פרשנות |

לצפות בין השורות: הסדרה "מחוז ירושלים" חושפת בלי כוונה אמת עגומה

ההתרחשויות בסדרה רחוקות מהמציאות כמזרח העיר ממערבה. צפייה זהירה בה חושפת את האמת הסמויה על פרובוקציות מכוונות, סיוע למתנחלים והאופן שבו שוטרים מתייחסים לפלסטינים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בפרומואים לסדרת הטלוויזיה "מחוז ירושלים" נכתב כי היא מספקת "הצצה נדירה לפעילות אנשי הביטחון בבירה". ככל שהזמן חולף מאז שודרה עולה כי ההצצה שהיא מספקת אמיתית הרבה יותר ממה שתכננו מפיקיה ואנשי דוברות משטרת ישראל שסייעו להם. כדי לעמוד על כך, לא די לצפות בסדרה אלא יש לפענח את מה שהיא מציגה.

לפני חודש התחילה משטרת ירושלים במבצעי אכיפה יומיים בכפר עיסאוויה שבמזרח ירושלים. בכל יום אחר הצהריים כוחות משטרה גדולים מגיעים לכפר, מסתובבים בסמטאות, מעכבים עוברי אורח ועורכים עליהם חיפושים. בכניסות לכפר מוצבים מחסומים שנהגים מעוכבים בהם לבדיקה, והשוטרים גם מחלקים שם קנסות. הפעילות הזו מייצרת חיכוך עם התושבים. במקרה אחד נורה למוות מוחמד עביד לאחר שירה זיקוקים לעבר שוטרים; במקרה אחר נפצע בגבו צעיר לאחר ששוטר השליך עליו רימון הלם, אף שהיה אזוק. תגובת המשטרה לטענות התושבים על ענישה קולקטיבית והתגרות היתה קבועה: "משטרת ישראל מבצעת אכיפה למניעת עבירות תנועה, ובפרט עבירות מסכנות חיים, בכל רחבי העיר והכל במטרה לשמור על חייהם של התושבים ולשנות את תרבות הנהיגה ונורמות הציות לחוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ