פרשנות |

במחיקת העתירה נגד נתניהו, בג"ץ החמיץ הזדמנות להציל את הספינה מסכנת טביעה

השופטים אמנם מחקו את העתירה שביקשה לקבוע כי רה"מ אינו כשיר להרכיב תחת כתב אישום, אך החלטתם מגלמת כמה סימני אזהרה משמעותיים מפני הסכנה הממשית המרחפת מעל שלטון החוק

מרדכי קרמניצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרדכי קרמניצר

ההחלטה של בג"ץ למחוק את העתירה העוסקת בכשירותו של בנימין נתניהו להרכיב ממשלה היתה לכאורה צפויה, לאחר הדיון שנערך השבוע בנושא. ואולם, מחיקת העתירה היא רק השורה התחתונה של ההחלטה, ובמהלכה נפרסים מרכיבים חשובים הראויים לתשומת לב.

"התקופה הקשה והמורכבת ביותר שבה נתונה כיום מדינת ישראל מבחינה פוליטית, תקופה שאין לה אח ורע בהיסטוריה השלטונית שלנו", כתב בית המשפט בהחלטתו. מדובר באמירה נדירה, שחשיבותה היא רבה מעבר להסבר להימנעות בית המשפט מהכרעה. זו קריאת אזהרה וקריאת השכמה המופנות לציבור הישראלי. בית המשפט השמיע את דברו עבור מי שעדיין אינו קורא את הכתובת על הקיר: שלטון החוק מצוי תחת התקפה המסכנת את קיומו. בית המשפט השאיר אמנם לציבור את ההתמודדות עם אותה ההתקפה, מאחר שהיא מצויה במגרש הפוליטי, אך מי שעיניו בראשו ואינו שבוי בתעמולת נתניהו, לא יכול להחמיצה. ברור גם מיהו מקור הסכנה וכיצד ניתן להתגונן מפניה. הדברים האלה, העומדים על אופיה של הסוגיה ועל משמעותה, וודאי יעמדו לנגד עיני נשיא המדינה בבואו להחליט בשאלה גורלית זו לדמוקרטיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ