלצות הוועדה הוכנס סייג היוצר פרצה. על פי סייג זה, "ניתן לבצע את הפעילות בשעות הבוקר, תוך וידוא שאינה פוגעת בזמינות לזכאים לשירות מתוך תושבי המדינה".

עוד בטרם התקבלו ההמלצות, לפני קרוב לשנתיים, כבר אימץ בית החולים שיבא נוהל פנימי ברוח זו. הנוהל קבע כי "השירות לתיירים המטופלים אלקטיבית לא יבוא בשום מקרה על חשבון ביטול התורים של חולים ישראלים". כשנה אחר כך, בדצמבר 2010, הופצה בבית החולים הנחיה משלימה. ההנחיה - שהתקבלה בעקבות המלצה של יו"ר קרן המחקרים של המוסד הרפואי, הפרופ' מרדכי שני - קבעה כי בכל מקרה שבו מנותח תייר מרפא בשעות הבוקר, ינותח לאחר שעות העבודה הרגילות אזרח ישראלי, "כפיצוי על אובדן שעות הפעילות בבוקר המיועדות לו".

בין לבין, במאי 2010, הפיץ מנכ"ל שיבא, הפרופ' זאב רוטשטיין, נוהל פנימי נוסף. על פי נוהל זה, "ניתן תמיד לשבץ תייר מרפא לניתוח או פעולה פולשנית, בבוקר או אחר הצהריים, בכל נושא שהוא דחוף או שיש הצדקה רפואית לבצעו בבוקר".

ואולם, המסמכים שהגיעו לידי "הארץ" מלמדים, כאמור, כי חלק מניתוחי הבוקר בתיירי המרפא לא היו דחופים.

משיבא נמסר אתמול בתגובה: "תיירות המרפא בשיבא משרתת את החולה הישראלי, שכן לאחר כיסוי העלויות מיועדות הכנסותיה לתוספת כוח אדם, אמצעים וציוד לשירות החולה הישראלי. מכספי תיירות מרפא הוקצו השנה 99 תקנים נוספים למחלקות רפואיות.

"לטענה כי חולה מחו"ל תופס את מקומו של החולה הישראלי אין שחר. בשיבא פועלים על פי נהלים ברורים. ובהיעדר נוהל של משרד הבריאות להסדרת הנושא, פועל בית החולים על פי הנוהל הפנימי שאושר בתאגיד. על פי נוהל זה, אין מניעה לניתוחי תיירות מרפא גם בבוקר - כיוצא מן הכלל וכל עוד נשמר העיקרון כי פעולה או ניתוח לא דחופים לא יייעשו במחיר של ביטול תור לחולה ישראלי.

"מראשית אוגוסט ועד 10 בספטמבר 2011 בוצעו בשיבא 2,926 ניתוחים בבוקר. 41 מהם - 1.4% בלבד - בוצעו כיוצא מן הכלל בתיירים. כמעט כל ניתוחי תיירות המרפא בוצעו איפוא לאחר שעות העבודה. 16 מבין הניתוחים נעשו בילדים, שאותם אי אפשר להשאיר בצום עד אחר הצהריים, ול-25 מקרים, דחופים ולא דחופים כאחד, נקבעה הוראה רפואית לניתוח בבוקר.

"הסיבה השכיחה להוראה זו היא נחיצותה של פעולה מורכבת הדורשת צוות רב-תחומי, הפועל רק בשעות הבוקר. על כל ניתוח של תייר הנעשה בבוקר, מנותח חולה ישראלי אחר הצהריים, במימון כספי תיירות המרפא.

"תקצר היריעה מלפרט את היקף התרומה הקריטי של הכנסות תיירות המרפא לתפקוד ולתפעול בית החולים במציאות הקודרת של שקיעה הדרגתית ומסוכנת במעמד הרפואה הציבורית בישראל. שיבא הוא בין בתי החולים היחידים המסיימים את שנת 2010 ללא גירעון, לא מעט בזכות תיירות המרפא.

"ומעבר לכך - בתקופה שבה המדינה נאבקת בתדמית בעייתית ובביקורת בתחום המדיני, מציג שיבא, באמצעות תיירות המרפא, את פניה היפות של המדינה. שיבא הוא מערכת שקופה, איכותית ומבוקרת, המוסיפה מוניטין למדינה, ואין מקום לביקורת כלפיו בנושא תיירות המרפא".

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"