המדינה תומכת ב"משגיחות פריון"

מתחקיר "הארץ" עולה שעמותות חרדיות שמקבלות מיליונים מהמדינה שולחות משגיחות כשרות למרפאות. מנהל עמותה: "אנחנו משרתים גם חילונים ומוסלמים"

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

כשהגיעו לגיל המופלג 25 הבינו ד' ובעלה, זוג חרדים מבני ברק, שהם זקוקים לטיפולי הפריה. לאחר התייעצות עם קרובים פנו למכון פוע"ה, עמותה המתמחה בייעוץ, הכוונה וסיוע לזוגות הסובלים מבעיית פוריות, וזה הציע להם משגיחת כשרות שתלווה אותם בטיפולים בבית החולים. מאז ועד סופו המוצלח של התהליך נפגשה ד' שוב ושוב עם המשגיחה בבית החולים שנבחר. המשגיחה היתה שם בשאיבת הביציות, היא היתה שם בתהליך ההפריה, והיא היתה לצדה של ד' כאשר הביצית המופרית הוחזרה לרחמה. "החלפנו כמה מלים כשהגעתי", מספרת ד', "ואחר כך, כשהייתי בחדר הטיפולים עם הרופא ועובדת המעבדה נכנסה למסור את המבחנה עם הביצית המופרית, ראיתי את המשגיחה מהעבר השני של הדלת. היא בדקה שהביצית המופרית הנכונה מוגשת לרופא".

זוגות חרדים הסובלים מבעיות פריון נקלעים למצב רגיש במיוחד. אם בחברה הישראלית יש לחץ עצום בכל הנוגע להולדה, בחברה החרדית הלחץ גדול הרבה יותר. המצב הזה כבר הוביל להתפתחותה של תעשייה משגשגת של עמותות, שמטרתן לסייע לזוגות הנזקקים לטיפולי הפריה - ולוודא כי אלה נעשים על פי ההלכה. כיום פועלות בתחום לפחות שבע עמותות המספקות, על פי ההערכות, את מגוון שירותיהן ליותר מ-3,000 זוגות בשנה. הגדולות שבהן, מכון פוע"ה (פוריות ורפואה על פי ההלכה) ובוני עולם, נתמכות על ידי שורת משרדים ממשלתיים ובראשם המשרד לשירותי דת (משרד הדתות).

תחקיר "הארץ" מלמד כי העמותות החרדיות הנתמכות, שפעילותן ברוכה כשלעצמה, יוצרות מודל חדש של רפואה פרטית: בעזרת כספי ציבור, קרי התמיכה הממשלתית, הן מסבסדות שירותים מיוחדים שאינם נכללים בסל הבריאות, העיקריים שבהם הם שירות משגיחות הכשרות במרכזי ההפריה החוץ גופית ((IVF - אשר בפועל נועד למנוע טעויות רפואיות בערבוב זרעים וביציות - ובחירת רופא מנתח בבית חולים ממשלתי, לכאורה בניגוד לנוהלי משרד הבריאות.

כיום כבר פועלות ברחבי הארץ עשרות משגיחות מטעם העמותות, ובעיקר מטעמן של בוני עולם ופוע"ה. זו האחרונה מפעילה כ-50 משגיחות בבתי החולים, פעילות המזכה את שירותי הפיקוח שלה בתמיכה של עד 1,300 שקל לזוג מתקציב המשרד לשירותי דת. מהמטופלים עצמם גובה העמותה תשלום מסובסד, על פי מחירון שהוציאה. תמורת פיקוח על מחזור טיפולי הפריה חוץ גופית, למשל, היא גובה 360 שקלים; תמורת השגחה על הפשרה והחזרה של ביציות שהוקפאו במחזורי טיפול קודמים - 215 שקלים.

אבל מבקרי שירות הכשרות מעלים עוד שורת טיעונים מלבד עצם היותו שירות של רפואה פרטית הממומן בכספי הציבור. לטענתם, יש כאן בעיה אתית חמורה של חשיפת מידע רגיש הנוגע למטופלים אחרים, בעיה של היעדר הכשרה נאותה ובעיה של היעדר שוויון הזדמנויות למגזרים אחרים. למרות זאת, הם אומרים, משרד הבריאות עדיין לא הסדיר את התחום ולא פרסם הנחיות בעניין. בעמותת פוע"ה, מנגד, אומרים שפעילותם פתוחה לכול ומדברים בשבחן של המשגיחות. אנשי העמותה טוענים כי הן הצליחו למנוע 37 טעויות רפואיות ב-15 שנות פעילותן, אך מסרבים לפרט.

אם פוע"ה מקבלת תקציבים מהמשרד לשירותי דת זה כמה שנים, המתחרה הצעירה שלה, בוני עולם, תחל לקבל ממנו תמיכה השנה. עד עתה קיבלה העמותה הקצבות נמוכות ממשרד הרווחה ועיריית אלעד, אך לפני חודשים אחדים הוכנס למבחני התמיכות של המשרד לשירותי דת סעיף חדש המאפשר לו לתקצב במאות אלפי שקלים גם תחום רפואי שהעמותה פועלת בו: ניתוח להוצאת זרע מאשך.

הניתוח הזה, המיועד לגברים הסובלים מבעיות פריון, ממומן גם בסל הבריאות. אבל גברים המגיעים דרך בוני עולם נהנים מטיפולו של אחד המומחים העולמיים בתחום: פרופ' פיטר שלגל מאוניברסיטת קורנל ובית החולים האוניברסיטאי ניו יורק-פרסבטריאן. כבר עתה מנתח פרופ' שלגל את מטופלי העמותה בבית החולים אסף הרופא - לכאורה, מסלול עקיף של רפואה פרטית בתוך בית חולים ממשלתי. הסיוע הכספי של המשרד לשירותי דת יוכל לתת תנופה למודל זה אשר "עשוי להכניס את השר"פ בדלת האחורית", כפי שהתריע באחרונה מבקר משרד הבריאות.

משגיחות כשרות בין המבחנות

קשה להפריז במספר המלים שכתבו עד היום פוסקי הדור בענייני פריון, טיפולי פוריות והצורך בפיקוח עליהם כדי למנוע טעות אנוש. תלי תלים של מלים שזר לא יבין. אבל באתר של עמותת פוע"ה זוכה הנושא להגדרה פשוטה ותמציתית: "ההסתברות לטעות בהפריית מבחנה מחייבת, על פי ההלכה, השגחה קפדנית מיוחדת למניעת טעות אנוש אפשרית". זו הסיבה שפוע"ה משגרת את המשגיחות שלה לרחבי הארץ, למעבדות סטריליות שבהן נחרצים גורלות. פוע"ה, כמו העמותות האחרות בתחום, מבקשת לוודא שהזרע הנכון יגיע לביצית הנכונה.

"יש בהלכה דבר כזה שנקרא אמון. כשהתהליך הוא טבעי אזי אתם מאמינים שהילד הוא אכן שלכם. אבל מה עושים כשגוף שלישי צריך להתערב בפוריות? כאן, מבחינה הלכתית, צריכה להיות עדות שהילד הוא מהבעל ומהאשה. ואני על תקן העדות. אמנם ברוב המקרים, כמו תחת החופה, העד הוא גבר. אבל במקרה הזה גם אשה כשרה לעדות. ואני בעצם רואה כל פרט ופרט. כל תאונה, אפילו מינימלית, היא מול העיניים שלי", מסבירה ש', משגיחת כשרות מטעם פוע"ה בבית חולים במרכז הארץ.

פוע"ה, שקמה ב-1992, היא הגדולה בעמותות המסייעות בטיפולי הפוריות. פרי חיים, עמותה בראשות הרב משה שלזינגר, טלי ביד רמה, גפן פורייה, ציר חמד ועוד - כל אלו הן עמותות קטנות ממנה שאינן נהנות מסיוע המשרד לשירותי דת. פוע"ה, לעומתן, נתמכת זה שנים על ידי המשרד. בעשור שעבר הוא העניק לה קרוב ל-10 מיליון שקלים לכלל שירותיה, אך סכום ההקצבה השתנה משנה לשנה בחדות. אם ב-2005 קיבלה העמותה 1.6 מיליון שקלים, ב-2007 ירד הסכום ל-433 אלף, ב-2008 הוא זינק ל-2.9 מיליון וב-2009 ירד שוב ל-849 אלף. המשרדים האחרים - המדע והטכנולוגיה, הרווחה, החינוך והבריאות - מעניקים לה הקצבות נמוכות יותר.

התמיכה הממשלתית מסייעת לפוע"ה להעניק ייעוץ חינם ולסבסד את שירותי הפיקוח. השירותים האלה, אומרים בעמותה, ניתנים לאורך תהליך הטיפול כולו. מרגע ההגעה לבית החולים ועד לסיום הטיפול מלוות משגיחות הכשרות את הזוג ודואגות שלא תיווצר כל בעיה הלכתית. "אני מלווה את התהליך מאל"ף ועד תי"ו'", מאשרת ש'. "כשמקבלים את הזרע אני נמצאת בפנים ומסתכלת איך משביחים אותו בתהליך ארוך. כשזה נגמר אנחנו מכניסים את זה לאינקובטור, ואז זה נעול בנעילה שלנו. אחר כך אני עומדת מאחורי כל שאיבת ביציות ופעולה אחרת, ומדובר בהרבה-הרבה פעולות".

בתהליך הארוך והמורכב הזה, טוענים בפוע"ה, נהנית העמותה משיתוף פעולה מלא של בתי החולים. גם הרופאים עצמם, בהתייחסות פומבית, מביעים הבנה לפיקוח הכשרות. "פוע"ה הוא ארגון שתומך בזוגות במצוקה, ולי לא מפריע שהמשגיחות מטעמן יושבות במעבדה. עובדי המעבדה כבר למדו איך לחיות אתן", אומר פרופ' דרור מאירוב, מנהל תחום שימור הפריון ביחידת ה-IVF בשיבא. עמיתו ד"ר אדריאן אלנבוגן, מנהל היחידה המקבילה בהלל יפה, מסכים אתו. "אנחנו נמצאים בקשר עם פוע"ה ומאפשרים למשגיחות להיות במעבדה לפי דרישת המטופלים. איני רואה בזה חוסר אמון או עלבון, מדובר בכבוד הדדי בחברה פלורליסטית", הוא אומר.

"אולי הייתי מעדיף להיות בלעדיהן, כי נוכחותן מעידה שחושדים בי, וזה לא נעים, אבל מדובר בשמירה על ההלכה, והן לא עושות שום נזק", אומר גם פרופ' דניאל זיידמן משיבא, שהוא גם מבכירי הרופאים ביחידה להפריה חוץ גופית של אסותא-רמת החייל הפרטי. "יש ציבור של אנשים שבשבילם זה שירות חיוני".

ועם זאת, נראה שהיחסים בין העמותה - ואחרות הפועלות בתחום - לבתי החולים מורכבים יותר. שלא לייחוס מבקרים רופאי פריון את תופעת הפיקוח ומדברים על לחץ שמפעילות עמותות ועל אי רצונם של רופאים להתעמת אתן ולהפסיד לקוחות. "שירות ההשגחה מטיל דופי בעובדי מעבדות הפריון, כאילו הם עלולים לטעות אם לא תימצא משגיחה בעת חיבור הביצית לזרע", אומר רופא בכיר ממרכז הארץ.

אמנם, החשש מפני טעות אנוש בתהליך ההפריה אינו מופרך כשלעצמו. בארה"ב ובבריטניה הגיעו מקרים כאלה לבית המשפט. אבל הרופאים מתקוממים על ההנחיה הגורפת, המועלית בשם ההלכה. מטרתו העיקרית של מפעל המשגיחות, הם אומרים, היא מניעת טעויות רפואיות, אבל לכך שואפת ממילא כל יחידת הפריה, מטעמים רפואיים ומשפטיים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

הרופא היחיד שיוצא כיום בגלוי נגד השירות הוא ד"ר עמיחי ברש, מנהל יחידת ה-IVF בקפלן, בית החולים היחיד שלא אפשר לעמותות לפעול בשטחו. "לכל מטופלי הפוריות בארצנו מגיעה אותה רמת השגחה ואותה זהירות בנהלים", אומר ברש. "המשגיחות הן כמו משגיחות כשרות שדואגות שלא יערבבו ביציות וזרעים, אך הן לא מבינות בזה כלום. אין להן כל הכשרה רפואית. מה יהיה הלאה, יכניסו משגיחים לחדרי לידה? בחדרי חדרים גם עמיתי הרופאים מודים שלא רוצים אותן במחלקות. אבל היחידות להפריה חוץ גופית מקבלות כסף בעבור מטופלים, ורוב הרופאים בבתי החולים גם עושים הפריות במכונים פרטיים. אם הם יסרבו לנוכחות המשגיחות, יש חשש שלא יפנו אליהם".

בעניין הזה זוכה ברש לחיזוק לא צפוי, מש' עצמה. "האמת, זה מפריע להם", עונה ש' בכנות כשהיא נשאלת אם נוכחותה אינה מפריעה. "אבל הם למדו עם השנים שזה משתלם. יש להם פי כמה יותר פציינטים מאז שיש את ההשגחה".

החודש פנה ברש לוועדת האתיקה באגודה הישראלית לחקר הפוריות (איל"ה) וביקש לדון בנושא המשגיחות. "הן יושבות במחלקות ובמעבדות ושומעות הכול. יש שם מידע חסוי ומידע רגיש, דברים שהם בנפשנו. וכל זה בלי שהמקצוע קיבל היתר אתי מהמערכת הרפואית. מישהו צריך לתת את הדעת אם מדובר בעניין ראוי", הוא אומר.

בפוע"ה טוענים שהבעיה לא חריפה כפי שברש מציגה. "כל משגיחה עוברת קורסים מקצועיים, תיאורטיים ומעשיים, לפני תחילת עבודתה, לרבות הלכות שמירת הלשון הן מהבחינה ההלכתית והן מהבחינה המשפטית והאתית", אומרים שם. "כל מפקחת חתומה על התחייבות לסודיות הן כלפי הזוג והן כלפי בית החולים. המפקחות עוברות רענון נהלים בנושאים אלו".

מגוף אחד, בכל אופן, זוכה פוע"ה לתמיכה רחבה - הרבנות הראשית. "בתי החולים עושים כל שביכולתם כדי שטעויות לא יתרחשו, חלילה", נמסר מהרבנות. "בכל זאת, בשל הניסיון המר בעולם, ולעתים נדירות גם בארץ, כאשר טעויות נמנעו ברגע האחרון ממש, קבעו הרבנים פוסקי הדור להציב משמרת נוספת על זו הקיימת, כדי למנוע חלילה בעיות זהות".

האם אכן התרחשו טעויות? עד כה לא דווח בישראל על טעות כלשהי. "יש טעויות קטנות, קלות", אומרת ש' כשהיא נשאלת. "הם מאוד משתדלים ומסמנים כל זוג וזוג, אבל טוב שיש עוד עין שבוחנת".

ד' החרדית לא מתרשמת מכך. במחזור הטיפולים השלישי, אחרי שני ילדים, היא ויתרה על שירותי ההשגחה. "אמנם אמרו לנו שמדובר בחובה הלכתית, אבל בהמשך הבנו שזה שירות מיותר שאין בו צורך, כי במעבדה יש ממילא הקפדה מוגברת".

שר"פ ב-20 אלף שקל

גם העמותה החרדית בוני עולם, שעיקר הכנסותיה מתרומות, מעסיקה צבא משגיחות. אבל בוני עולם - שהחלה בפעילות שטח ב-2006 והשנה העניק לה סגן השר יעקב ליצמן את מגן שר הבריאות למתנדבים - גם מקיימת הליך הייחודי רק לה: זה כמה שנים היא מביאה לישראל את האורולוג פרופ' שלגל, אחד המומחים העולמיים בתחום ניתוחי איתור והוצאת זרע מהאשכים.

רק לפני שבועיים ביקר פרופ' שלגל בישראל, לסיבוב הניתוחים הקבוע, המתקיים באסף הרופא הממשלתי. כמו תמיד, מנותחיו היו גברים שהופנו אליו על ידי העמותה. תמורת השירות הייחודי הזה משלמים המטופלים מחיר הנמוך בהרבה מזה שגובה שלגל באופן פרטי בארה"ב - בדיקת "הארץ" מעלה שהוא נע סביב 20 אלף שקל, על פי מצבו הכלכלי של הזוג, לעומת 50 עד 100 אלף דולר בארה"ב, להערכת רופא בכיר. שלגל עצמו אינו מקבל את התשלום ישירות מהמשפחות אלא מהעמותה. התשלום על פעילות חדר הניתוח נעשה דרך קרן המחקרים של בית החולים המשמשת קופה שנייה. מדובר אפוא בשירות בחירת מנתח בבית חולים ממשלתי, כלומר רפואה פרטית.

"פרופ' שלגל מובא לארץ על ידי עמותת בוני עולם והיא שמממנת את פעילותו, הפציינטים לא משלמים לו דבר", מגיבים באסף הרופא. אבל מבקר משרד הבריאות, אריה פז, שהתייחס באחרונה לעניין בפורום מקצועי, בחר מלים אחרות. "נוצר הרושם שגם אם הפעילויות של קרן המחקרים בבית החולים חוקיות, נודף מהן לעתים ריח אחר", הוא אמר. "דרך הקרנות מבוצעות פעולות שהמרחק בינן לבין שירותי רפואה פרטית די קצר. קרן המחקרים נועדה לעודד את המחקר הרפואי בישראל, ואילו המודל המבוצע באמצעותה הוא הכנסת שר"פ בדלת האחורית".

לפני חודשים אחדים אף קיבל המודל הזה עידוד ממשלתי. סעיף שהוכנס למבחני התמיכה של המשרד לשירותי דת בעמותות הפועלות בתחום, סעיף 8ג', קבע כי 15% מתקציב התמיכה הכולל יועברו למימון הליכים רפואיים דוגמת הניתוחים של שלגל, המופיעים גם בסל הבריאות. המשרד הוסיף שני תנאים: בהליכים אלו חייבים להתקיים "היבטים הלכתיים מובהקים", והעברת התמיכה מחייבת אישור של הרבנים הראשיים לישראל.

בדיקת "הארץ" מעלה כי הרבנות הראשית נתנה באחרונה את אישורה. היא עשתה זאת לאחר שהבהירה כי לניתוחים של שלגל בישראל יש היבט הלכתי. "למיטב ידיעתנו, ניתן על ידינו מכתב תמיכה ועידוד לארגון בוני עולם, לבקשתם", עונים ברבנות לשאלת "הארץ". "בפרוצדורות ניתוחיות הנעשות דרך הבטן, כפי שמגדירה אותן ההלכה, אין לרוב בעיה הלכתית, ואנו תומכים בכך שייערכו במרכזים הרפואיים הכלליים. מה שאין כן לגבי חדירות פולשניות, דהיינו ניתוחי האשכים. על אלה התבטא בין היתר רבי משה פיינשטיין זצ"ל כשאמר: ‘אף שלא עלה יפה אלא שלושים אחוזים... רשאי לעשות הניתוח אבל אצל רופא מומחה שיודע יותר...'"

והניתוח של שלגל לא יחיד. נייר עמדה שהוציאה הרבנות מפרט אילו הליכים היא ממליצה לבצע במסלול רפואה פרטית, מחשש לבעיות הלכתיות. "ציבור שומרי המצוות, האמונים על הקפדה מלאה בכל הקשור לטהרת המשפחה, נדרשים לרוב לרפואה פרטית כבר בשלב הבדיקות, בהן זוג נדרש לבדיקות זרע, צילום רחם והיסטרוסקופיה אבחנתית", נקבע במסמך.

לפי ברש, זה לאו דווקא מחויב המציאות. "למרות העמדה שלי כלפי פעילות המשגיחות אני מפסיד אולי שני מטופלים בשנה בלבד", הוא אומר. "במקום משגיחה, אנחנו מתירים לבני הזוג להיות נוכחים במהלך ההפריה במעבדה. כך הם מתרשמים בעצמם ממנגנון האבטחה הקפדני שלנו וחוסכים כסף".

פוע"ה: לא רק לחרדים

תגובת המשרד לשירותי דת: "המשרד מעניק תמיכה לעמותות הפועלות לעזרת זוגות שלא שפר מזלם והם נזקקים לטיפולי פוריות. זו מוענקת לאחר עמידה בקריטריונים ומבחנים שאושרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה. המשרד אינו מכסה את כל עלויות העמותה. באשר לשירותי ההשגחה, למשרד לא ידוע אם נדרשת השתתפות עצמית מצד הזוגות. הדבר ייבחן עובדתית ומשפטית ובהתאם לממצאים ישקול המשרד את המשך דרכו בנושא. המשרד רואה בסיוע לזוגות אלו שליחות חשובה לצד תמיכה בצורך הלכתי ובשירות דתי חוצה מגזרים".

תגובת משרד המשפטים: "המבחנים לחלוקת תמיכות של המשרד בתחום זה פורסמו כדין, לאחר התייעצות עמנו. נוסח המבחנים החדש, שבו מופיע הסעיף הנזכר, גובש, בין השאר, במטרה להרחיב את מעגל הגופים הנתמכים ולהגביר את השוויוניות. ככלל, המבחן פתוח לכלל האוכלוסייה, וככל הידוע לנו נעזרים בשירותי המוסדות הנתמכים אזרחים מכל המגזרים, כולל מגזרי מיעוטים שאינם יהודים".

תגובת משרד הבריאות: "המשרד מעניק מדי שנה תמיכה לעמותות המשלימות צורכי אוכלוסיות מיוחדות ומתנהלות באופן תקין. אין אנו יודעים על חדירה של פעילי העמותה לפרטי החולים הנתמכים תוך שבירת כללי החיסיון".

תגובת בוני עולם: "העמותה שמה לעצמה למטרה לסייע לזוגות חשוכי ילדים ללא כל תמורה, תוך הקצאת משאבים רבים. בשנות קיומה זכינו לסייע לאלפי זוגות ולראות ברכה בלידתם של אלפי ילדים שלולא תמיכתנו ספק אם היו נולדים".

תגובת פוע"ה: "המכון הוא מלכ"ר המסייע לציבור לפי שילוב הפסיקה הרבנית לדורותיה עם הרפואה המודרנית. הפסיקה ההלכתית מבוססת על גדולי הפוסקים מכל החוגים, והתחום הרפואי מבוסס על התייעצות מתמדת עם בכירי הרופאים והחוקרים בארץ ובעולם. שירותי הייעוץ ניתנים חינם, לכלל הציבור בכלל המגזרים: דתי לגווניו, חילוני ומוסלמי".

השתתפה בהכנת הכתבה: ליאת לויאן

יש לכם סיפור שיכול לעניין אותנו? נתקלתם במחדל שאתם מעוניינים לחשוף? אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים במייל investigations@haaretz.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ